Jak położyć tapetę na ścianę. Krok po kroku

tapetowanie fot. Adobe Stock
Tapety znów stały się modne, zwłaszcza, że obecnie w niczym nie przypominają tych sprzed lat. Nie trzeba kłaść ich w całym mieszkaniu. Wystarczy wytapetować jedną ścianę lub nawet jej fragment, by uzyskać ciekawy efekt. Sprawdź, jak zabrać się za tapetowanie.
Małgorzata Świgoń / 28.11.2018 13:14
tapetowanie fot. Adobe Stock

Aby nałożyć tapetę potrzebne są: calówka, nożyczki, wałek gumowy do dociskania i mocowania nowej tapety.
Ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być suche, płaskie, twarde, czyste i chłonne.

Przed wypakowaniem rolek tapety sprawdź, czy wszystkie mają ten sam numer produktu i serii. Dokładnie wymierz też wysokość pomieszczenia. Ściany mogą mieć czasami różne wymiary. Przed przycięciem tapety dodaj więc 5-10 cm, by łatwiej ci było dopasować jej długość do wysokości ściany.

Dobierz klej do tapety

Do każdego rodzaju tapety stosujemy inny klej. W przypadku tapet fizelinowych i strukturalnych klej można od razu nałożyć na ścianę i przykleić do niego tapetę. Przy innych rodzajach tapet klej należy nanieść na tapetę. Zaczyna się to robić od środka. Po naniesieniu kleju należy odczekać do 5-10 minut, aby tapeta zmiękła. Czas zmiękczania jest bardzo ważny dla prawidłowego ułożenia tapety na ścianie, bo zapobiega tworzeniu się pęcherzy.

Jak przygotować ścianę przed malowaniem

Zaczynamy tapetowanie

Aby podczas tapetowania wszystko przebiegało prosto i równo, pierwszą rolkę trzeba ułożyć z pomocą poziomicy, by kolumna była ułożona naprawdę prosto. Zaczynamy od okna i posuwamy się w głąb pokoju. Należy zostawić nieco naddatku tapety na suficie, bo umożliwia to wyrównanie ewentualnych różnic w wysokości ścian, szczególnie w starym budownictwie. Zmiękczony pas tapety najlepiej jest przewiesić przez zgiętą lewą rękę i powoli podciągnąć na 2/3 długości, przykleić tę część, a następnie nałożyć dolną jedną trzecią. Tapetę dociskamy miękkim pędzlem do tapetowania lub wałkiem gumowym, rozpoczynając od środka do boków, nie pozostawiając pęcherzy. W razie potrzeby jeszcze raz smarujemy klejem miejsca łączenia rolek.

Kładziemy rolkę do rolki

Tapety łączy się "na styk", w taki sposób, by krawędzie dwóch rolek dokładnie przylegały do siebie. Miejsce styku dociskamy wałkiem stożkowym lub gumowym do łączeń. W przypadku wytłaczanych tapet papierowych nie należy używać wałka, bo mogłoby to spowodować wygładzenie wypukłego wzoru. Lepiej 
ostrożnie docisnąć miejsce styku miękką szmatką.

Jakie są najmodniejsze kolory ścian?

Gdy pojawią się kłopoty

Jeżeli, po położeniu tapet w miejscach łączenia widoczne są wycieki lub plamy kleju należy je natychmiast usunąć wilgotną gąbką lub ściereczką. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie: nie trzeć ani nie przemywać wodą. W czasie, gdy tapeta schnie na ścianie nie należy zbyt silnie nagrzewać ani wietrzyć pomieszczenia, bo może dojść do pęknięcia spoin. Optymalna temperatura we wnętrzu powinna wówczas wynosić 15-20 st. C.

Czytaj też:
 
Jak wybrać najbardziej właściwy rodzaj tapety? Zobacz, co znajdziesz w sklepach!
Zobacz, ile może zmienić tapeta! Modne wzory tapet do kuchni i sypialni!
 

Redakcja poleca

REKLAMA