Mieszkanie czy dom - co wybrać?

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Trudno się zdecydować. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą niemałe pieniądze i cenny czas, który poświęcimy dla naszej inwestycji. Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto zastanowić się co jest ekonomiczniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze?Co będzie lepsze - mieszkanie czy dom?
/ 29.07.2012 21:48

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Trudno się zdecydować. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą niemałe pieniądze i cenny czas, który poświęcimy dla naszej inwestycji. Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto zastanowić się co jest ekonomiczniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze? Co będzie lepsze - mieszkanie czy dom?

kobieta z mieszkaniem w tle

Fot. Depositphotos

Gdzie będzie nam lepiej? To pytanie, które zadajemy sobie na samym początku. Wstępnie nasze marzenia o własnym domu z ogrodem są wynikiem nie do końca pełnej świadomości co do rzeczywistości. Może to wynikać z faktu, że np. zawsze mieszkaliśmy w bloku, a własny dom jawi nam się jako swoboda i luksus. Owszem, dla wielu dom jest lepszy, o ile jesteśmy w stanie wziąć na siebie więcej obowiązków i poświęcić więcej czasu na rzeczy, które dotychczas nas nie dotyczyły.

Przytaczamy kilka argumentów za i przeciw, które mogą pomóc niezdecydowanym w podjęciu decyzji.

Swoboda - podstawowy aspekt kuszący wizją własnego domu. Brak sąsiadów, którzy codziennie urozmaicali nam życie hałasem, muzyką czy ewentualnymi kłótniami(lub jeszcze innymi odgłosami) znacznie przemawia na korzyść domu. Chyba, że czujemy sie niekomfortowo bez otoczenia, które daje nam chociaż złudne poczucie bezpieczeństwa (gdy źle się poczujemy, a nikogo nie ma w domu, zawsze możemy spróbować zwrócić się do życzliwych sąsiadów). Dom to coś swojego, symbol niezależności. Ponadto daje możliwość zagospodarowania własnej przestrzeni, nie tylko we własnych czterech ścianach, ale i na zewnątrz, stworzenie ciekawej aranżacji w ogrodzie czy „przystrojenie” frontu lub tarasu. Człowiek odczuwa psychiczny komfort będąc na własnym gruncie, niemniej zapotrzebowanie na mieszkania nie maleje. Wiadomo, że dom wiąże się z wieloma czynnikami, o których posiadacze własnego „M” nawet nie muszą wiedzieć. A jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Ekonomia - wydatki na utrzymanie domu są znaczące przy podejmowaniu decyzji. Średni koszt eksploatacji domu to przykładowo rząd 5 zł/m2. Stawki czynszów mieszkań kształtują się na poziomie ok. 8 zł/m2. Jak łatwo policzyć, po raz kolejny mieszkanie okazuje się tańsze. Dodać należy fakt, iż mieszkaniem zarządza jeden podmiot i czynsz płacony jest kompleksowo. Co równie ważne mieszkanie w domu obejmuje zwiększone koszty za media i usługi. Nie dzielą się na dużą liczbę lokatorów. W przypadku domu, musimy sami zatroszczyć się o rzeczy o których załatwianiu nawet nie musimy myśleć wybierając mieszkanie. Dodatkowym mankamentem eksploatacji domu jest samodzielna opieka nad każdym jego elementem, odśnieżanie, naprawy dachu, elewacji, odwodnienia terenu czy wywóz śmieci.

Zobacz: Czy warto teraz kupować mieszkanie?

Mieszkanie czy dom - co wybrać?

Fot. Depositphotos

W przypadku mieszkania płacimy czynsz i obchodzi nas praktycznie tylko to, co dzieje się w naszym lokalu. Nie musimy się martwić na przykład, że ktoś przechodząc w zimie po oblodzonym chodniku przed naszym domem, złamie nogę i będziemy musieli wypłacić mu odszkodowanie. Dodatkowo wiele prac remontowo-budowlanych musimy wykonywać samodzielnie co zabiera nam czas i dodatkowe pieniądze. Choć w domu w pełni samodzielnie decydujemy o tym jak te prace będa wyglądały i jaki będzie ich efekt. W przypadku mieszkania w bloku - mamy dużo mniej możliwości do podejmowania samodzielnych decyzji.

Wypoczynek w domu jest znacznie innej klasy niż w mieszkaniu - to przemawia bez wątpienia za jego docenianym, pozytywnym aspektem. Dom daje nam możliwość ogrodu, dużego tarasu w którymi możemy o każdej porze dnia i nocy przesiadywać w otoczeniu rodziny czy znajomych bez interwencji poirytowanych sąsiadów. Niestety ze względów finansowych najczęsciej inwestujemy w dom na obrzeżach miasta lub poza jego granicami co wiąże się z poświęceniem dodatkowego czasu na dojazdy do pracy czy odwożenia dzieci do szkoły. Co równie ważne, w przypadku mieszkania dzieci mają również większy kontakt z rówieśnikami, a przy wyborze zajęć pozalekcyjnych ograniczać je będzie tylko fantazja.

Warto przeczytać: Własny dom - spełnione marzenie czy utrapienie?

A więc?

Koszt zakupu mieszkania jest mniejszy od ceny, którą musimy zapłacić za dom, nawet niewielki i daleko od miasta. Mieszkanie ma więc same plusy.
Zastanawiając się więc nad kupnem domu czy mieszkania, zwróćmy uwagę na fakt czy naprawdę stać nas na niego i czy permanentne uzależnienie od samochodu jest właśnie tym stylem życia o jaki nam chodzi.

Mieszkanie czy dom - co wybrać?

Fot. Depositphotos

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/10.12.2017 20:51
Zawsze marzyłam o małym, białym domku z niebieskim dachem i drewnianym płotem. Później wyjechałam na studia do Warszawy, poznałam męża i ... marzenia poszła w odstawkę. Pan T. nie wyobraża sobie życia poza stolicą, a mnie męczy już to ciągle żyjące miasto. Myślę, że chyba uda nam się wypracować jakiś kompromis, bo ostatnio wpadłam na ofertę nowych mieszkań na niewielkim osiedlu pod Warszawą. Osiedle Radnych 2 znajduje się w Józefosławiu, który oddalony jest raptem o jakieś 40 minut jazdy samochodem do śródmieścia. Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki, żebym mój ślubny dał się przekonać :)
/08.12.2017 13:05
Nie do końca zgadzam się z tym, że mieszkanie ma same plusy. Nie zmienia to jednak tego, że jestem wygodnym, typowym mieszczuchem. Wizja mieszkania we własnym domu napawa mnie lękiem, że ktoś może się włamać. Dlatego mając wybór dom czy mieszkanie, wolę mieszkanie w typie apartamentu. W Łodzi powstają Apartamenty Zdrowie, gdzie dwupoziomowy apartament ma ponad 100 metrów. To więcej niż mają teraz niektóre domy, więc można powiedzieć, że metrażowo to taki dom, tylko że w budynku z innymi mieszkaniami :)
/20.10.2017 09:27
Nam bardzo marzył się dom, ale nie spodziewaliśmy się , ze to marzenie się spełni i że zaoferują nam taką okazję w Biuro Nieruchomości Abrys Wrocław.
POKAŻ KOMENTARZE (3)