Kolory według Feng Shui

Feng Shui to starożytna nauka planowania, która dąży do uzyskania równowagi i osiągnięcia doskonalej harmonii ze środowiskiem naturalnym.
/ 18.02.2008 10:53
Feng Shui to starożytna nauka planowania, która dąży do uzyskania równowagi i osiągnięcia doskonalej harmonii ze środowiskiem naturalnym.

Kolory według Feng ShuiFilozofia ta zdobywa sobie dzisiaj coraz więcej zwolenników. W dosłownym tłumaczeniu Feng Shui oznacza wiatr i wodę. Pierwszą zasadą Feng Shui jest koncepcja Yin i Yang, która dzieli siły natury na męską i żeńską. Furorę robi w ostatnim czasie oparta na tej koncepcji klasyfikacja kolorów. Według Feng Shui bowiem wartość energetyczna kolorów wpływa na samopoczucie człowieka oraz na sposób, w jaki odbiera on otoczenie.

Kolory energii Yin i Yang

Jak często zastanawiamy się nad rolą kolorów w naszym życiu? Według zasad Feng Shui mają one nie tylko duży wpływ na nasze samopoczucie – potrafią też zmienić nasz sposób odbierania świata. Starożytna filozofia Feng Shui podaje, że to działanie dwóch przeciwstawnych sobie energii Yin i Yang powoduje powstawanie dobrego lub złego nastroju. Energia Yin to energia żeńska, która charakteryzuje się ciemnymi barwami i biernością. Natomiast Yang to symbol energii męskiej, która jest odbierana jako jasna i aktywna. Obie energie uzupełniają się, a od ich wzajemnego wpływu uzależniona jest równowaga w otoczeniu. Zwiększony wpływ jednej energii na drugą warunkuje sposób, w jaki odbieramy świat. Sprawia, że możemy postrzegać rzeczywistość jako ciepłą i przytulną lub jako chłodną i nieprzyjazną, a każda nasza czynność lub przedmiot w naszym otoczeniu jest zdominowana przez Yin lub Yang.

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Kolory według Feng Shui Kolory reprezentowane przez energie Yin to przede wszystkim kolory łagodne, takie jak: zielony, błękitny, czarny, biały lub brązowy. Natomiast energie Yang to kolory aktywne, takie jak czerwień, żółć i pomarańcz. W zależności od przewagi danego koloru dominuje również reprezentowana przez ten kolor energia. Poprzez kombinację barw jesteśmy w stanie kształtować i wpływać na krążącą wokół nas energię, a wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy pobudzić nasze zmysły do działania, np. w pracowni lub pokoju gościnnym, wybierajmy więcej kolorów Yang. Ożywione kolory będą wpływać na szybszy przepływ energii, a tym samym na zwiększenie naszej aktywności umysłowej oraz fizycznej. Niewskazane jest więc urządzanie w kolorach Yang sypialni, pomieszczenia wymagającego atmosfery ciszy i spokoju. Szybsza cyrkulacja energii będzie stymulowała nas do działania, co może spowodować problemy ze snem. Zdrowy i spokojny sen zapewnią nam kolory spowalniające przepływ energii. Jeśli chodzi o kuchnię, eksperci od Feng Shui zalecają kolor biały, ponieważ odbija on nie tylko chłód metalu urządzeń kuchennych, lecz również ogień płynący z kuchenki. Do pokoju dziennego zalecane są wszelkie odcienie beżu, błękitu, żółci, jasnego brązu lub zieleni, natomiast łazienka powinna charakteryzować się przepływem energii Yin. Do łazienki pasują kolory słońca i piasku, które dodadzą nam pozytywnej energii oraz odcienie pomarańczy, brązu i oliwkowej zieleni, które zapewnią komfort relaksu w naszym małym, domowym SPA. Do wspomnianej już sypialni idealnie pasują odcienie różu, który jest symbolem szczęścia rodzinnego,Kolory według Feng Shui Feng Shui dopuszcza tutaj również seledyn i błękit. Uniwersalną barwą jest natomiast kolor brzoskwini, symbolizujący długowieczność. Kolory reszty pomieszczeń powinny być dostosowane do energii użytkownika i celów, z jakimi jest związane dane miejsce. Odpowiedni wybór kolorów zagwarantuje dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Zachowanie harmonii – główna zasada Feng Shui

Podczas urządzania domu lub biura pamiętajmy, że główną zasadą Feng Shui jest, aby w naszym otoczeniu została utrzymana równowaga między dwoma energiami. Brak harmonii może bowiem doprowadzić do zaburzeń energetycznych, a w konsekwencji do rozdrażnienia i złego samopoczucia. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kolor pasuje do poszczególnych wnętrz, skorzystajmy z usług specjalisty od Feng Shui. Ważne jest, aby osoby z przewagą energii Yang równoważyły jej przepływ poprzez kolory energii Yin i odwrotnie.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/28.02.2009 20:38
Mam problem nie wiem jakie kolor położyć sypialni ,dzieci,kuchni,gościnym
/28.02.2008 19:55
kolor brzoskwiniowy do sypialni wg feng shui to niekoniecznie dobry pomysł - osobie samotnej pomoże w życiu uczuciowym ale w małżeństwie może prowokować do "skoków w bok"
/08.08.2008 19:37
z tymi kolorami to jest różnie jak czytam.RAz czytam ,że w sypialni powinny być kolory YIN a w pokoju dzienny(gościnnym) kolory YANG -ale niektóre osoby podają właśnie przeciwne kolory to w końcu jakich używać. Ale mam problem ponieważ w moim przypadku sypialnia i pokój dzienny to jedno i to samo pomieszczenie. JAkie mam wybrać kolory. Myślałam o dwóch polączonych kolorach 1)kolorze ciemna oliwka + jany brąz(pół ściany takiej i pół takiej) Wcześniej chciałam koor pomarańczowy .Pomozcie mi wybrać kolor.