Wydawałoby się, że wreszcie nadszedł bardziej wdzięczny etap naszej budowy, wybieramy bowiem okna i drzwi do naszego domu. Ale okazuje się, że etap ten nie jest wcale taki prosty i przyjemny, bowiem na rynku są setki firm zajmujących się ich produkcją. Jak zatem wybrać najlepsze? Czym się kierować?
Okna
Okna muszą spełniać kilka bardzo istotnych parametrów, takich jak:
- izolacyjność cieplna,
- izolacyjność akustyczna,
- infiltracja i wentylacja,
- naturalne oświetlenie pomieszczeń,
- trwałość i stabilność,
- zabezpieczenia antywłamaniowe
Dlatego przy wyborze okien do naszego domu nie powinniśmy kierować się głównie ceną, ale w szczególności właśnie powyższymi parametrami.
Najczęściej wybieranymi oknami są okna z PVC, drewniane. Na które się zdecydować?
Okna drewniane
Okna drewniane najczęściej produkuje się z drzewa sosnowego, ale można sobie zażyczyć okna z drzewa egzotycznego. Za tego rodzaju oknami przemawia przede wszystkim to, że jest to materiał naturalny. Okna drewniane odznaczają się bardzo dobrą izolacja termiczną, zdecydowanie lepsza, niż okna aluminiowe, czy PVC. Poza tym okna te charakteryzują się dużą sztywnością i długim okresem trwałości. Dla osób często zmieniających aranżacje wnętrz plusem może być fakt, że okna te można przemalowywać na różne kolory.
Okna drewniane są dużo droższe od innego rodzaju okien. Jest to duży minus. Do wad zaliczyć można również konieczność okresowej renowacji, możliwość wypaczenia, podatność na działanie grzybów, które powodują przebarwienia i gnicie.
Okna z PVC
Okna z PVC mają ramy z profili wykonanych z wysokoudarowego polichlorku winylu. Przekrój profili jest najczęściej trzy- lub czterokomorowy. Okna z PVC estetyką nie odbiegają od drewnianych. Do ich zalet można zaliczyć fakt, że są odporne na niszczące wpływy atmosferyczne, na działanie grzybów i owadów. Polichlorek winylu jest odporny na duże różnice temperatury, działanie wilgoci, zapewnia dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Poza tym okna takie nie wymagają konserwacji.
Wady to: sztywne osadzenie w murze, brak możliwości zmiany koloru zamontowanych okien. Dużym minusem jest to, że ze względu na wysoką szczelność, przy słabej wentylacji skrapla się na nich para wodna.
Drzwi
Wybór drzwi do naszego domu w cale nie jest taką prostą sprawą. Drzwi wejściowe powinny zapewniać maksimum bezpieczeństwa, posiadać dobrą izolacyjność cieplną, akustyczną. Poza tym muszą pasować do stylu naszego domu.
Dobre drzwi to takie, które są skuteczną barierą dla złodzieja. Na rynku są dostępne drzwi z wysoką ochroną przeciwwłamaniową, ze specjalnego, „ciężkiego” profilu PCV. Dodatkowo ochronę można poprawić poprzez wielopunktowe ryglowanie. Nie zapominajmy również o dobrych zamkach z patentem, najlepiej dwóch.
Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, drzwi powinny spełniać jeszcze jedna bardzo istotną funkcję, a mianowicie odporność na działanie czynników zewnętrznych. Warto zwracać zatem uwagę na to, czy wybierane przez nas drzwi posiadają dobry współczynniki izolacyjności termicznej, który powinien być mniejszy niż 2 W/m2K.
Najczęstszym materiałem używanym do produkcji drzwi wejściowych jest stal, włókno szklane, bądź drewno sosnowe, dębowe. Coraz częściej można również spotkać drzwi z PVC lub aluminium.
Następny krok - Termoizolacja