Ocieplanie budynku od wewnątrz budzi coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli mieszkań. W poniższym kompendium eksperci MULTIPOR odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.
1. W jakich sytuacjach ocieplać dom od wewnątrz?
Ocieplanie pomieszczeń od wewnątrz jest dobrym rozwiązaniem, gdy izolacja od strony zewnętrznej jest niemożliwa lub niewskazana, a właściciele chcą poprawić komfort cieplny i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ociepleniem ścian od wewnątrz będą więc zainteresowani właściciele mieszkań w budynkach, w których spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa zwleka z izolacją całego obiektu lub istniejąca izolacja jest niewystarczająca. Ocieplenie od wewnątrz „odcina” mur od powietrza wewnętrznego. Dzięki temu można szybko nagrzać pomieszczenie bez ogrzewania muru.
2. Czym różni się ocieplenie od wewnątrz od ocieplenia od zewnątrz?
Przy izolacji od zewnątrz mur, który znajduje się po ciepłej stronie, nagrzewa się razem z pomieszczeniem, więc różnice temperatur między ścianą a powietrzem wewnątrz nie są duże. Ściana nie powinna być podatna na wykraplanie się pary wodnej. Inaczej w przypadku ocieplania od wewnątrz, w którym występuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku ocieplenia i ściany.
3. Na co zwracać uwagę przy stosowaniu technologii ocieplania ścian od wewnątrz?
Ocieplenie od wewnątrz sprawia, że mur izolowany jest od warunków zewnętrznych. Dzięki temu zimą nie jest narażony na działanie niskich temperatur, a latem - wysokich. W przypadku ocieplenia od wewnątrz występuje sytuacja odwrotna. Wówczas mur ma styczność z temperaturami na zewnątrz, lecz jest izolowany od powietrza wewnętrznego. Dzięki temu możliwe jest szybkie ogrzewanie pomieszczeń a powierzchnia wewnętrzna ścian wykazuje się bardziej równomiernym rozkładem temperatury. Każdy typ przegrody (niezależnie od konstrukcji) powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby uniknąć zjawiska gromadzenia się wilgoci w jej wnętrzu w długim okresie użytkowania. W przypadku ocieplenia od wewnątrz należy stosować rozwiązania, które umożliwią swobodną pracę cieplno-wilgotnościową ścian, tzn. przegroda powinna mieć zdolność do oddawania latem wilgoci, która mogłaby pojawić się w okresie zimowym.
4. Ile kosztuje wykonanie ocieplenia od wewnątrz? Jaki jest zwrot z tej inwestycji?
Ocieplenie oznacza poprawę parametrów cieplnych mieszkania, czyli – po stronie zysków - niższe rachunki za ogrzewanie i poprawę komfortu cieplnego. Po stronie inwestycji należy wziąć pod uwagę materiał i zaprawę. Montaż płyt można wykonać samodzielnie. Przykładowo średni koszt ocieplenia pokoju o pow. 11 m2, pow. ocieplanej ściany - 8 m2 wyniesie 914 zł brutto. Przy obecnych cenach nośników energii potrzebnych do ogrzania pomieszczenia, szacowany czas zwrotu tej inwestycji to 3-4 lata. A efekt natychmiastowy to poprawa komfortu cieplnego mieszkania.
5. Jak wygląda montaż? O jakiej porze roku najlepiej przeprowadzać prace?
Ocieplanie od wewnątrz można wykonać samodzielnie. Na początku należy przygotować powierzchnię: dokładnie oczyścić ścianę ze starej farby, słabego tynku i drobin kurzu czy pyłu.
Podłogę zabezpieczyć taśmą elastyczną, która chronić będzie warstwę ocieplenia przed spękaniami. W kolejnym kroku należy przygotować zaprawę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaprawę należy nanieść równomiernie na całą powierzchnię płyty. Płytę trzeba przyłożyć do ściany w odległości ok. 2 cm od miejsca docelowego montażu.
Następnie delikatnie docisnąć i przesunąć w miejsce montażu. To, czy płyty zostały przyklejone równo sprawdzić za pomocą poziomicy. Ewentualne nierówności można wyrównać pacą do szlifowania. Następnie na całą powierzchnię ściany należy nanieść zaprawę i wtopić w nią siatkę zabezpieczającą przed spękaniami. Po wykonaniu tej czynności trzeba zatrzeć powierzchnię całej ściany, a w dalszej kolejności ostatecznie wyrównać.
Na koniec zostaje pomalowanie.
Ocieplanie od wewnątrz można wykonać niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych – również zimą. To jeden z atutów tej metody.
6. Czy można przewidzieć rezultaty ocieplenia od wewnątrz?
Przed wykonaniem ocieplenia warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Analiza ta pokazuje, jak ściana będzie zachowywała się pod względem parametrów cieplnych i wilgotnościowych po dociepleniu. Pozwala ocenić, na ile rozwiązanie spełni oczekiwania oraz jakiej grubości materiał powinien być zastosowany.
7. Jakie produkty stosować do ocieplenia od wewnątrz?
Ocieplanie od wewnątrz wymaga materiałów o specyficznych parametrach, czyli takich, które poprawiają izolację cieplną budynku i zapobiegają gromadzeniu wilgoci w przegrodach. Szczególnie polecanym rozwiązaniem są płyty mineralne MULTIPOR - wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego są materiałem paroprzepuszczalnym (łatwo oddającym wilgoć).