Pralka do zabudowy - co warto wiedzieć przed zakupem

pralka w łazience fot. Adobe Stock
Jeśli przymierzasz się do kupna pralki, czeka cię trudne zdanie. To, jaki typ pralki najlepiej będzie ci służył zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych potrzeb, ale też upodobań. Musisz dostosować określony model do rozmiaru i stylu łazienki.
Małgorzata Świgoń / 09.01.2019 11:09
pralka w łazience fot. Adobe Stock

Jeśli masz sporo miejsca w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym, do którego zamierzasz wstawić pralkę, rozważ model wolnostojący. Ale, gdy nie chcesz, by na widoku był obracający się bęben z ubraniami, dobrze jest pomyśleć o modelach zabudowanych.

Co warto wiedzieć o pralkach do zabudowy?

  • Wymiary. Pamiętaj, że wybrany przez ciebie model musi być nieco mniejszy niż przygotowana dla niego wnęka. Większość pralek ma wymiary 60 cm - szerokość, 85 cm – wysokość. Dobrze więc zaplanuj rozmiary szafki i skonsultuj pomysł z wykonawcą zabudowy. Każdy model do zabudowy ma w instrukcji rysunek techniczny, gdzie są podane dokładne wymiary. Przestudiuj go dokładnie.
  •  Sposób ładowania. Pralki ładowane od góry mają zwykle rozmiary 80x40x60. Można je ustawić w takim miejscu, gdzie frontowe otwieranie drzwiczek jest niemożliwe, ale jeśli chcemy ją zabudować – taki model się nie sprawdzi. Do zabudowy musisz wybrać pralkę ładowaną od frontu.
  • Wytrzymałość. Warto wybrać pralkę sprawdzonej firmy, nawet, jeśli więcej kosztuje. Naprawa lub demontaż popsutej pralki jest trudniejszy w przypadku sprzętu do zabudowy niż wolnostojącego.
  •  Rodzaj obudowy. W łazience jest wilgotne powietrze, przy wyjmowaniu prania z bębna można pochlapać obudowę – warto więc wybrać taki materiał, który jest odporny na działanie wilgoci i wody.
  •  Nie musisz się zbytnio martwić o poziom hałasu, jaki wytwarza pralka podczas pracy. Obudowa częściowo tłumi hałas wirującej pralki.
  • Pralka podczas wirowania - wibruje. Nie powinna stykać się z innymi meblami czy sprzętami. Po bokach należy więc zachować 2 cm odstępu, zaś za pralką pozostawić 10 cm wolnego miejsca.

Pralki do zabudowy kosztują średnio 1200-2000 zł, ale można znaleźć modele poniżej 1000 zł.

Czytaj też:
Jak działa pralko-suszarka
Co zrobić, gdy pralka brudzi pranie
Jak zaoszczędzić na praniu

Redakcja poleca

REKLAMA