Neutralne, naturalne, niepowtarzalne

Zgodnie z najnowszymi trendami modny dywan powinien być wykonany ze szlachetnych, naturalnych materiałów. Jego kolorystyka powinna być raczej neutralna i stonowana, za to jeśli chodzi o fakturę – dopuszczalne są różne eksperymenty.
/ 04.05.2009 10:06
Zgodnie z najnowszymi trendami modny dywan powinien być wykonany ze szlachetnych, naturalnych materiałów. Jego kolorystyka powinna być raczej neutralna i stonowana, za to jeśli chodzi o fakturę – dopuszczalne są różne eksperymenty.

Niezaprzeczalną królową dywanowych materiałów jest wełna. Dobrej klasy dywan powinien być wełniany. Niektórzy producenci idą nawet o krok dalej. Na przykład firma Agnella zdecydowała się na wyprodukowanie dywanów z wełny w ośmiu naturalnych kolorach, pochodzącej od różnych gatunków owiec.
W ostatnich latach do tradycyjnych wiązanych i tuftingowych dywanów dołączyły te wykonane z wełnianego sukna. Sukno daje projektantom dywanów nowe możliwości: można w nim na przykład wycinać ażurowe wzory, tak jak zrobiła to firma Moho. Jej wykonany tą techniką dywan „Moho hej!”, przypominający ogromną łowicką wycinankę, zyskał międzynarodową sławę i został przez znane brytyjskie pismo lifestylowe „Wallpaper” uznany za tkaninę roku 2006. Wełniane sukno w różnych kolorach można też łączyć na zasadzie klejenia lub pokrywać nadrukiem. Cienkie sukno, powycinane w odpowiedni sposób, pozwala też tworzyć niezwykłe faktury dywanów. Hiszpańska projektantka Nani Marquina wykorzystała tę technikę w swoim dywanie „Roses”, który wygląda niczym tło sennego marzenia głównego bohatera filmu „American Beauty”. Tę samą technikę wykorzystano też w „liściowym” dywanie Nani Marquina, który zaprezentowano na targach meblowych w Mediolanie w 2007 roku.

Neutralne, naturalne, niepowtarzalne

Po nitce
Ciekawy efekt można osiągnąć wykorzystując do wykonania dywanów technikę przypominającą szydełkowanie. Takie sznurkowe dywany różnego typu proponuje między innymi włoska firma Paola Lenti. Ażurowa plecionka jest godna polecenia szczególnie dla posiadaczy pięknej podłogi – nie zasłania jej całkowicie, a jednocześnie sprawia, że nie musimy dotykać jej bosymi stopami. Ciekawa faktura może być także efektem strzyżenia lub łączenia różnych rodzajów włókien. Takie efekty stosuje między innymi szwedzka projektantka Tina Olsson, która do swoich dywanów wplata np. naturalne perły.
O ile w dziedzinie faktur dozwolone jest eksperymentowanie, o tyle kolorystyka dywanów staje się bardziej stonowana. Supermodny duet bieli i czerni pojawia się w postaci graficznych wzorów lub występuje w postaci mono. Modne są betonowe i grafitowe szarości oraz cała paleta kolorów ziemi: brązów, beżów, zgniłych zieleni, piaskowych żółci. Wzory również są dość uproszczone. Chętnie stosowane są nieregularne prążki czy paski, proste symbole graficzne, takie jak kółka, kropki czy krzyżyki. Od czasu do czasu pojawiają się stylizowane, uproszczone motywy roślinne czy zwierzęce. Wzory nie zawsze zaznaczane są kolorem, zdecydowanie częściej różnicami faktury. Czasem zdarza się, że oba te sposoby są łączone, by osiągnąć na dywanie efekt kamienistego dna potoku czy leśnego runa.

W duecie z kanapą
Szukając idealnego dywanu warto zajrzeć do salonów oferujących… sofy i fotele. Coraz większa grupa producentów mebli wypoczynkowych uzupełnia swoją ofertę dywanami skoordynowanymi z meblami. Na polskim rynku robią to Iker, Kler i Oggi, wśród marek zagranicznych dostępnych na naszym rynku – między innymi Rolf Benz, Ligne Roset, Natuzzi, Maximilian Home. Klient ma do wyboru nie tylko różne wzory i faktury, ale często może także zamówić stosowny do swoich potrzeb wymiar dywanu. Takie rozwiązanie pozwala na harmonijne skomponowanie kącika wypoczynkowego i uniknięcie błędów w doborze dywanu.

Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl
Fot. Kinnasand

Redakcja poleca

REKLAMA