Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Zastanawiasz się jak zaaranżować balkon i jakie kwiaty wybrać? Przedstawiany najpopularniejsze kwiaty balkonowe, które zagwarantują piękną oprawę każdego balkonu.
/ 02.05.2013 06:59

Zastanawiasz się jak zaaranżować balkon i jakie kwiaty wybrać? Przedstawiany najpopularniejsze kwiaty balkonowe, które zagwarantują piękną oprawę każdego balkonu.

kwiaty balkonowe

Kwiaty balkonowe mogą w pełni odmienić każdy balkon i sprawić, by z szarego, zaniedbanego po zimie miejsca stał się oazą zieleni i błogiego relaksu. Warto jednak pamiętać, że dobierając kwiaty balkonowe należy zwrócić szczególna uwagę na warunki w jakich będą rosły: nasłonecznienie, wiatr, strony świata itp. Urokliwy balkon wymagać będzie z odrobiny wysiłku oraz odpowiedniej wiedzy na temat wybranych gatunków kwiatów. To bardzo ważne, aby przez cały sezon cieszyły zmysły o każdej porze dnia.

Przed zasadzeniem kwiatów: Wiosenne porządki na balkonie

Dobre rady: Jak sadzić rośliny do skrzynek balkonowych

Do 5 najpiękniejszych propozycji kwiatów balkonowych:

 

Pelargonia

Pelargonia to jedna z najłatwiejszych w uprawie i pielęgnacji kwiatów balkonowych. Są niezwykle popularne ze względu na prostotę w utrzymaniu. Warto jednak zwrócić uwagę na sadzenie ich w doniczkach i skrzyniach, a nie w gruncie, ponieważ są dość wrażliwe na niskie temperatury. Rośliny te wymagają również dużej ilości światła, lubią bezpośrednie nasłonecznienie z dobrą cyrkulacją powietrza.

Polecamy: Doniczki ogrodowe - moda na zielony design

Pelargonia

Fot. plantes-shopping.fr, ngb, andalucia.com

 

Fuksja

Ta afrykańska roślinka pięknie udekoruje każdy balkon. Fuksja jest delikatną rośliną, która potrzebuje odpowiedniego traktowania.Wymaga żyznej i wilgotnej ziemi, dobrze jest ją również nawozić raz na tydzień. Nie zalecane jest wystawianie jej na bezpośrednie słońce, ponieważ może ono doprowadzić do opadania kwiatostanu. W okresie wysokich temperatur fuksja może wymagać dwukrotnego podlewania w w ciągu dnia, aby zagwarantować pełnię wzrostu, najlepiej nawadniać roślinę rano i wieczorem, kierując strumień wody bezpośrednio na podłoże.

Szukasz inspiracji? Podpowiadamy - Modne donice ogrodowo-balkonowe

Do wyboru mamu kilka odmian tej rośliny:

  • Kaskadowe - to wielokolorowe rośliny o półpełnym kwiecie, kwitną aż do jesieni.
  • Wielokwiatowe - maja masywny kwiatostan, a niektóre odmiany o wzniesionych pędach nadają się do dekoracji i formowania drzewek ozdobnych.
  • Gazonowe – ich cechą charakterystyczną są duże pędy, przeważnie o pojedynczych kwiatach o różnorodnym ubarwieniu. Bardzo długo kwitną.

Fuksja

Fot. flowersgrowing, debbieangelgarden.blogspot, imagejuicy.com

 

Begonia

Begonia jest niezwykłą dekoracją każdego balkonu, zachwyca różnorodnością kształtów, kolorów i form. Najbujniejszy wzrost osiąga od lipca do października, ale jeśli odpowiednio wcześniej przygotuje się bulwy, pierwsze bujne kwiaty można zauważyć już pod koniec maja. Begonie mają charakterystyczne duże kwiaty, a ich bogaty kwiatostan sprawia, że mogą osiągać wysokość nawet do 60 cm.

Porady : Dziecięcy ogródek na balkonie - co zasiać, co urośnie?

Begonia

Fot. commons.wikimedia.com

 

Nemezja

Mimo, iż rodzaj tych kwiatów obejmuje aż 50 gatunków, w Polsce najpopularniejszą odmianą jest Nemezja powabna. W jej uprawie należny szczególną uwagę przykładać do regularnego, lecz nie przesadnie obfitego podlewania, ponieważ nawet niewielkie braki nawodnienia szybko zahamują jej wzrost. Ma trzy główne zalety, które przodują w rankingu kwiatów balkonowych:

  • Jest niezwykle łatwa w uprawie
  • Po zasadzeniu wyjątkowo szybko kwitnie
  • Ma piękne, imponujące barwą kwiaty, które stanowią wyjątkową dekorację mis dekoracyjnych i większości niewysokich donic balkonowych.

Nemezja

Fot. tracz.pl, forumogrodnicze.info.pl, dzialkowcy.info.pl

 

Bratki

Bratki zyskały na popularności, dzięki swojej naturalnej wytrzymałości. Nie straszne im nawet niskie temperatury, choć nie każda odmiana toleruje bezpośrednie nasłonecznienie. W kwiaciarniach oraz sklepach ogrodniczych można wybierać wśród odmian o kwiatach jednobarwnych oraz tych dwu- i wielokolorowych. Znajdziemy również odmiany zwisające, które pięknie prezentują się w wiszących pojemnikach. Dużą popularność zyskują również odmiany bratków miniaturowych.

Bratki

Fot. flickr, lowes, paintdropskeepfalling.wordpress. com, delphinium.co.nz.com