Wybór odpowiedniej technologii budowy domu drewnianego to często jedna z najważniejszych decyzji, która będzie warunkowała dalszy przebieg prac. Decydując się na wybraną technikę warto zwracać uwagę na wizualne i estetyczne możliwości wykończenia ścian oraz elewacji. Takie cechy wykazują domy z bala, które można zarówno pozostawić w naturalnej postaci, jak również „obłożyć” suchym tynkiem.
Ściany z bala kojarzą się z ciepłem i wygodą. Tęsknota za spokojem w otoczeniu własnych „czterech ścian” szczególnie wzrasta po męczącym dniu. Taki typ budownictwa polubią też miłośnicy przyrody. Bal zwraca uwagę surową, drewnianą elewacją, precyzją wykończenia węgłów czy różnorodnym kształtem wybranego materiału, z którego powstaje nowy dom.
Jakie ściany?
Po podjęciu decyzji o budowie domu z bala warto uważnie przemyśleć kwestię kształtu i wielkości wybranego materiału, przy czym musi on spełniać optymalne parametry cieplne. Budulec powinien, więc cechować się odpowiednią szerokością – im grubszy materiał tym cieplej będzie wewnątrz domu. Bale w zależności od klimatu mogą mieć bardzo różne parametry wielkościowe, które wpłyną na koszt budowy, ponieważ cena poszczególnych klocków kształtuje się w zależności od ich wielkości. Nie mniej ważnym, ale też bardzo interesującym punktem jest możliwość wyboru faktury i koloru elewacji. Na oba te elementy wpływają: walory zastosowanego impregnatu, środka ochrony przed szkodnikami, kolor i gatunek drewna. Ten ostatni wybór będzie miał wpływ na końcowy efekt wykończenia czy charakter usłojenia. Każdy rodzaj pnia charakteryzuje odmienny odcień, wielkość słojów lub odporność na panujące warunki atmosferyczne.
Wybór kształtu wyciętego drewna zależy od gustu nabywcy i budującego dom. Może składać się przynajmniej z dwóch rodzajów bali, układanych na siebie i łączonych na tzw. węgłach. W zależności od wielkości węgły można wykończyć ostatkami, których długość można regulować w zależności od potrzeb.
Technologia budowy z bala jest taka sama, mimo różnorodności polecanych gatunków drewna i kształtów stosowanych kloców. Dom równie dobrze prezentuje się po ułożeniu z budulca okrągłego czy prostokątnego. Podstawowe różnice dotyczą faktury elewacji oraz koloru drewna. W obu przypadkach wymagana jest precyzja wykonania i zachowanie reżimu technologicznego. Domy z drewna zachwycają pięknem, a ich niepowtarzalność objawia się głównie w materiale. Każde drzewo ma odmienny pień, dzięki czemu każdy nowo powstający dom ma swój wyjątkowy charakter.