Szkło może być niezwykle unikalne w swojej mieszkalnej formie. Oto domy i konstrukcje architektoniczne, dla których ściana musi być przejrzysta i czysta jak łza. Tu nic się nie ukryje...
Fot. cumbu, freshome, hominspire.com
Wątek szklanych ścian zbliżony jej do popularnych w latach 90-tych przydomowych szklarniach, które z powodzeniem utrzymywały swój mikroklimat, który tworzył się m.in. właśnie po przez wzmożone ciepło przenikające przez szybę. Dziś technologia pozwala nam wprowadzić do tej konstrukcji cały system klimatyzacji, skutecznie chroniący przed niechcianym efektem "dusznych tropików".
Szklana przestrzeń...
Im bardziej dom otwarty jest na otoczenie, tym większe wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni. W takim wnętrzu relaks nabiera zupełnie nowego wyrazu, a w okresie wiosenno-letnim staje się naszym własnym małym rajem. To spełnienie marzeń dla wszystkich tych, dla których rozrywką jest obserwowanie przyrody czy przelatujących ptaków. Sam widok działa jak istny balsam dla duszy.
Szkło nie dla wszystkich...
Choć ta konstrukcja, aż kipi od pozytywnych elementów, posiada również kilka ograniczających aspektów. Przede wszystkim przy projekcie takiego domu, należy pamiętać, że ilość szklanych fasad zabiera nam miejsce użytkowe. Im więcej szkła, tym mniej miejsca na meble. Dlatego to doskonale rozwiązanie dla osób ceniących względny minimalizm, którzy odgranicza się jedynie do naprawdę niezbędnych sprzętów np. kanapy, dywanu czy stolika obiadowego. W takich miejscach, należy również zrezygnować z przesadnych dekoracji na fragmentach zabudowanych ścian.
Jednak z powodzeniem możemy wydzielić kąt dla domowej oranżerii. Aż prosi się o delikatny akcent zieleni, który doskonale współgra z otoczeniem.
Oto niezwykłe domy, w których szkło stoi na pierwszym miejscu:
Dom kompletnie przeszklony
Aby zapewnić możliwie jak największą transparentność kondygnacji parterowej od strony zieleni, warto postawić na szklane panele i w pełni przezroczyste ściany. Wnętrze szklanego domu sprawia, że człowiek wizualnie traci poczucie stabilności. To niezwykle ekscytujące!
Fot. crushedtomato, glazette, idesignarch, trendir. com
Szkło monumentalne
Doskonały efekt można uzyskać stosując naprzemiennie transparentne i opalizujące materiały, dzięki czemu wydają się one balansować na cienkiej granicy pomiędzy prywatnością a otwartą przestrzenią. Szklana ściana pozwala stworzyć wrażenie przestronności i bezkresnej przestrzeni. To idealne rozwiązanie dla osób lubujących się w podniebnych wojażach. Dzięki takiej konstrukcji niebo wydaje się być na wyciągnięcie ręki.
Fot. Jonathan Segal, ihomeidea, thelpm, whatwedoissecret.org.com
Szklany dom w mieście
W takich budowlach niezwykle ważny jest również dobór detali konstrukcyjnych, spełniających warunki zrównoważonego budownictwa. Dzięki temu budynek staje się przestronny, użyteczny i bardzo oryginalny w swojej formie. Wielką zaletą szklanych ścian domów jest fakt, że całość staje się wyjątkowa i niepowtarzalna, a nawet bardzo energooszczędna.
Fot. Daniel James Hatton, besthousedesign, flickr, homefurnituremag, hominspire.com
Domy w zgodzie z naturą
Co ty na to, aby obudzić się wraz z pierwszymi promieniami słońca, słuchając śpiewu ptaków ukrytych na gałęzi pod twoim łóżkiem? Wrażenie jest niesamowite. Zapewniam. Na tym etapie, warto również podkreślić, że niezwykła moc tych ściennych fasad sprawia wrażenie, że zarówno przestrzenie mieszkalne, wypoczynkowe jak i te wydzielone do pracy płynnie przechodzą jedna w drugą. A wszystko to, w niczym nie zachwianym ekosystemie.
Fot. architecturaldigest, architecturezine, rap, modernarchitectureconcept, glassartslibrary.wordpress.com