Światło ma zbawienną moc. Odpowiednio dobrane pozwala nam modyfikować pomieszczenie. Powiększa lub pomniejsza wnętrze, eksponuje lub ukrywa, relaksuje lub energetyzuje. Dobrze rozmieszczone światło o odpowiedniej mocy i barwie sprawią, że każdy pokój będzie wyglądał perfekcyjnie.
Fot. segca, apartmenttherapy, lines.yolasite.com
Światło umożliwia właściwy odbiór otaczającej nas rzeczywistości, wpływa pozytywnie na nasz komfort psychiczny jak i zdrowie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aranżacja świetlna. Szczególnie ważne jest, aby w trakcie planowania układu funkcjonalnego pomieszczenia maksymalnie wykorzystać naturalne źródła światła, które należą do najzdrowszych. W każdym wnętrzu należy zapewnić komfortowe warunki dla naszych oczu, dlatego światło musi spełniać wiele wymogów, a jego ilość powinna zostać odpowiednio dopasowana do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu.
Przemyślane oświetlenie szczególnie pomocne może okazać się w małych mieszkaniach. W niewielkich pomieszczeniach, korzystniej jest postawić na kilka równomiernie rozmieszczonych źródeł światła, które będzie spełniać funkcje światła użytkowego i dekoracyjnego niż na jedno ogólne (centralne). Takie rozmieszczenie jest częścią aranżacji wnętrza i buduje nastrój i dodatkowo powiększy pokój.
Rozważmy możliwości jakie daje nam światło, na podstawie poszczególnych pomieszczeń w naszym mieszkaniu.
Nowoczesne oświetlenie - Murano LuceZobacz galerię ›
Oświetlenie do kuchni
Fot. smallkitchenrenovationideas, trend-dir.org
Wciąż najpopularniejszym ( i najbezpieczniejszym lokalizacyjne) umiejscowieniem oświetlenia są lampy umieszczane centralnie na środku pomieszczenia. Wykorzystywane za pomocą lamp wiszących, plafonów lub opraw halogenowych w suficie. W kuchni takie centralne oświetlenie nie do końca spełnia swoją rolę, ponieważ przy wielu czynnościach możemy zasłaniać jego źródło, a tego przecież nie chcemy. Dlatego tak ważne jest zastosowanie oświetlenia miejscowego, aby optymalnie oświetlić naszą powierzchnię „roboczą”, z której najczęściej korzystamy ( blat, stół ). W tej sytuacji bardzo pomocne mogą okazać się podszawkowe halogeny skierowane bezpośrednio na blat. Dostępne są różnego typu wysięgniki, na których mogą być dodatkowo montowane. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie ich po środku szafki wiszącej, tak by po jej otwarciu odpowiednio oświetlały jej ciemne wnętrze. Poza oprawami na wysięgnikach stosuje się również oczka halogenowe mocowane w specjalnie do tego celu przygotowanych, wysuniętych nad szafką płytach. Aby kuchnia i jej funkcjonalność nas w pełni cieszyła, warto zwrócić uwagę na naświetlenie najbardziej newralgicznych miejsc, to pozwoli nam na szybką i sprawną pracę w kuchni.
Natomiast jeśli mamy połączoną kuchnię z jadalnią, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia ogólnego nad stołem lub zastosowanie opraw ze źródłem światła skierowanym na niego. Stół jest najczęstszym miejscem spotkań z rodziną, dlatego należy nadać mu odpowiedni klimat i zadbać o możliwość jego zmiany z oficjalnego w intymny. System oświetlenia stołu powinien być zlokalizowany nad nim, może to być zarówno żyrandol jak i lampa zwieszone nad stołem. Należy zadbać aby źródła światła nie raziły oczu (np. odbijało się od talerza) oraz posiadały wysoki współczynnik oddawania kolorów. Bezcenna może okazać się regulacja, przez ściemnianie wszystkich źródeł lub redukcję ich liczby.
Oświetlenie do salonu
Fot. randllighting, dreamhouse.onsugar.com
Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana niż w innych pomieszczeniach, ze względu na jego wielofunkcyjność, głównie związane z wypoczynkiem i rekreacją oraz spotkaniami towarzyskimi lub pracą . Wręcz zbawienne mogą okazać się regulowane warianty stosowania oświetlenia, które uzyskamy dzięki ściemniaczom ( modele z funkcją ściemniania na pilota ) lub stosowaniem niezależnych grup oświetlenia.
Do najbardziej popularnych rozwiązań oświetlenia wykorzystywanych w salonie należą np. żyrandole ( idealne w centralnej części lub nad stołem, szczególnie jeżeli pomieszczenie pełni również funkcję jadalni), lampy stojące( dające rozproszone światło odbijające się od sufitu ), lampy stołowe, kinkiety, rozwiązania autorskie takie jak podświetlane wnęki czy sufity. Nie możemy również zapomnieć o oświetleniu miejscowym uwzględniające funkcjonalne miejsca salonu, a więc np. kanapę czy fotel na który zasiadamy z ulubioną książką lub gdy chcemy uzyskać efekt dekoracyjny obejmujący podświetlenie obrazów, czy ścian.
Nowoczesne oświetlenie - lampy Minitalux Zobacz galerię ›
Oświetlenie do sypialni
Fot. invitinghome, bathroomvanitiesideas.com
Sypialnia jako miejsce intymności i wyciszenia wymaga podobnego zastosowania światła jak w przypadku salonu - wielofunkcyjności. Aby oświetlenie sypialni pełniło jednocześnie funkcję dekoracyjną, mogą to być lampy wiszące, kinkiety oraz odpowiednio rozmieszczone lampy stojące i stołowe. Jeśli w sypialni znajduje się szafa na ubrania, to nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu jej wnętrza,a więc ogólnym lub bardziej praktycznym, za pomocą drążków sensorycznych reagujących na ruch, podświetlanych półek. Najbardziej popularną formą oświetlenia miejscowego w sypialni są oprawy rozmieszczone po obu stronach łóżka. Jeżeli w sypialni znajduje się telewizor, pamiętajmy o dyskretnym źródle światła odciążającym wzrok.
Oświetlenie do łazienki
Fot. lines.yolasite, bathroomvanitiesideas.com
W tym pomieszczeniu najważniejsze jest bezpieczeństwo i to pod każdym względem. Stosuje się tu lampy o obniżonym napięciu. Instalacja musi być dobrze izolowana. Należy zwrócić na to szczególna uwagę.
Idąc dalej względem funkcjonalności bardzo ważnym elementem łazienkowym wymagającym optymalnego oświetlenia jest oczywiście lustro. Ta funkcję szczególnie docenią panie w trakcie wykonywania makijażu lub panowie przy porannym goleniu. Odpowiednie oświetlenie twarzy nie jest bez znaczenia. Z pewnością wpłynie na efekt naszej porannej toalety. Tak więc, do prawidłowego oświetlenia twarzy niezbędne będą dwa rodzaje źródła, zarówno z prawej i lewej strony lustra. Opcjonalnie można zamieścić również jedną oprawę nad nim lub zredukować oświetlenie do lampy zwanej galerią, stanowiącą długi panel składający się z kilku źródeł światła, która pozwoli równomiernie oświetlić twarz. Przy wieczornym relaksie w wannie poza oświetleniem górnym warto pomyśleć o kameralnym, budującym intymny klimat, ulokowanym pod wanną lub wnęk.
Porada eksperta: Oświetlenie w aranżacji wnętrz
Żarówki, świetlówki czy halogeny?
1. Oświetlenie diodowe LED - kryterium odstraszającym potencjalnych nabywców jest w
dalszym ciągu cena. Oświetlenie diodami LED używane jest raczej punktowo oraz ozdobnie, gdyż jego barwa oraz nasycenie nie są przyjazne dla ludzkiego oka. Jednak nie da się ukryć, że oświetlenie typu LED to najnowocześniejsze z rozwiązań, szczególnie ze względu na oszczędność mocy żarówki a dobra jakość oświetlania ( niezbyt intensywna) Mają małe gabaryty, a więc mogą dyskretnie wkomponować się przy łóżku, dają bielsze światło i maja możliwość ściemniania. Niestety maja mniejsza żywotność niż świetlówki.
Fot. leds-manufacturers.com
2. Żarówka - aktualnie wręcz archaiczna choć wciąż powszechna. Powoli wypierane przez energooszczędne świetlówki maja zniknąć z półek sklepowych w ciągu najbliższych 3 lat. Tania i uniwersalna.
Fot. boatelectricals.co.uk
3. Świetlówka - oszczędza do 80% energii elektrycznej, wytwarzając tyle samo światła co żarówka. Jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem powinno być zastosowanie ich w miejscach codziennych, ze względu na czas nabrania pełnej jasności oraz cenę.
Producenci zapewniają, że pracują nawet kilka lat dłużej niż żarówki i pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd, niestety zapominają dodać, że są znacząco droższe od zwykłych żarówek (koszt z czasem się zwraca). Dodatkowym wariantem są również popularne świetlówki kompaktowe. Minusem jest brak możliwości pracy ze ściemniaczami czy włącznikami elektronicznymi. Niektórych drażni kolor jaki daje świetlówka.
Fot.moonbattery.com