Jak wymienić okna? fot. Fotolia

Okna - jak wybrać

Wymiana okien to wyższa szkoła jazdy, bez pomocy fachowca raczej się nie obejdzie...
/ 29.07.2013 12:23
Jak wymienić okna? fot. Fotolia
Okna drewniane czy może plastikowe? Szyby przeciwsłoneczne, dźwiękochłonne, a może antywłamaniowe. Dobrze się zastanów, nim dokonasz ostatecznego wyboru.

Jak wybrać okna?


Okno oknu nierówne

Chcesz wymienić okna i masz dylemat: plastikowe czy drewniane. Fachowcy twierdzą, że zarówno jedne, jak i drugie świetnie spełniają swoje zadanie. Poznaj ich podstawowe zalety oraz wady, bo to inwestycja długoterminowa, przynajmniej na 10–15 lat.

Okna plastikowe


Mają odrobinę szersze ramy od drewnianych, więc wpuszczają nieco mniej światła. Są bardzo szczelne, co może być zarówno ich zaletą (zapobiegają uciekaniu ciepła z mieszkania), jak i wadą (utrudniają odprowadzanie pary wodnej z pomieszczeń). Bardzo ważne, by okna miały rozszczelnienia, czyli mikroszczeliny, dzięki którym możliwa jest wymiana powietrza. Nie wymagają odnawiania.

Okna drewniane


Ramy zrobione są z klejonego trójwarstwowo drewna nasączonego preparatami grzybobójczymi i zabezpieczonego kilkoma warstwami lakieru. Najczęściej jest to sosna, ale używa się też drewna dębowego. Dzięki takiej technologii są mniej podatne na wypaczanie i rozsychanie. Wszystkie okna z drewna wymagają staranniejszej konserwacji. Co kilka lat trzeba je ponownie lakierować.

Zwróć uwagę na szyby


Nowoczesne okna mają tzw. szyby zespolone. Składają się one z kilku (co najmniej dwóch) tafli. Wolną przestrzeń między nimi wypełnia suche powietrze lub gaz, najczęściej argon. Szyby w zależności od rodzaju szkła mogą być:
  • dźwiękochłonne (grubsze i bardziej oddalone od siebie),
  • antywłamaniowe (odporne na stłuczenia, cięcie, uderzenia),
  • ciepłochronne (lepiej zatrzymują ciepło),
  • przeciwsłoneczne (ograniczają przenikanie promieni słonecznych i nagrzewanie się pomieszczeń).

Rady złotej rączki

  • Wybierając firmę, która montuje okna, sprawdź, jak długo działa na rynku, czy ma nowoczesne maszyny, z jakich materiałów korzysta.
  • Niewielkie rysy na szybach usuniesz specjalną pastą do polerowania szkła (kupisz ją w sklepach z artykułami chemicznymi).
  • Jeśli kilkuletnie okna trudno się otwierają i zamykają, trzeba wyregulować zawiasy i zaczepy. Można to zrobić zwykłym śrubokrętem.