Kwiaty nie tylko cieszą oko, ale również działają niczym balsam na duszę: łagodzą i poprawiają samopoczucie. Są również pięknym dodatkiem mieszkania, który śmiało można zmieniać w zależności od nastroju. Podpowiadamy, które aranżację z pewnością ożywią każde wnętrze.
Fot.hellobeautiful.mychelle,styleathome.com
Kończymy sezon szarości i smutku, czas wprowadzić do mieszkania odrobinę ożywczej natury!
Co warto wiedzieć komponując bukiet?
Aby nasze bukiety były prawdziwą ozdobą domu, należny je w odpowiedni sposób ułożyć, a więc stworzyć z nich przemyślana kompozycję.
Ciekawostka - Japończycy uważają, że kwiaty zaczynają żyć i wpływać na nas należycie, dopiero wówczas, gdy skomponuje się je w określoną, dobrze przemyslaną całość.
Aby ułożyć idealną kompozycję należy ułożyć kwiaty w odpowiednim pojemniku i nadać określoną formę. Sposób ułożenia kwiatów narzuca nam w pewnym stopniu materiał - różnorodność i rodzaj kwiatów, jakimi dysponujemy. Inaczej ułożymy kompozycję z niewielkich niezapominajek, które są efektowne w masie, a inaczej z dość obszernych lilii, gdzie dekoracją może być pojedynczy kwiat.
O charakterze kompozycji decyduje też jej przeznaczenie oraz miejsce, w którym stanie. Czy ma być to stół w jadalni, blat w kuchni czy nakastlik przy łóżku.
Warto wiedzieć - kwiaty, niezależnie od naszej woli wywołują: uśmiech, uczucie rozluźnienia, zbliżają, uczą otwartości i korzystnie wpływają na poprawienie relacji między domownikami.
Tworząc bukiet do wnętrz czasem wystarczy tylko kilka skromnych kwiatów uzupełnić niewielkimi liśćmi, wstążką lub gałązką, aby zyskała na oryginalności i zaskakiwała fasonem.
Podstawą jest ustalenie linii kwiatów, barwy oraz, jak już wspomniałam wcześniej, ich przyszłego otoczenia.
Różnorodność wspomnianych linii łączy się z charakterem wzrostu i formy kwiatów. Jedne rosną pionowo do góry (np. tulipany) inne odchylają się w łuk (nawłoć) lub po prostu zwisają swobodnie (złotokap) . Te nietypowe formy wzrostu z pewnością doskonale odnajdą się nowoczesnych mieszkaniach o stonowanej i wyrazistej kolorystyce.
Koniecznie przeczytaj: Sposoby na cięte kwiaty
Również barwa kwiatów nie jest bez znaczenia. Może znacząco wpłynąć na efekt końcowy naszego domowego bukietu.
- Kwiaty o kolorze biel czy ecru są odczuwane jako chłodne, mają działanie uspokajające, lecz w połączeniu z odcieniami zieleni sprawiają wrażenie szlachetniejszych i bardziej awangardowych. Dodają wnętrzu powagi i lekkości. Pozwalają na swobodną aranżację. Nie trzymają się schematów. Są anielskie i lekkie.
- Żółte i pomarańczowe barwy kwiatów wizualnie ocieplają atmosferę i działają energetyzująco. Decydując się na kwiaty o tych barwach, wtłaczamy do mieszkania akcent optycznie dominujący. Dobrze jeśli nie stoją w zatłoczonym pomieszczeniu, ponieważ ich barwa dodatkowo podkreśli "nieład".
- Wszelkie odcienie czerwieni, różu i fioletu również posiadają właściwości ocieplania wnętrza. Dodają zmysłowości, podnoszą ciśnienie. Jednak należy stosować je oszczędnie. Ich nadmiar połączony z masywnością kwiatów może powodować irytację, nerwowość i rozdrażnienie. Delikatne kompozycję są szczególnie polecane do salonu lub sypialni.
- Wszystkie zimne barwy, do których zaliczamy odcienie błękitu i zieleni działają uspokajająco i relaksująco. Dlatego też możemy je zestawić z każdą ulubioną barwą kwiatów, pamiętajmy jednak o odpowiedniej linii po przez nadanie określonego kształtu.
Kwiaty - wyciszająca biel
Są awangardowe i pozwalają niezwykle elastycznie lawirować oczekiwanym efektem. Ich biel sprawi, że każde wnętrze stanie się wizualnie bardziej "poukładane", czyste i spokojniejsze. Taki jasny bukiet przywodzi na myśl same dobre wspomnienia. Mimo masywnego zestawienia nie tworzą wrażenia przytłoczenia. Biel jest wygodna kompozycyjnie i ponadczasowa. Zawsze modna!
Fot.styleathome.com
Kwiaty - harmonia kolorów
To w jaki sposób będzie prezentował się nasz bukiet jest ścisłe uzależnione od naszej wyobraźni oraz preferencji. W dobrych kwiaciarniach znajdziemy mnóstwo różnorodnych kwiatów o interesującej nas barwie, przy której czujemy się najlepiej. Wybierając gatunek roślin zasięgnijmy opinii sprzedawcy o pielęgnacji i możliwym łączeniu ich w wazonie, ponieważ nie każde kwiaty, przebywając dłuższy czas we wspólnej wodzie, dobrze się tolerują (np. tulipany i żonkile).
Fot.styleathome.com
Kwiaty - smukłe łączenia
Oto propozycję dla osób ceniących sobie minimalizm w każdej postaci. Jeśli urzekają nas skromne, delikatne łączenia warto wybrać kilka większych kwiatów i ulokować je np. przy szafce nocnej czy komodzie. Taki zestaw pięknie rozświetli nam pokój i wprowadzi do niego odrobinę radosnego powiewu lata.
Fot.styleathome.com
Kwiaty - radosna kolorystyka
Mogą być wyraziste, masywne, różnobarwne i w nietuzinkowej kompozycji. Grunt, aby miały ze sobą coś wspólnego. Uważajmy, też na zapach, aby nie powstała z tego oszałamiająca i przytłaczająca mieszanka. Mogą być również delikatne i subtelne podkreślające klimat mieszkania czy okoliczności (np. uroczystego obiadu).
Fot.styleathome.com
Kwieciste inspiracje w mieszkaniu
Wszelkie aranżacje naszego przyszłego bukietu należy dopasować do wspomnianego już otoczenia. Wyraziste bukiety wykonane z bzu nie tylko imponująco wyglądają, ale również pięknie pachną. Doskonałe dla przestronnych wnętrz.
Uniwersalne i ceniące się największą sympatią są również tulipany. Bez względu na to czy bukiet będzie zabawiał nas różnorodnością barw czy ujednoliconym kolorem, efekt będzie murowany - skromny i subtelny. Do tego ich relaksujący zapach przywołuje na myśl wiosenny powiew wiatru o poranku.... Czego chcieć więcej?
Fot.decoist,styleathome.com