Domy prefabrykowane to coraz częściej stosowane rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Wytwarzanie i przygotowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych zachodzi na terenie zakładu produkcyjnego, natomiast ich montaż odbywa się już na placu budowy.
Montaż budynku prefabrykowanego na działce budowlanej przebiega bardzo szybko. Tak było również w przypadku realizacji domu wyprodukowanego przez firmę Domikon. Konstrukcję o powierzchni użytkowej ponad 135 m2 (79,6 m2 parter + 55,8 m2 poddasze) i kącie nachylenia połaci dachowej 38 stopni wzniesiono w przeciągu trzech dni. Projekt domu został dostarczony przez inwestora, natomiast firma Domikon wykonała jego adaptację do technologii szkieletowej.
Przygotowanie produkcji budynku zajęło około 12 tygodni. W ciągu tego czasu została wykonana odpowiednia dokumentacja, na podstawie której przygotowywano materiały do produkcji i późniejszego montażu budynku (elementy konstrukcyjne, izolacyjne, złączne oraz stolarka okienna). Średni czas produkcji poszczególnych części domu to okres od dwóch do trzech tygodni. Grubość wykonanych ścian zewnętrznych wynosiła 285 mm, ścian wewnętrznych 150 mm, zaś stropu nad parterem 278 mm.
Konstrukcja zasadnicza
Ekipa budowlana, wznosząca dom, składała się z pięciu monterów i jednej osoby nadzorującej. W przypadku tej konstrukcji piwnica przygotowana była przez miejscową firmę wynajętą przez inwestora. Natomiast w większości zleceń żelbetowa płyta fundamentowa wykonywana jest przez firmę, która przygotowuje i montuje całą prefabrykację. „Składanie gotowych elementów można podzielić na kilka zasadniczych etapów. Pierwsze trzy dni to montaż największych elementów konstrukcyjnych, przy których wykorzystuje się dźwig. Kolejność montażu jest w zasadzie jednakowa przy każdym domu prefabrykowanym. Najpierw ustawiane są ściany zewnętrzne parteru, następnie ściany wewnętrzne oraz elementy stropowe. Kolejnym krokiem jest montaż ściany szczytowych, kolankowych i ścian wewnętrznych poddasza. Ostatnimi składnikami konstrukcji są moduły stropu nad poddaszem oraz elementy dachowe. Wszystko odbywa się według wcześniej przygotowanego planu. Elementy trafiają bezpośrednio z samochodu ciężarowego na miejsce swego wbudowania” – wyjaśnia Zbigniew Wysocki, właściciel firmy Domikon.
Pozostałe elementy
„Po ustawieniu konstrukcji zasadniczej, rozpoczynają się kolejne prace: przygotowanie dachu do ułożenia dachówek, zakładanie wszelkich obróbek i orynnowania, montaż okien dachowych oraz budowa komina. To wszystko, wraz z ułożeniem dachówek, trwa około 7 dni roboczych” – relacjonuje Zbigniew Wysocki właściciel firmy Domikon. „Po ułożeniu pokrycia dachowego, następują prace związane z wykonaniem elewacji. Uzupełniane są miejsca łączeń elementów, po zagruntowaniu łączeń wykonywany jest tynk silikatowy na całej elewacji, zakładane są także zewnętrzne skrzynki roletowe. W czasie trwania prac na zewnątrz, w środku wykonywane są przez współpracujące firmy instalacje wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne. Całość robót budowlanych związanych z montażem domu to 15 dni roboczych”.
Dobre i złe strony
Wadą w niektórych rozwiązaniach prefabrykowanych może być mniejsza bezwładność cieplna takiego budynku w porównaniu do innych technologii. Jednak można temu dość prosto zaradzić, stosując odpowiednie rodzaje materiałów izolacyjnych. W polskich warunkach wadą może wydawać się także konieczność szybkiego finansowania budowy, co pociąga brak możliwości rozłożenia kosztów w czasie. Prefabrykowany sposób budowania domu nie nadaje się do prowadzenia prac w systemie gospodarczym, czyli w rozwiązaniu ciągle jeszcze bardzo powszechnym. Technologia jest też dość wysublimowana, tzn. wymaga dużej wiedzy i kultury budowania, a to wpływa na jej ograniczoną popularność wśród wykonawców i inwestorów.
Natomiast największym atutem rozwiązań prefabrykowanych jest z pewnością szybkość budowy domu. Kolejnym walorem jest bardzo wysoka izolacyjność budynku przy niewielkiej grubości ściany. Większość prac wykonywana jest w fabryce, a to pozwala zapewnić wysoką jakość i precyzję wykonania poszczególnych elementów. Produkt wytwarzany jest w sprzyjających warunkach w hali produkcyjnej, bez narażania na warunki atmosferyczne, dzięki czemu może być ustawiany na placu budowy praktycznie o każdej porze roku. Następny walor to ekonomia takiego rozwiązania – nakłady i koszty robocizny modułów przygotowywanych w hali są znacznie niższe w porównaniu do tradycyjnych prac wykonywanych na budowie.
Jeżeli chodzi więc o porównanie plusów i minusów rozwiązań gotowych, to zalety znacznie przewyższają nieliczne ograniczenia. Technologia prefabrykowana to bardzo dobra propozycja nie tylko dla osób, które szybko chcą wprowadzić się do swojego nowego lokum, ale także dla inwestorów szukających domów według kryteriów cenowych. Koszt 1 metra kwadratowego wykonania „pod klucz” często jest bardzo konkurencyjny w porównaniu do innych rozwiązań dostępnych na polskim rynku.
zdjęcia i współpraca: Zbigniew Wysocki, właściciel firmy DOMIKON
najlepiej sprzedawane projekty domów wydani specjalne: „DOMY DREWNIANE 2009”