Wbrew pozorom karnisze nie są wyłącznie drążkami, na których wieszamy firany lub zasłony. Karnisz, jak każdy element dekoracyjny, stanowi część wnętrzarskiej kompozycji. Tym samym powinien on harmonijnie łączyć się z pozostałymi elementami wystroju – dobrze dobrany karnisz to po prostu zgrabne dopełnienie wnętrza. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, zastanówmy się nad ogólnym stylem naszego mieszkania.
Naturalnie
We wnętrzach naturalnych dominuje prostota oraz ciepłe barwy nawiązujące do natury (jasne odcienie zieleni lub delikatne beże). Idealnie więc sprawdzą się tutaj proste drewniane drążki zakończone kulą lub dzwonkiem. Odcienie drewna godne polecenia to m.in. buk, sosna, brzoza oraz wiśnia. Warto wtedy na nich powiesić np. naturalne tkaniny z delikatnym motywem roślinnym. Dzięki temu wnętrze nabierze spokojnego, odprężającego charakteru.
Kameralnie
Styl kameralny – podobnie jak naturalny – charakteryzuje się ciepłymi barwami. Jednakże oprócz nich we wnętrzu dominują bardziej fantazyjne (czasem też rustykalne) kształty – falujące lub obłe linie, rzeźbione kształty a także drobne bibeloty. Dlatego dobrą propozycją mogą okazać się tu karnisze drewniane (w ciemnych odcieniach) o bardziej dekoracyjnych zakończeniach. Innym rozwiązaniem, które dobrze sprawdza się we wnętrzach rustykalnych, są np. karnisze obudowane drewnianą, rzeźbioną ramą.
Warte uwagi są także metalowe drążki zakończone fantazyjnymi kształtami (np. liście, haki czy kule), nawiązującymi do kowalstwa artystycznego. Bardzo często są specjalnie postarzane, dzięki czemu kolory takie, jak antyczny mosiądz lub czarne złoto, wręcz idealnie komponują się z ciepłym i kameralnym charakterem wnętrza. Aby dopełnić efekt, na karniszach możemy powiesić grube, wzorzyste zasłony.
Wytwornie
Wytworne, klasyczne wnętrza to propozycja dla osób marzących od odrobinie prestiżu. Stylowe meble i eleganckie bibeloty potrzebują równie gustownego dopełnienia w postaci podobnych karniszy. Dlatego wspaniałym pomysłem mogą okazać się tu ryflowane drążki zakończone ściętą kulą lub stożkiem. Wybierając model, warto szczególną uwagę zwrócić na kolory takie jak stare złoto, stal szlachetna oraz mosiądz antyczny. Ciekawe są także modele z kryształowymi zakończeniami, które z pewnością dodadzą naszym wnętrzom wytwornego charakteru. Na tak dobranych karniszach możemy powiesić gustowne, koronkowe lub żakardowe firany oraz marszczone zasłony.
Minimalistycznie
Całkowitym przeciwieństwem stylu klasycznego jest minimalizm. Awangardowość i prostota form sprawia, że jest to propozycja dla osób bardzo odważnych, ceniących nowoczesność. Ascetyczność tego rodzaju przestrzeni nierzadko jednak sprawia, że karnisz przestaje być tylko dopełnieniem i staje się jednym z dominujących elementów wnętrza. Stąd paradoksalnie dobranie odpowiedniego karnisza staje się nawet trudniejsze. Jeśli tworzymy wnętrze łączące minimalizm z odrobiną subtelności, dobrym wyborem okażą się okrągłe, ścięte na końcu drążki – interesujące mogą być np. modele łączące ciemne, polerowane drewno z metalowymi zakończeniami.
Kiedy natomiast marzy nam się wnętrze wyjątkowo odważne, zastanówmy się nad metalowymi karniszami kwadratowymi. Prosta kształtu i metaliczny blask doskonale komponują się z ascetycznym wnętrzem. Jeśli jednak pragniemy odrobinę ocieplić takie karnisze, wybierzmy modele łączące w sobie wysokiej jakości drewno z metalowymi zakończeniami.
Pop-Artowo
Co raz większą popularnością zaczynają się cieszyć – szczególnie wśród osób młodych – wnętrza inspirowane pop-artem. Dominują w nich proste, geometryczne kształty, intensywne kolory oraz pewna doza humoru. Dlatego jeśli chcemy połączyć tego typu wnętrze z karniszami, najlepiej wybrać proste metalowe drążki w kolorach niklu lub chromu. W wypadku powierzchni utrzymanych w duchu pop-artu możemy także całkiem zrezygnować z karniszy. Z powodzeniem zastąpimy je metalową linką, która będzie dobrze komponować się z prostotą wnętrza. Również zamiast zasłoń możemy pokusić o paski dekoracyjne utrzymane w żywych barwach, które świetnie dopełnią odważną kompozycję.
Sławomir Kacperski (MARDOM)
www.mardom.com.pl
www.mardom.com.pl