Nieco rustykalne, sentymentalne i urocze. Powoli wracają do łask, stając się niebanalną dekoracją wnętrza. Pomysłowo zasuszone kwiaty cieszą oko na dłużej. Podpowiadamy jak wykonać piękny zasuszony bukiet i jak je wykorzystać w dekoracji mieszkania.
Fot. iStockphoto.com
Suszone kwiaty cieszą swoim urokiem przez cały rok, nawet wówczas, gdy za oknem plucha i szaruga. To wspomnienie słonecznego lata i urokliwych chwil z bliskimi. Kwiaty mogą być wyjątkowym prezentem, wspomnieniem z wyjątkowego wydarzenia lub niezwyczajnym dodatkiem do salonu. Jednak jeśli chcemy zachować ich magię na dłużej, warto je umiejętnie zasuszyć. Choć na pozór wydaje się to banalnie proste, to aby otrzymać urzekający efekt, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi zasadami suszenia. Dzięki temu będą pięknym i chwytającym za serce wspomnieniem zamkniętym w barwnych płatkach.
W tym celu odpowiadamy na najważniejsze florystyczne pytania.
Czy wszystkie kwiaty suszymy tak samo?
Sposobów na szybkie wysuszenie kwiatów jest kilka, najkorzystniej jednak wybrać taki, który dostosuje się do danego rodzaju rośliny.
- Większość kwiatów można swobodnie pozostawić w wazonie (pamiętając, aby zostawić odrobine wody - to pozwoli zachować intensywniejszy kolor). Do suszenia w wazonie idealnie nadaja się wszelkie dekoracyjne trawy, kłosy, gałązki drzew oraz popularne paprocie, hortensje, wrzosy oraz frezje.
- Wieszając kwiatostanem do dołu - ten wiszący wariant warto wybrać dla pnącz, ostróżki, róż czy chociażby makówki. Aby nie zaburzyć ich pełnego kształtu, większe kwiaty podwieszamy pojedynczo. Drobne kwiaty warto związać w nieduże pęczki elastyczną taśmą (np. gumową). Najbezpieczniej rozwiesić je pod sufitem, najważniejsze jest, by rośliny wisiały w miejscu suchym i koniecznie nienasłonecznionym.
- Odradzamy suszenia w pozycji leżącej, ponieważ ryzykujemy nieładnymi odkształceniami, które w konsekwencji zaburzą nam całą kompozycję. Można ratować się i co jakiś czas je przewracać, ale w efekcie końcowym możemy je dodatkowo spłaszczyć.
Nie polecamy popularnego suszenia w książce. Każdej roślinie, nawet tej suszonej, należy zapewnić dopływ świeżego powietrza a jeżeli za długo pozostanie między stronami to po jakimś czasie znajdziemy spleśniały lub pokruszony kwiatek i zniszczoną książkę.
Czy są jakieś inne formy suszenia?
Suszyć możemy nie tylko ze względu na ich formę, ale również preparaty stosowane do ich odpowiedniego zasuszenia.
-
Innym sposobem suszenia jest zastosowanie florystycznej mieszanki krzemionkowej, ktora będzie najbardziej odpowiednia dla tych gatunków kwiatów, które ze
- Do ciekawych metod zaliczyć można suszenie w piasku, które będzie idealne dla róż, hortensji i cynii. W tym celu prażymy piasek w piekarniku przez 3-4 godziny i następnie całościowo zasypujemy pionowo ułożony kwiat. Czas takiego suszenia zwykle zamyka się w granicach 4 tygodni i daje w miarę trwały efekt.
- Dla wytrwałych polecamy preparowanie w glicerynie. Niewątpliwą zaleta takiej metody suszenia jest jej naturalny wygląd oraz wytrzymałość. Rośliny się nie kruszą i nie marszczą. W celu spreparowania rośliny mieszamy glicerynę z gorącą wodą w skali 1:2. Następnie nacinamy łodygi ukośnie w kilku miejscach. Wstawiam w chłodny roztwór i odstawiamy w jasne miejsce. Pozostawiamy je w takiej formie póki nie zaczną pięknie błyszczeć. Czas preparowania wynosi zwykle od 2 do 15 dni w zależności od gatunku rośliny. Dla takiego efektu warto poświęcić odrobinę czasu, ponieważ efekt jest wyjątkowo trwały i imponujący.
- Najszybszą metodą jest konserwacja w woskiem - pozwala na uzyskanie najszybszego i trwałego efektu na długo. Idealnie nadaje się dla kwiatów o grubych płatkach, które wystarczy zanurzyć na chwilę w płynnym wosku i odwiesić. Fot. gardenista, save-on-crafts.com
Jaki jest zalecany czas suszenia?
Okres suszenia wynosi zwykle ok 2-3 tygodnie, w zależności od gatunku roslin i temperatury w danym pomieszczeniu.
Fot. thelane, lushome, organiser-anniversaire.f, driedflowercraft.co.uk.com
Jak wykorzystać je w dekoracji mieszkania?
Suszone kwiaty to z pewnością efektowne zastępstwo za sztuczne kwiaty, które mało kogo urzekają. Odpowiednio "zakonserwowane" będą piękną ozdobą na wiele miesięcy, a w niektórych przypadkach będą wręcz imitacją żywych, zerwanych prosto z ogrodu. Jeśli wolimy zaoszczędzić czas, gotowy zasuszony bukiet możemy zakupić w kwiaciarniach, a bukiet warto ustawić w miejscu widocznym, odpowiednio naświetlonym, najkorzystniej w naczynia ze szkła, tworzyw sztucznych i ceramiki.