Kwieciste dekoracje na ścianach

Jak w prosty sposób nadać wnętrzu oryginalny wygląd? Doskonałym pomysłem jest wykonanie ściennych ornamentów. Te wzorowane na motywach roślinnych stworzą w mieszkaniu przyjazny klimat i będą stanowiły modny akcent aranżacji.
/ 08.01.2013 07:44

Jak w prosty sposób nadać wnętrzu oryginalny wygląd? Doskonałym pomysłem jest wykonanie ściennych ornamentów. Te wzorowane na motywach roślinnych stworzą w mieszkaniu przyjazny klimat i będą stanowiły modny akcent aranżacji.

Florystyczne dekoracje na ścianach

Fot. ratgeberzentrale.de

Natura przynosi wiele zachwycających swym pięknem inspiracji. Warto przenieść do naszych mieszkań jej subtelne podpowiedzi – kształty zwiewnych liści, rozkwitających kwiatów, ziół i traw. Doskonale pasują do każdego stylu aranżacji – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.

Najprostszym sposobem wykonania takich dekoracji jest malowanie z użyciem szablonu. Aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Podłoże powinno być równe i czyste, a szablon musi idealnie przylegać do malowanej powierzchni (najlepiej przymocować go do ściany za pomocą taśmy malarskiej). Najlepszym sposobem do malowania wzorów jest tzw. tepowanie. Polega ono na dotykaniu ściany punktowo specjalnie przygotowaną gąbką, pod kątem prostym do podłoża. Niezbędna jest wysokiej jakości farba, o odpowiedniej konsystencji i dobrej sile krycia, która nie podcieka pod szablon i pomaga uzyskać wyrazisty wzór.
 Wykonując kwiatowe ornamenty możemy wykorzystać mocne, kontrastowe kolory, przypominające stylistykę lat 60-tych, bądź oprzeć się na delikatnych barwach pastelowych.

Kwieciste dekoracje na ścianach

Oryginalny efekt osiągniemy stosując farby o perłowym, srebrzystym lub złotym połysku.Ciekawym pomysłem jest „przeskalowanie” motywów naturalnych i wykonanie florystycznego detalu w wersji wielokrotnie większej od oryginału. Osoby poszukujące delikatniejszych rozwiązań, mogą sięgnąć po drobne, powtarzające się na powierzchni ściany motywy.

Złote akcenty

 

Motywy roślinne w złotym kolorze? To doskonały pomysł, by nadać jadalni pełen szlachetnej wytworności klimat. Pamiętajmy jednak, by złote odcienie stosować w umiarze – to pozwoli zachować klasyczny wymiar aranżacji. Złoto najlepiej prezentuje się w otoczeniu stonowanych odcieni (biele, beże) i mebli o prostej formie.

Kwieciste dekoracje na ścianach

Wielobarwne liście

Wymalowane z użyciem szablonów duże aplikacje nadają pomieszczeniu oryginalny charakter. Warto je zróżnicować kolorystycznie (zwłaszcza, gdy elementy wyposażenia wnętrza pozostają w stonowanych kolorach) – najlepiej jednak poruszać się w obrębie palety zbliżonych barw, by uniknąć aranżacyjnego chaosu. Inspirowane kształtem liści ścienne dekoracje wprowadzają do wnętrza ożywczy powiew, doskonale przełamując surowość drewnianego stołu. Całość pozostaje w naturalnym, a przy tym nowoczesnym stylu.

Kwiatowo - czyli radośnie

Kwieciste dekoracje na ścianach

Kwiatowe motywy na ścianie w energetyzującym pomarańczowym odcieniu to świetny pomysł na nietuzinkową aranżację pokoju dziecięcego.

Kwieciste dekoracje na ścianach

Taki optymistyczny akcent pomoże z uśmiechem rozpocząć każdy dzień. Motyw dekoracyjny w tak intensywnej barwie najlepiej wykonać tylko na jednej ścianie, a kolorem tła najbezpieczniej uczynić biel.  Ornament nie „przytłoczy” wówczas całości aranżacji, pozostając jednocześnie jej wyjątkowym elementem.

Naturalne ukojenie
Natura sprzyja wytchnieniu i wyciszeniu. Kącik wypoczynkowy warto zaaranżować w ciepłych kolorach ziemi. Dodatkowego uroku doda temu miejscu wymalowany na ścianie kwiecisty wzór. Klimatu wnętrza dopełnią elementy wyposażenia wykonane z naturalnych materiałów: wygodny, wiklinowy fotel i miękki koc.

Źródło: materiały prasowe
Fot.Tikkurila

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/30.01.2015 13:30
ja jestem jak najbardziej za kwiatami, ale tylko jako dodatki. Nie w formie tapety, ale na przykład jakiegoś niewielkiego, dekoracyjnego obrazu.
/09.01.2013 10:53
piękne kwieciste!
/08.01.2013 14:26
dobry artykuł