styl prowansalski fot. Fotolia

Styl prowansalski

Styl prowansalski urzeka swoją elegancją, a jednocześnie ciepłem wiejskiego mieszkania. Jest zawsze na czasie.
Barbara Lasota / 25.09.2017 16:08
styl prowansalski fot. Fotolia

Z Prowansją najbardziej kojarzą się lawendowe pola skąpane w tamtejszym słońcu. Ale urzekają również tamtejsze kamienne domy, które inspirują architektów wnętrz i dekoratorów z całego świata. We wnętrzach w stylu prowansalskim bardzo często pojawia się kamień (np. na fragmencie ściany), bywają też wapienne przetarcia i chropowatości. Podłogi są kamienne lub z masywnych desek. Na sufitach mile widziane są belki. A kolory? Króluje biel, lawendowe odcienie fioletu nawiązujące do lawendowych pól, a dopełnieniem są beże, pastelowe zielenie, błękity, jasne szarości.

Kuchnia w stylu prowansalskim

 • Postaraj się o białe szafki. Ideałem byłyby drewniane, pomalowane metodą przecierki lub białym lakierem, aby widoczne były słoje. Ale szafki np. z płyty MDF, podobne do mebli w stylu skandynawskim też mogą być, jeśli wnętrze ozdobisz kilkoma typowymi prowansalskimi dodatkami.
 • Dobrze zrobi kuchni choć jedna odkryta półka z targu staroci lub stylizowana na starą. W kolorze białym lub pastelowym. Postaw na niej ceramiczne pojemniki z przyprawami lub słoiki z ziołami. W prowansalskiej kuchni nie należy wszystkich naczyń chować  do szafek. Efektowne "skorupy" i szkło powinno stać na półkach.  
 • Podłoga może być z beżowego lub szarego gresu, terakoty lub drewniana.
 • Jeśli jest miejsce na drewnianą, przeszkoloną witrynę, wyeksponuj w niej np. ceramikę.
 • Ustaw doniczki z ziołami, np. w białych osłonkach.
 • Niektóre szafki zamiast drzwiczek mogą mieć kretonowe zasłonki. Także w oknie mile widziana jest kretonowa firanka lub zazdrostka.
 • Sprzęty AGD raczej powinny być białe, najlepiej stylizowane np. na lata pięćdziesiąte.
 • Jeśli zmieścił się stół, połóż na nim kretonowy lub lniany obrus albo podkładki z naturalnych materiałów. Blat najlepszy byłby kamienny, w ostateczności może być drewniany.
 • Dekoracje. Pęczki suszonych ziół, warkocze czosnku, korale suszonej papryki to mile widziana dekoracja ściany. W charakter stylu prowansalskiego wpisują się też upolowane na targach staroci pamiątki, np.: stara waga szalkowa, ceramiczny, kanka na mleko, blaszana konewka.

Łazienka w stylu prowansalskim

Ściany narażone na wilgoć pokryj płytkami z trawertynu lub ceramiki imitującej kamień, lub gładkimi, pastelowymi. Na pozostałych połóż np. tynk strukturalny.
Meble i w tym pomieszczeniu powinny być białe, mogą być przecierane.
Najlepiej pasuje tu wanna niezabudowana, na ozdobnych nóżkach.
Lustro powinno mieć białe ramy, może być tez obudowane ceramiką.  
Mydelniczki, kubki na szczoteczki i inne dodatki powinny być ceramiczne.
Dobrze wyglądają w prowansalskiej łazience także wiklinowe koszyki np. na ręczniki, kosmetyki, zwłaszcza pomalowane na biało.

Pokój i sypialnia w stylu prowansalskim

 • Ściany możesz pomalować farbą strukturalną, ale mogą być także gładkie białe lub np.w kolorze delikatnej lawendy lub beżowe. W Sypialni jedna ze ścian może być ozdobiona tapetą w delikatne róże lub gałązki lawendy.
 • Podłogi raczej powinny być drewniane lub z paneli w formie długich desek. Może to być kolor naturalnego drewna lub białe.
 • Meble. Jeśli nie wszystkie meble, to przynajmniej jedna komoda powinna być stylizowana na prowansalską. Z białymi przecieranymi frontami i efektownymi metalowymi uchwytami. Nóżki prowansalskich mebli są smukłe, nazywa się je  kabriolowymi, ze względu na charakterystyczne wygięcia. Czasem meble mają rzeźbione fronty lub są ozdobione rysunkiem, np. za pomocą szablonu. Łóżko w sypialni w stylu prowansalskim powinno mieć efektowne wezgłowie. Możesz sobie pozwolić nawet na baldachim. Sofy powinny mieć jasne obicia (często spotyka się pikowane) z bawełny lub lnu i wysokie kabriolowe nóżki.
 • Do salonu wstawia się niewielkie stoliki kawowe lub stoliki pomocnicze, również na kabriolowych nóżkach. Krzesła w stylu prowansalskim trochę przypominają fotele w stylu ludwikowskim.
 • Belki na suficie mile widziane.
 • Salon w stylu prowansalskim nie może się obejść bez tkanin. Postaraj się o kretonowe poduszki, z kretonu może tez być abażur lampy i zasłonki. W sypialni w stylu prowansalskim sprawdzi się pikowana narzuta na łożko.
 • Najpopularniejszym motywem dekoracyjnym są kwiaty, zwłaszcza lawenda i pastelowe róże oraz motywy geometryczne.
 • Dodatki. Lawenda suszona lub rosnąca w donicach ceramicznych lub metalowych  będzie idealną dekoracją.

Ogród i balkon w stylu prowansalskim

Bardzo łatwo urządzić zielony zakątek w stylu prowansalskim. Taki ogródek powinien mieć chłodną paletę barw – odcienie fioletu, różu, a także białe oraz szafirowe akcenty. Głównym bohaterem powinna być lawenda, którą warto posadzić w większych grupach i ładnie wyeksponować. Mogą jej towarzyszyć rośliny o delikatnym pokroju: kocimiętka, szałwia, perowskia, kwitnąca na różowo tawułka, jeżówka purpurowa, pysznogłówka. Na obrzeżach może rosnąć dąbrówka rozłogowa lub żurawka. Romantyczny charakter kompozycji podkreślą rabatowe i pnące róże oraz hortensje. Można też do takiego ogrodu wprowadzić trochę klasyki ogrodów francuskich czyli formowane żywopłoty z bukszpanu lub kuliste albo stożkowe rzeźby z tego krzewu.