Jeśli masz sporo miejsca w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym, do którego zamierzasz wstawić pralkę, rozważ model wolnostojący. Ale, gdy nie chcesz, by na widoku był obracający się bęben z ubraniami, dobrze jest pomyśleć o modelach zabudowanych.
Co warto wiedzieć o pralkach do zabudowy?
- Wymiary. Pamiętaj, że wybrany przez ciebie model musi być nieco mniejszy niż przygotowana dla niego wnęka. Większość pralek ma wymiary 60 cm - szerokość, 85 cm – wysokość. Dobrze więc zaplanuj rozmiary szafki i skonsultuj pomysł z wykonawcą zabudowy. Każdy model do zabudowy ma w instrukcji rysunek techniczny, gdzie są podane dokładne wymiary. Przestudiuj go dokładnie.
- Sposób ładowania. Pralki ładowane od góry mają zwykle rozmiary 80x40x60. Można je ustawić w takim miejscu, gdzie frontowe otwieranie drzwiczek jest niemożliwe, ale jeśli chcemy ją zabudować – taki model się nie sprawdzi. Do zabudowy musisz wybrać pralkę ładowaną od frontu.
- Wytrzymałość. Warto wybrać pralkę sprawdzonej firmy, nawet, jeśli więcej kosztuje. Naprawa lub demontaż popsutej pralki jest trudniejszy w przypadku sprzętu do zabudowy niż wolnostojącego.
- Rodzaj obudowy. W łazience jest wilgotne powietrze, przy wyjmowaniu prania z bębna można pochlapać obudowę – warto więc wybrać taki materiał, który jest odporny na działanie wilgoci i wody.
- Nie musisz się zbytnio martwić o poziom hałasu, jaki wytwarza pralka podczas pracy. Obudowa częściowo tłumi hałas wirującej pralki.
- Pralka podczas wirowania - wibruje. Nie powinna stykać się z innymi meblami czy sprzętami. Po bokach należy więc zachować 2 cm odstępu, zaś za pralką pozostawić 10 cm wolnego miejsca.
Pralki do zabudowy kosztują średnio 1200-2000 zł, ale można znaleźć modele poniżej 1000 zł.
Czytaj też:
Jak działa pralko-suszarka
Co zrobić, gdy pralka brudzi pranie
Jak zaoszczędzić na praniu