Jak karnawałowo udekorować mieszkanie?

Z papieru do prezentów można zrobić ciekawy obrus. Lampki choinkowe będą efektownie wyglądać w wazonie. Natomiast papierowa lampa i flamastry mogą stać się wyjątkową rozrywką, którą goście zapamiętają na długo. Przy organizowaniu karnawałowej domówki, warto rozbudzić wyobraźnię i niskim kosztem efektowanie udekorować mieszkanie – podpowiadają eksperci od wystroju wnętrz z IKEA Katowice.
/ 17.01.2013 07:35

Z papieru do prezentów można zrobić ciekawy obrus. Lampki choinkowe będą efektownie wyglądać w wazonie. Natomiast papierowa lampa i flamastry mogą stać się wyjątkową rozrywką, którą goście zapamiętają na długo. Przy organizowaniu karnawałowej domówki, warto rozbudzić wyobraźnię i niskim kosztem efektowanie udekorować mieszkanie – podpowiadają eksperci od wystroju wnętrz z IKEA Katowice.

Jak karnawałowo udekorować mieszkanie?

Karnawał to czas, kiedy możemy sobie pozwolić na nieco odważniejszy i kreatywniejszy wystrój mieszkania. Tak jak imprezowe kreacje, tak i dekoracje mogą błyszczeć i tętnić kolorami. Nie trzymajmy się sztywnych zasad, a puśćmy nieco wodzę fantazji. I wcale nie trzeba wydawać fortuny, by nasi goście byli pod wrażeniem. - Bardzo ciekawy efekt uzyskamy zastępując tace, na których podajemy imprezowe przekąski, lustrami. Mniejsze lustra można wykorzystać jako podkładki pod szklanki.

Odbijające się światło tworzy wtedy wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu. Zamiast kłaść obrus można stworzyć na stole kolaż z …papieru do pakowania prezentów, który został nam po Świętach. Srebrny i złoty kolor dadzą podobny efekt co lustra, a papier kolorowy ożywi pomieszczenie – podpowiada Katarzyna Jaros-Puzio, dekoratorka wnętrz IKEA Katowice. Ciekawą grę świateł można uzyskać wykorzystując inne świąteczne akcesoria, jak np. światełka choinkowe. Można nimi przyozdobić okna, zawiesić na patyczkach bambusowych lub też włożyć do szklanego wazonu. Kurtyny świetlne czy też świecące gwiazdy ze Świąt również powinny się sprawdzić. Osoby, które mieszkają w domku, dysponują tarasem lub balkonem mogą wystawić na zewnątrz latarenki. Migoczące światło sprawi, że nawet osoby z zewnątrz będą wiedziały, że dzieje się u nas coś ciekawego. Zrobimy w ten sposób wrażenie nie tylko na gościach, ale również na sąsiadach.

Jak karnawałowo udekorować mieszkanie?

Zmaluj lampę
Na imprezie karnawałowej lepiej sprawdzi się nastrojowe oświetlenie dekoracyjne, niż światło z jednego źródła, np. żyrandola. Światło można lekko przytłumić, dzięki czemu stworzymy miłą atmosferę, zachęcającą do rozmów, sączenia drinków i tańca. Warto zastosować oświetlenie typu up-lighter, czyli skierowane w górę, na sufit. Można go dodatkowo ozdobić papierem, bibułą lub kolorową tkaniną, tak by przypominało świecący bukiet kwiatów.

Na stole można ustawić świece i udekorować je własnoręcznie koralikami, albo wstążkami. - Dodatkowo, świece zapachowe spotęgują uczucie głodu, więc goście chętniej będą sięgać po przygotowane przez nas przekąski. Z czasem, gdy imprezowicze nasycą się intensywnym zapachem, poczują większą ochotę do tańca – wyjaśnia Katarzyna Jaros-Puzio.
Oświetlenie nie tylko tworzy nastrój, ale można je także wykorzystać do wesołych zabaw dla uczestników imprezy. Po lampach papierowych można swobodnie malować, więc zachęćmy gości do popisywania się swoimi artystycznymi umiejętnościami. Możemy też zebrać od wszystkich autografy na lampie, otrzymując w ten sposób ciekawą pamiątkę.

Jak karnawałowo udekorować mieszkanie?

 

Nie bójmy się kolorów
W okresie karnawału kupujemy zdecydowanie więcej kieliszków i talerzyków. Według danych IKEA Katowice, wzrost ten wynosi nawet 20 proc. w porównaniu z przeciętnym okresem w roku. Aby nasze drinki w kieliszkach wyglądały bardziej efektownie, warto wrzucić do nich kolorowe kostki lodu. Po niewielkim koszcie można zakupić foremki do kostek. Wlewając do nich napoje, zamrażając i wrzucając do drinka otrzymamy bardzo kolorowy i żywy efekt. Talerze natomiast powinny być ciemnego koloru, jeśli planujemy zaserwować kolorowe dania. Jedzenie na nich wyglądać będzie jeszcze smaczniej. Warto również zaopatrzyć się w barek kuchenny na kółkach, na którym ustawimy słomki do drinków, serwetki, czy też przekąski. Na niższych półkach barku można odkładać zużyte talerzyki i kubki. – Bardzo często na tego typu zabawach, prędzej czy później nie wiemy, który kubek jest nasz. Żeby temu zapobiec możemy każdemu z gości dać kubek i talerzyk w innym, indywidualnym kolorze. Będzie to nie tylko praktyczne, ale też wizualnie ożywi imprezę – tłumaczy Katarzyna Jaros-Puzio.

Goście powinni mieć stały dostęp do papierowych serwetek, przy wyborze których również można trochę zaszaleć. Barwna kolorystyka i nietuzinkowy stojak na serwetki to bardzo tani sposób na rozbudzenie pomieszczenia. Podobny efekt uzyskamy kolorowymi słomkami i podkładkami pod kubki. Jeśli serwujemy szampana, trzeba pamiętać, by był on schłodzony i podany najlepiej w kubełku z lodem. - Jeśli chcemy nadać imprezie nietypowy charakter, kupmy wesołe, kolorowe poduszki lub pufy i zorganizujmy wieczór z sushi siedząc na miękkich siedziskach przy niskim stole i delektując się orientalną potrawą. Później siedzenia mogą się przydać w „wojnie” na poduszki – dodaje dekoratorka IKEA Katowice. - Pomysłów na dekorację mieszkania ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Dokupmy kilka akcesoriów, wykorzystajmy to co mamy już w domu i zaskoczmy samych siebie pomysłami. Karnawał to czas, by trochę zaszaleć, również przy dekoracji mieszkania – podsumowuje.

Fot. IKEA
Źródło: materiały prasowe