Jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Chcesz utrzymać swoje mieszkanie w nienagannym porządku, ale nie zawsze wiesz jak to zrobić? Poniżej prezentujemy 10 ciekawych sposobów, które pozwolą Ci utrzymać dom i sprzęty w dobrej kondycji. Niektóre z nich stosowały jeszcze nasze babcie!

Chcesz utrzymać swoje mieszkanie w nienagannym porządku, ale nie zawsze wiesz jak to zrobić? Poniżej prezentujemy 10 ciekawych sposobów, które pozwolą Ci utrzymać dom i sprzęty w dobrej kondycji. Niektóre z nich stosowały jeszcze nasze babcie!

Jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Kuchnia
1. Twój czajnik jest pełen kamienia, a ty nie wiesz jak się go pozbyć? Wykorzystaj bardzo prosty i sprawdzony sposób z kwaskiem cytrynowym. Do czajnika dodajemy 4 łyżeczki kwasku, zalewamy wodą i zagotowujemy. Tak przygotowany roztwór pozostawiamy w czajniku na kilka godzin. Po tym czasie wylewamy wszystko razem z kamieniem. Następnie kilkukrotnie zagotowujemy wodę w czajniku, aby oczyścić jego wnętrze z pozostałości po kwasku. Pamiętajmy też, aby na co dzień nie pozostawiać na dłużej wody w czajniku, ponieważ sprzyja ona tworzeniu się kamienia

2. Plastikowe lub drewniane deski do krojenia są niezastąpione w naszej kuchni. Warto jednak pamiętać, że bakterie przeżywają na nich dość długo. Dlatego należy regularnie je myć używając do tego gorącej wody z płynem do mycia naczyń.

3. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z lodówki można w prosty sposób zlikwidować. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się „źródła” brzydkiego zapachu. Jeżeli to nie pomoże warto włożyć do lodówki talerzyk z sodą oczyszczoną, kawą mieloną lub z połówką jabłka. To załatwi sprawę.

Okna

4. Skończył się preparat do mycia okien, a ty jesteś w samym środku ich mycia? Pozostaje ci szybko pójść do sklepu i uzupełnić jego zapas lub wykorzystać sposób znany jeszcze przez nasze babcie. Napełnij pustą butelkę wodą oraz dodaj do niej trochę octu. W ten sposób uzyskasz roztwór, który z powodzeniem poradzi sobie z zabrudzeniami nie pozostawiając smug.

5. Unikaj mycia okien podczas słonecznych dni. Promienie słoneczne, które docierają bez przeszkód do okna, sprawiają, że myta powierzchnia wysycha zbyt szybko i na tafli szyby pozostają smugi.

Meble

6. W jednym gramie kurzu występuje około dwóch tysięcy roztoczy. W ciągu jednej doby produkują one aż 200 razy więcej odchodów niż ważą. Głównym czynnikiem uczulającym są właśnie ich odchody i szczątki. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kurzu z mebli. W tym celu warto wykorzystać specjalne środki, takie jak Sidolux hypoalergiczny, który poza czyszczeniem mebli sprawia, że nie osiada na nich kurz. Dodatkowo produkt tworzy „aktywną tarczę”, która opóźnia osadzanie się kurzu i utrudnia wnikanie brudu w powierzchnię. Preparat nie zawiera składników uczulających i likwiduje alergeny takie jak: pyłki, zarodniki pleśni, substancje uczulające pochodzące od psów i kotów oraz inne alergeny infekcyjne.

7. Jeżeli twoja skórzana sofa straciła po remoncie swój blask wykorzystaj specjalne środki do ochrony i pielęgnacji skóry. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone wyłącznie do skórzanych mebli. Jeżeli nie masz takich pod ręką to zawsze możesz zejść do samochodu po środki do pielęgnacji skórzanej tapicerki samochodowej. Spełniają one swoje zadanie także i w domu.

Podłogi i dywany

8. Jeśli boisz się, że twój pies podczas zabaw z dziećmi porysuje pazurkami nową podłogę, to zabezpiecz odpowiednio powierzchnię. Jak? Wykorzystaj środki do ochrony i nabłyszczania takie jak Sidolux Expert. Preparaty tego typu nie tylko nadają podłogom blask, ale dzięki obecności w polimerów, tworzą niewidoczną warstwę zabezpieczającą podłogę przed mikrouszkodzeniami.

Jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Łazienka

9. Jeśli na kilka chwil przed wizytą gości odkryjemy, że umywalka w naszej łazience woła o pomstę do nieba, a nam akurat skończył się odpowiedni preparat możemy wykorzystać inny sposób znany naszym babciom. Wystarczy szybko umyć umywalkę mieszaniną soli kuchennej i terpentyny. Umywalka w kilka chwil umywalka odzyska swój blask!

10. Jeśli rury w naszym domu przytkały się, a akurat nie mamy pod ręką żadnego gotowego preparatu, możemy skorzystać z metody naszych babć: do odpływu należy wsypać ½ szklanki sody oczyszczonej, wlać szklankę octu i odczekać dłuższą chwilę. Gdy mieszanka przestanie się pienić, należy spłukać ją gorącą wodą. Gotowe. Prawda, że to proste?

Żródło: materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
fajne sposoby! :) warto przeczytać :)