Jak zaprojektować małą kuchnię?

Mam niewielką kuchnię. Jak ją dobrze zaprojektować? Na co warto zwrócić uwagę projektując małą kuchnię? Aneta
/ 21.01.2013 07:43

Mam niewielką kuchnię. Jak ją dobrze zaprojektować? Na co warto zwrócić uwagę projektując małą kuchnię?

                                                                   Aneta

Jak zaprojektować mala kuchnię?

Fot.hgtv.com

Zbyt mała kuchnia to niestety dość powszedni problem. Z tą niedogodnością boryka się bardzo dużo osób. Wydawałoby się nader oczywiste, że kuchnia to najważniejsze miejsce w domu, toteż powinna być duża i przestronna, jednak, niestety tak nie jest.
Często z punktu widzenia architekta jest ona spychana do roli drugorzędnej, a przecież ilość sprzętów, zapasów, garnków wymaga wiele powierzchni. Oprócz tego w każdej kuchni przydaje się chociaż niewielki stół.

Jak zaprojektować mala kuchnię?

Co zrobić, gdy jesteśmy właścicielami małej kuchni?
Z reguły nie ma jak rozbudować ścian, by ja powiększyć. Jedynie co pozostaje to przemyślana i ergonomiczna aranżacja.
Od początku musimy sobie określić co dla nas jest ważne, a z czego możemy zrezygnować.
Niekiedy wszystkiego mieć nie możemy i pogodzenie się z tym stanem rzeczy pozwala pójść do przodu. Warto na wstępie sobie ustalić priorytety. Przykładowo w małej kuchni lepiej zrezygnować z piekarnika wysoko, pomimo, że nam się bardzo podoba, niż na co dzień zmagać się z brakiem odpowiedniej ilości blatów. Takie ustępstwo zaowocuje wygodą w dniu codziennym. Z reguły z piekarnika korzystamy raz na tydzień. W niewielkiej kuchni warto zastosować zmywarkę 45 cm . Zdania na temat praktyczniejszej zmywarki są podzielone. Zarówno zmywarka o szerokości 60 cm, jak też 45 cm ma swoich zwolenników i przeciwników.

Jednym przeszkadza niemożliwość zmywania większych garnków, które w mniejszej gorzej się mieszczą, innym przykry zapach, gdy trzeba dłużej zbierać do zmywarki, szczególnie przy małej rodzinie.
Chociaż niewielki stół daje wygodę. Przeciwna jestem stołom składanym, bowiem sam tryb rozkładania jest kłopotliwy i w ciasnej kuchni zamiast cieszyć - zniechęca pracochłonnością.
Mała kuchnia wymaga dobrze przemyślanego projektu wnętrza. Za popełnione w aranżacji błędy musimy płacić latami niewygody.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/22.04.2013 11:40
wow! piękne pomysły, szczególnie pierwsza propozycja