Narzuta na łóżko do sypialni: jaki rozmiar, materiał, jak dobrać

Narzuta na łóżko fot. Adobe Stock
Okrycie łóżka może odmienić charakter sypialni. Możesz oczywiście chować pościel do pojemnika, ale materac za dnia warto osłonić przed kurzem narzutą. Wybór jest ogromny.
Edyta Liebert / 03.11.2019 11:46
Narzuta na łóżko fot. Adobe Stock

Tekstylia do domu są dodatkiem, które mogą zupełnie odmienić jego styl. Narzuta w sypialni jest niezbędnikiem w każdym nowoczesnym wnętrzu: wybierz ją dobrze!

Spis treści:

Jak dobrać narzutę

Kiedy kupujesz stelaż łóżka i materac, warto od razu pomyśleć o pasującej kolorystycznie i wymiarowo narzucie.

Zastanów się, jaki styl w sypialni ci odpowiada: nowoczesny czy glamour? Stawiasz na naturalne tkaniny czy uniwersalność? Chcesz, aby narzuta zakrywała też ramę łóżka, czy jedynie okrywała pościel i materac? 

Rozmiar narzuty jest podyktowany nie tylko jego szerokością i długością, lecz także wysokością i naszymi upodobaniami. Dlatego rozróżniamy kilka typów narzut:

  • Narzuta sięgająca podłogi. To narzuta kojarząca się z buduarem i eleganckim wnętrzem. Aby okryć w ten sposób łóżko o wymiarach 160x200x50 cm, to narzuta powinna mieć 260 cm szerokości (160+50+50) oraz 250 cm długości (200+50). Gdyby łóżko miało zabudowaną część przy nogach - minimalna narzuta to 260x200 cm.
  • Narzuta podwinięta pod materac. W tym przypadku musisz zmierzyć materac, a nie łóżko. Materac o wymiarach 160x200x20 cm powinien mieć zapas i mieć wymiar ok. 220x230 cm.
  • Narzuta rozłożona gładko. Kiedy marzy ci się narzuta jedynie okalająca materac i pościel, weź pod uwagę, że ta druga unosi narzutę do góry i wówczas dolicz zapasy 10-20 cm w zależności od grubości kołdry. 

Bawełniane narzuty

Narzuta bawełniana jest popularna ze względu na cenę adekwatną do jakości. Ma naturalną fakturę i wpisuje się we wciąż modny styl skandynawski.
 
Zazwyczaj kupisz ją w stonowanych barwach, a printy nie będą krzykliwe. Taka narzuta może mieć ciekawą waflową fakturę, bez problemu też dobierzesz jej grubość. Może też służyć jako zamiennik koca!
 
Bawełniana narzuta na łóżko jest łatwa w pielęgnacji (upierzesz ją w 60 stopniach) i przechowywaniu. 
Narzuta na łóżko bawełniana
fot. Adobe Stock
 

Satynowe okrycie łóżka

Narzuta satynowa ma za sobą lata świetności, choć wciąż jest popularnym elementem np. w pokojach hotelowych. Satyna wykorzystywana do szycia narzut zazwyczaj jest materiałem sztucznym, połyskliwym, zimnym w dotyku. 
 
Niemniej jednak ten rodzaj wykończenia wnętrza wielu użytkownikom kojarzy się z luksusem i szykiem. Potrafi jednak zsuwać się z łóżka i elektryzować. Jak prać narzutę z satyny? Optymalne są programy ustawione na 40-45 stopni z umiarkowanym wirowaniem. 
 
Narzuta na łóżko z satyny nie wymaga zazwyczaj prasowania, ale niska temperatura prania nie usunie wszystkich drobnoustrojów - lepiej zatem uprasować ją w ok. 150 stopniach.
Narzuta na łóżko satynowa
fot. Adobe Stock

Dama pik

Pikowana narzuta na łóżko zyskała na popularności ze względu na interesujący wzór, najczęściej w romby, ale nie tylko. Na rynku dostępne są narzuty pikowane welwetowe, bawełniane, z mikrofibry. Są bardzo przyjemne w dotyku oraz trwałe. Niestety nie powinnaś ich prać w temperaturze wyższej, niż 35 stopni.

Pikowanie sprawia, że nawet jednolita, na pozór zwykła kapa, nabiera ciekawej faktury i przez to urozmaica wnętrze. Jest nowoczesnym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy jest dwustronna, dwukolorowa i bawełniana - latem może posłużyć jako kołderka. 
Narzuta na łóżko pikowana
fot. Adobe Stock
 
Jeśli chcesz zainwestować w naturalne i bardziej ekskluzywne tkaniny, warto zlecić firmie krawieckiej szycie narzuty na łóżko na wymiar wraz z poduszkami i elementami dekoracyjnymi. Może też korespondować z zasłonami - wybór należy do ciebie.

Czytaj również: Przegląd modnych wanien do łazienki
Naklejki na ścianę mogą odmienić wnętrze: inspiracje

Redakcja poleca

REKLAMA