Serwisy kawowe polskie fot. Adobe Stock, Vitoria Houston

Kiedyś były w każdym domu, teraz kosztują krocie. Serwisy kawowe polskich marek to hit

Dokładnie zapoznaj się z porcelaną, jaka jest na półkach u twoich rodziców i babć. Być może jesteś w posiadaniu prawdziwych skarbów!
Małgorzata Machnicka / 08.06.2021 10:12
Serwisy kawowe polskie fot. Adobe Stock, Vitoria Houston

Serwisy kawowe, które były produkowane w latach 60. 70 i 80. głównie przez fabryki porcelany w Wałbrzychu, Chodzieży czy Ćmielowie, gościły na stołach niemal w każdym polskim domu.

Po czasach PRL, sporo ich posiadaczy uznawało, że nie mają już większej wartości, poza tą sentymentalną i pozbywało się ich za grosze.

Ale moda na PRL powróciła (i to nie tylko na porcelanę). Do łask powróciły elementy wykończenia wnętrz takie jak: lastryko, meble (szafki, regały na książki, fotele, krzesła) oraz rozmaite dodatki - lustra czy oświetlenie (szalenie modne są także dywany w stylu PRL).

Serwisy kawowe wyżej wymienionych marek na aukcjach internetowych kosztują krocie! Ceny zaczynają się od 500 złotych, a kończą nawet na 6000 złotych. Prezentujemy 4 wybrane przez nas zastawy, które urzekną niejednego miłośnika PRL. 

Serwis kawowy „Krokus” Ćmielów 

Jednym z najcenniejszych i tym samym najdroższych serwisów kawowych jest „Krokus” projektu Wincentego Potackiego, który współpracował głównie z fabryką porcelany w Ćmielowie.

Zaprojektowany został w 1962 roku i występuje w kilku wersjach kolorystycznych (również tej wielokolorowej). Ceny kompletnych serwisów dochodzą do 6000 złotych.

Serwis kawowy „Iza” Chodzież

Kolejnym niezwykle cennym serwisem kawowym jest „Iza” Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Pochodzi z lat 60. Za projekt odpowiedzialny był Józef Wrzesień.

Serwis dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych m.in. czarnej, intensywnie różowej i granatowej oraz z różnym zdobieniem. Za pełny, 6-osobowy komplet trzeba zapłacić od 2000 do nawet 3000 złotych.

Serwis kawowy „Fryderyka” Wałbrzych

Serwis kawowy wyprodukowany został przez Zakłady Porcelany Stołowej „Krzysztof” w Wałbrzychu. Pierwsze komplety powstawały już w latach 50. Za serwis 6-osobowy trzeba zapłacić około 1000 zł.

Serwis kawowy „Aldona” Chodzież

Kolejny projekt Józefa Września: serwis kawowy „Aldona” dla 6 osób z lat 60. XX w. wyprodukowany przez zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Dostępny jest w kilkunastu wersjach kolorystycznych i kilku wzorach. Ceny zaczynają się od 500 zł. 

Czytaj także:
Ten wazon z IKEA jest hitem Instagrama. Kosztuje tylko 4 zł
W IKEA kupisz kieliszki i szklanki, które wyglądają jak kryształy za 5,99 zł
Do Pepco trafiły naczynia z kamionki w cenach od 10 zł