Jak zrobić bożonarodzeniowe dekoracje?

Zobaczcie, jak zrobić bożonarodzeniowe dekoracje, między innymi: bombki ze styropianu, kule śnieżne, wieńce, choinki z cukierków i bombek.
Marta Kosakowska / 24.12.2011 07:08

Okres świąteczny to taki wyjątkowy czas, kiedy nawet zagorzali przeciwnicy kiczu zwykle choć na chwilę ulegają czarowi świątecznych dekoracji. Własnoręcznie przygotowane ozdoby to nie tylko doskonały pomysł na świąteczny prezent dla kogoś bliskiego, ale przede wszystkim okazja, by aktywnie spędzić czas z najbliższymi.

Jeśli wciąż wydaje wam się, że pomysły na własnoręcznie wykonane ozdoby zawężają się do propozycji wykonania łańcuchów z bibuły lub ozdób z wycinanek, to jesteście w dużym błędzie. Tego roku warto spróbować choć jedną świąteczną dekorację wykonać samodzielnie. Będzie jedyna w swoim rodzaju! Podpowiadamy, jak to zrobić niewielkim kosztem i nakładem pracy. Warto podjąć się tego zadania całą rodziną!

Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na wyjątkowe świąteczne dekoracje, których wykonanie nie wymaga wielkiego nakładu pracy czy finansów, za to będzie świetną zabawą w przedświąteczny czas!

Zobacz też: Dekoracje bożonarodzeniowe

 

Kula śnieżna

Kula śnieżna to łatwy do wykonania gadżet świąteczny, który nie tylko będzie uroczą dekoracją na świątecznym stole, ale może posłużyć za własnoręcznie wykonany prezent gwiazdkowy. Zrobienie kuli śnieżnej zajmie nam około piętnastu minut. Nie potrzeba szczególnych zdolności manualnych ani artystycznych, by zrobić jedyną w swoim rodzaju świąteczną kulę śniegową.

Potrzebne materiały:

- niewielki słoik, najlepiej o pękatym kształcie;

- pastikowa lub szklana figurka świąteczna;

- oliwka dla niemowląt;

- brokat w wybranych kolorach;

- klej szybkoschnący;

- silikon sanitarny w opakowaniu z aplikatorem;

- kolorowy papier;

- wstążeczka.

Jak zrobić kulę śnieżną?

Jak zrobić kulę śnieżną?

Aby wykonać świąteczną kulę, należy rozpoczać od przyklejenia figurki do spodu zakrętki słoika. Figurkę umieszczamy na środku wnętrza zakrętki, przyklejamy i czekamy, aż klej wyschnie. Kształt wieczka odrysowujemy na kolorowym papierze, a następnie wycinamy - koło posłuży do ozdobienia zakrętki. Następnie wypełniamy słoik wybranymi brokatami i wypełniamy go oliwką. Pamiętajmy jednak, że gdy figurka znajdzie się w środku, poziom oliwki się podniesie, więc nie wypełniajmy nią słoika maksymalnie. Zanim jednak to zrobimy, warto zabezpieczyć zakrętkę przed przeciekaniem, wykorzystując do tego celu silikon sanitarny, którym należy wypełnić wewnętrzne brzegi zakrętki. Teraz już możemy zakręcić słoik i zobaczyć efekt. Aby ozdobić zakrętkę należy teraz przykelić do niej przygotowane wcześniej koło, a brzegi obkleić kawałkiem wstążeczki. Gotowe! Teraz potrząśnij kulą i zobacz, jak brokat pięknie wiruje!

 

Bombki ze styropianu

Własnoręcznie wykonane bombki ze styropianu mogą być powodem do dumy! Warto zatem poświęcić kilka minut, by wykonać choć kilka sztuk unikatowych ozdób. W tym roku dajcie odpocząć sklepowym dekoracjom, wykonajcie świąteczne ozdoby sami, tym bardziej, że to naprawdę proste! Jak zrobić bombki ze styropianu? Zobaczcie!

Potrzebne materiały:

- kilka sztuk gotowych styropianowych bombek;

- guziki, szpilki z kolorowymi główkami, papier, kawałek cekinowego materiału, wstążki.

Unikatowe bombki choinkowe

Unikatowe bombki choinkowe

Zobacz też: Ozdoby choinkowe, które zrobisz sama

Styropianowe kule, które posłużą za bazę do wykonania unikatowych bombek, kupicie w sklepach dla plastyków, a także supermarketach. Kiedy już się w nie zaopatrzycie, wystarczy zgromadzić materiały, które znajdą się w każdym domu: szpilki z kolorowymi łebkami, kawałki materiału i wstążek. Teraz ogranicza was jedynie własna wyobraźnia! Można ozdobić styropianową kulę guzikami i szpilkami w świątecznych kolorach np. czerwonym i zielonym. Zamiast guzików można użyć wyciętych z papieru kwiatów lub śnieżynek, podobnie jak guziki, przypinając je do styropinanowej kuli. Można również użyć cenikowych materiałów i/lub wstążek, decyzja należy do was!

 

Dekoracje świąteczne w stylu glamour

Coś dla wielbicieli blichtru i stylu glamour! Jeśli w waszej szafie zalega szal boa, który był częścią przebrania na Halloween lub towarzyszył wam w szaleństwach wieczoru panieńskiego, możecie go teraz wykorzystać.

Potrzebne materiały:

- jeden lub dwa szale boa w różnych kolorach;

- niewielkie bombki choinkowe:

- drut:

- pistolet do klejenia na ciepło.

Dekoracje glamour

Dekoracje glamour

Sposób wykonania:

Aby wykonać dekoracje w stylu glamour, należy rozpocząć od pocięcia na niewielkie kawałki szali boa, a następnie za pomocą klejnu na ciepło posklejać końce pociętych kawałków, tak by móc przez nie przewlec drut. Drut umieszczamy w haczyku bombki, a następnie przewlekamy przez niego jeden lub dwa kawałki boa i zakręcamy drut tak, aby stworzył haczyk do powieszenia ozdób. Gotowe!

 

Bożonarodzeniowy wieniec

Własnoręcznie wykonany bożonarodzeniowy wieniec może ozdobić drzwi mieszkania lub domu, by już od progu wprowadzać waszych gości w świąteczny nastrój! Możecie go wykonać z gałązek sosny lub świerku albo... ze starego wieszaka!

Potrzebne materiały:

- metalowy, łatwo do rozgięcia wieszak;

- plastikowe bombki choinkowe (20-30 sztuk w zależności od pożądanego efektu), najlepiej w dwóch wielkościach;

- gruby łańcuch choinkowy;

- pistolet do kleju na ciepło.

Bożonarodzeniowy wieniec

Bożonarodzeniowy wieniec

Sposób wykonania:

Aby wykonać bożonarodzeniowy wieniec, należy rozpocząć od rozgięcia drucianego wieszaka i uformowania z niego kształtu kuli. Na tak przygotowany drut nawlekamy bombki, a następnie końce drutu skręcamy, tak by utworzyć okrąg. Okrąg z bombek okręcamy grubym łańcuchem choinkowym i np. plastikowymi łańcuszkami choinkowymi. Owijamy kawałkiem łańcucha haczyk z drutu, na którym wieniec będziesz wieszany. A następnie do całego łańcucha, za pomocą kleju na ciepło, przyklej bombki w dwóch rozmiarach, a także wybrane ozdoby. Końcowy wygląd wieńca zależy wyłącznie od was!

 

Cukierkowa choinka

Oto pomysł na dekorację, która ze pewnością nie przetrwa do kolejnego roku! Zachwyci szczególnie najmłodszych wielbicieli świąt! "Rozbieranie" takiej choinki na pewno nie będzie przykrym poświątecznym obowiązkiem!

Potrzebne materiały:

- styropianowy lub kartonowy stożek,

- ulubione cukierki,

- szpilki lub klej na ciepło.

- wstążka i ołówek.

Cukierkowa choinka

Cukierkowa choinka

Szkieletem cukierkowej choinki może być zarówno styropianowy stożek, jak i przygotowany stożek z kartonu na solidnej podstawie. W zależności od tego, co wybierzecie, należy dobór metody przyklejania cukierków. W przypadku styropianu można użyć szpilek. Przy papierze - klej na ciepło w niewielkiej ilości. Cukierki przymocowujemy do choinki w równych rzędach, rozpoczynając od samego dołu. Aby ozdobić cukierkowe drzewko, nawiń wstążkę na ołówek, aby uzyskać efekt spirali. Powtórz czynność z kilkoma kawałkami wstążki, a następnie przymocuj je do czubka choinki, wykańczając całość efektowną kokardą.

 

Choinka z bombek

Na koniec propozycja wykonania choinki z bombek choinkowych. Takie ozdobne drzewko wygląda przepięknie, jest łatwe i tanie w wykonaniu, a jego ostateczny efekt zależy od waszej inwencji w doborze kolorów bombek i innych ozdób.

Potrzebne materiały:

- bombki choinkowe w wybranych kolorach;

- miska;

- pistolet do kleju na ciepło;

Choinka z bombek

Choinka z bombek

Aby wykonać choinkę z bombek należy przygotować miskę, która posłuży za formę. Z bombek należy pozbyć się haczyk, które służą do wieszania ich na choinke, w tym przypadku nie będą potrzebne. Aby przygotować spód choinki należy ułożyć bombki dookoła miski, przyklejając każdą z nich do siebie za pomocą kleju na ciepło. Odczekać, aż całość wyschnie, a następnie wyjąć miskę i czynność powtarzać, aż do uzyskania formy stożka, zakończonego jedną bombką. Całość można dowolnie ozdobić, np. doklejając niewielki łańcuch choinkowy lub girlandę.