Rodzaj pomieszczenia a dekoracja okien
Wybór dekoracji okien zależy od rodzaju pomieszczenia i potrzeb mieszkańców. Do salonu pasują tradycyjne firany i zasłony, jak i rolety rzymskie, które mogą być łączone z zasłonami. Zazwyczaj wybieramy szlachetne jednokolorowe tkaniny, będące tłem dla innych elementów dekoracyjnych. W sypialni możemy zastosować bardziej ozdobne materiały, wzorzyste lub z widoczną fakturą. Zasłony mogą miękko leżeć na podłodze. Tkaniny zasłonowe często są też takie same, jak te na narzutach, obiciach i poduchach. Ponieważ okna w kuchni znajdują się często przy blacie roboczym bądź zlewie, musimy brać pod uwagę praktyczność ich dekoracji. Stosujemy zazwyczaj rolety rzymskie, które możemy podciągać do góry lub żaluzje drewniane, ponieważ łatwo jest je wyczyścić. W łazience również dobrze sprawują się rolety rzymskie oraz plisy zasłaniające dowolny fragment okna.
Stylistyka wnętrza a rodzaj przesłony
Podstawowym kryterium wyboru przesłony jest stylistyka wnętrza. Klasyczne, stylowe pomieszczenia wymagają mocniejszych kolorów i bardziej szlachetnych tkanin. Mogą pojawiać się też wzory. Do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza wybieramy proste, surowe, lekkie tkaniny – gładkie, z fakturą lub w nowoczesne desenie. Okucia, klamki i inne elementy pojawiające się we wnętrzu są istotne przy wyborze karniszy. Dekorując okna, zwłaszcza klasyczne, stosujemy sznury, chwosty i szarfy, które pozwalają nam upiąć i ozdobić zasłony. Na rynku jest też sporo magnesów stosowanych do nowoczesnych podpięć.
Fot. FR ONE
Bez zasłon
Często architekci wybierają niestandardowe okna i jeśli funkcja pomieszczenia pozwala je wyeksponować, to powinniśmy to zrobić. Jeśli mamy dom z ogrodem możemy sobie pozwolić na to, by okna przesłonić tylko przezroczystą tkaniną lub pozostawić je bez niczego. Ładne drewniane okna możemy więc tylko udekorować. Kiedy jednak mieszkamy na osiedlu, a nasze okna wychodzą na inne budynki, trudno już sobie na to pozwolić. Jeśli chodzi o półokrągłe okna, np. w gabinecie od strony zachodniej, to sprawa jest dość trudna. Powinniśmy móc je zasłaniać, a czasem jest to spory kłopot. Podobnie rzecz się ma z łukowatymi oknami. W tych przypadkach zastosowanie prostego karnisza i zasłony pozwoli na zasłonięcie światła, ale niestety zakryją one kształt okna. Natomiast karnisz w kształcie łuku – jak okno, dopuszcza tylko stałą dekorację.
Wzory zasłon a wielkość pomieszczenia
Nie każda wzorzysta tkanina pasuje do danego wnętrza. Poprzecznych pasów nie powinniśmy stosować w niskim pomieszczeniu. Dobrze będą w nim wyglądały pionowe pasy i desenie. Wszelkie lambrekiny odpowiednio zaprezentują się w wysokich pomieszczeniach i stosunkowo wąskich oknach. Dekorując okno musimy jeszcze wziąć pod uwagę nasycenie koloru na ścianach, kolor i deseń tkaniny, jak również ilość okien w pomieszczeniu. Generalnie, im mniej kolorów i wzorów we wnętrzu, tym lepiej.
Na topie
Modne są zarówno tłoczone welury, jak i lekkie tkaniny. Zawsze cenione są naturalne jedwabie, wspaniale zasłaniające światło, ale i techniczne, surowe tkaniny naturalne. Pasy, kwiaty, wzory art deco, wszystkie desenie i kolory znajdą swoje miejsce w odpowiednio zaaranżowanym wnętrzu. Czasem właściciele wybierają odważnie takie kolory jak: czerń, grafit, fiolet, czekoladowy brąz, czasem zaś bezpieczne kremy i beże. Wszystko zależy od temperamentu mieszkańca i koncepcji architekta. Zasłony czy rolety? Jeśli mamy więcej miejsca wokół okna, możemy myśleć o zasłonach, gdy jest go niewiele – wybieramy rolety. Przeważnie rolety rzymskie, żaluzje bądź plisy.
źródło: www.dobrzemieszkaj.pl