O krok od ogrodu - rozwiązania w drzwiach tarasowych

Salon otwarty na otaczający ogród stanowi niewątpliwą zaletę mieszkania w domku jednorodzinnym, zwłaszcza podczas zbliżających się ciepłych dni. Dzięki temu, że możliwości w zakresie rozwiązań drzwi tarasowych są coraz szersze, przeszklenie może stanowić funkcjonalną i efektowną ozdobę budynku i wnętrza.
/ 12.06.2013 07:22

Salon otwarty na otaczający ogród stanowi niewątpliwą zaletę mieszkania
w domku jednorodzinnym, zwłaszcza podczas zbliżających się ciepłych dni. Dzięki temu, że możliwości w zakresie rozwiązań drzwi tarasowych są coraz szersze, przeszklenie może stanowić funkcjonalną i efektowną ozdobę budynku i wnętrza.

O krok od ogrodu - rozwiązania w drzwiach tarasowych

Fot. depositphotos

Od tego, jakie drzwi tarasowe wybierzemy, zależeć będzie nie tylko estetyka
i maksymalne wymiary przeszklenia, ale także bezpieczeństwo, ponoszone straty ciepła czy komfort wychodzenia na taras. Jakie rozwiązania proponują w tym zakresie producenci stolarki?

Standardowe drzwi rozwierane
Drzwi tarasowe mają podobną konstrukcję, jak typowe okna, posiadają jednak szerszy profil skrzydła oraz wyposażone są w bardziej masywne zawiasy i klamkę drzwiową. Bardzo istotnym elementem ich budowy jest próg: jeśli będzie zbyt wysoki, może utrudniać przejście na taras czy przejechanie przez niego wózkiem. Drzwi tarasowe mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym.

W odróżnieniu od konstrukcji ze słupkiem stałym, słupek ruchomy jest elementem konstrukcyjnym jednego ze skrzydeł i otwiera się razem z nim, dzięki czemu dostęp na taras lub balkon będzie niczym nieutrudniony. Typowe drzwi tarasowe otwierają się do środka pomieszczenia, jednak niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie wersję drzwi otwieranych na zewnątrz. - To bardzo praktyczne rozwiązanie, bowiem pozwala uniknąć pewnych trudności w aranżacji pomieszczenia.
W przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz powinniśmy zaplanować rozmieszczenie mebli tak, aby nie kolidowały z otwieranym skrzydłem drzwi - mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. Między innymi z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się systemy przesuwne. Także i w tym zakresie mamy do wyboru różne rozwiązania.

O krok od ogrodu - rozwiązania w drzwiach tarasowych

Drzwi przesuwne
Mechanizm umożliwiający przesuwanie skrzydeł po równoległych płaszczyznach pozwala oszczędzać miejsce, które musielibyśmy wygospodarować dla standardowych drzwi rozwieranych. Do wyboru są dwa systemy: uchylno-przesuwny oraz podnoszono-przesuwny. W rozwiązaniach uchylno-przesuwnych skrzydło wysuwa się z ramy przy odpowiednim ustawieniu klamki, aby następnie umożliwić płynne przesunięcie go wzdłuż prowadnicy. Dzięki funkcjom wspomaganego uchyłu i domykania drzwi można otworzyć bez wysiłku jedną ręką. Z kolei w systemie podnoszono-przesuwnym, podczas otwierania drzwi najpierw unoszą się delikatnie do góry, a następnie przesuwają wzdłuż prowadnicy w bok. Zastosowany mechanizm pozwala swobodnie otwierać i zamykać skrzydło ważące nawet 300 kilogramów. Pomimo masywnej i stabilnej konstrukcji drzwi są komfortowe w użytkowaniu również dla dzieci czy osób starszych. Maksymalna długość takich drzwi sięga nawet 6 metrów, a efekt ten możemy osiągnąć przy użyciu zaledwie dwóch tafli szkła. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie dostępne na rynku, które pozwala przeszklić niemal całą ścianę. Drzwi podnoszono-przesuwne zapewniają również duże światło przejścia, równe niemal połowie ich całkowitej szerokości. - Aby wyjście na taras było jeszcze bardziej komfortowe, drzwi takie standardowo są wyposażone w niski próg, którego wysokość nad poziomem podłogi wynosi zaledwie 19 mm - tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. – Ponieważ ma on także istotne znaczenie dla parametrów izolacyjnych całej przegrody, dlatego energooszczędne konstrukcje powinny być wyposażone w ciepły próg aluminiowy z przekładką termiczną. Minimalizuje ona straty ciepła, przez co zapobiega przemarzaniu. Chcąc zwiększyć energooszczędność okien, możemy wybrać także szyby z odpowiednio niskim współczynnikiem przenikania ciepła – dodaje ekspert. W przypadku drzwi tarasowych szczególną uwagę należy także zwrócić na zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak wielopunktowa zasuwnica sterowana klamką – sterowanie blokad klamką znacznie ułatwia obsługę drzwi, dodatkowe zawiasy drzwiowe z zabezpieczeniem przeciwwyważeniowym, kontaktrony czy bezpieczne szyby. To istotne, ponieważ jak informują statystyki, niemal połowa włamań do budynków jednorodzinnych dokonywanych jest właśnie przez drzwi od ogrodu.

Źródło: materiały prasowe

Fot.. MS więcej niż OKNA