Nie wiesz co zrobić, by optycznie powiększyć mieszkanie? A może marzy ci się krystaliczna harmonia w salonie? Jesli tak, postaw na wnętrze minimalistyczne!
Fot. interiorholic.com
Z czym kojarzy się minimalizm?
Musi być prosto i funkcjonalnie. Jednak nie zapominajmy o czymś ekstra, co sprawi, że nasze wnętrze, nie znudzi się nam zbyt szybko. Musi być również stylowe. Tworząc wnętrze w którym aranżacja i wyposażenie jest ograniczone do minimum, pamiętajmy o tym, by w tym wariancie unikać jałowego efektu bez wyrazu. Mało - nie musi oznaczać "nudno". I tego na początek warto się trzymać. Podpowiadamy , na co zwracać uwagę, aby wykreować zachwycającą swoją lekkością i praktycznością aranżację. Zwróćmy uwagę na to, że nowoczesne i minimalistyczne wnętrza, takie jak salon to nic innego, jak proste formy, nieliczne, ale przemyślane detale, gładkie powierzchnie oraz jasne kolory. Złota zasada brzmi "im mniej, tym lepiej”(ale nie do przesady).
Funkcjonalność i użyteczność
Pamiętajmy, aby wybierać tylko te elementy aranżacji, które będą spełniały funkcjonalną rolę dla danego pomieszczenia. W doborze detali, wybierajmy lekkie formy i zwiewne, naturalne tkaniny. Jeśli istnieje taka możliwość, wybierajmy meble wielofunkcyjne (kanapa połączona z regałami) lub składane (np. stolik).
To meble, które spełniają więcej niż tylko jedną rolę i świetnie będą pasowały do wnętrz gdzie jest mało przestrzeni do wykorzystania na potrzeby aranżacji.
Proporcje
We wnętrzach nowoczesnych wyrafinowane dekoracje powinny pozostać w mniejszości, będąc zaledwie pojedynczymi elementami w prostym otoczeniu. Tylko w ten sposób zostaną one należycie uwidocznione. Fot. homeideasdesign.com
Dodatki a styl
Pustkę wnętrza naszego wystroju wyrównamy przykuwającymi uwagę detalami. Mogą być to przedmioty codziennego użytku, wyróżniające się na tle mieszkania, nietypowym kształtem bądź kolorem. Ponieważ, do pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym najlepiej pasują barwy neutralne takie jak beże, szarości czy brązy, na ich tle doskonale zaprezentuje się kontrastowy, wyróżniający się dodatek np. czerwona lampa, zielony dywan lub pomarańczowa zasłona sznurkowa. W tak prosty sposób, nadamy naszemu ascetycznemu wnętrzu szyku, ale też umiejętnie zrównoważymy prostotę dekoracji, unikając tym samym banalnego efektu.
Przejrzysty, uporządkowany układ mebli, przestronność, proste formy, dekoracyjny umiar to przepis na wnętrze minimalistyczne.
Jeśli szukasz inspiracji jak je stworzyć, przedstawiamy najciekawsze rozwiązania.
Kolorystyczne wnętrze
Salon w wersji minimalistycznym idealnie skomponuje się z kolorem. Nie tylko zwykła biel pozwoli nam na zachowanie przejrzystości czy powiększenia wnętrza. Odpowiednio dobrany kolor, w ciepłej tonacji, pozwoli nadać naszemu wnętrzu oryginalny styl i charakterek.
Fot. minimalisti.com(2)
Pamiętajmy jednak o zachowaniu jednolitego koloru i wszelkich wzorów. Odradzamy wzorzyste tapety czy ozdabiane meble. Ważne, by ograniczyć ilość "zapychaczy" do minimum. Musimy być wyjątkowo ostrożni jeśli chcemy zachować ład i skład pomieszczenia.
Fot. Fimar Mobili(2)
Aby ochłodzić ciut wnętrze, możemy postawić na stonowane, chłodne kolory. Takie wnętrze, będzie idealne dla osób poważnych, powściągliwych i uschematyzowanych.
Fot. Huelsta
Małe siedzisko na podłodze to doskonały dodatek dekoracyjny. Jeśli planujemy przeznaczyć salon, tylko na wizyty gości i spotkania rodzinne przy dobrej kawie, wystarczy zainwestować w kanapy i dwa fotele. Do tego mały, zgrabny stolik, mala dekoracja i gotowe. Elegancko i z klasą. Żadnego przepychu.
Fot. interiorholic.com
A może coś w stylu orientalnym? Jesli tak, polecamy design prosto z Japonii. Oto doskonały przykład minimalizmu, gdzie oszczędność mebli to podstawa. Delikatne dodatki stwarzają przyjemny klimat i orginalne wykończenie wnętrza.
Fot. asianhomedeco.yolasite.com(2)
Kuchnia - tu mamy dwie możliwości. Możemy zainwestować w duże, obszerne szafki, które pomieszczą wszystkie kuchenne dodatki lub postawić w centralnym miejscu wyspę kuchenną, a nad nią "wieszak" na wszystko to, co warto mieć pod ręką. Polecamy biel, ze względu na fakt, iz czystość w kuchni jest najbardziej wskazana.
Fot. minimalisti.com
Fot. minimalisti.com
Sterylna aura
Kolor biały kojarzony jest zwykle z elegancją. Symbolizuje czystość i doskonałość. W prezentowanych wnętrzach bezapelacyjnie króluje czysta biel. Aby nie potęgował wrażenia chłodu, choć mieszkanie i tak ma niewiele wspólnego z tradycyjnie pojmowaną przytulnością, przełamany jest dyskretnie szarością i beżem oraz elementami czerni. Oto one, wnętrze klarowne, przejrzyste i kojące.
Fot. homedit.com(4)
Jeśli należymy do tych szczęśliwców, którzy mają przestronne wnętrze, możemy zafundować sobie białą, przestronną meblościankę, która wprowadzi nam w stan harmonii i relaksu. Pomieści wszystkie drobiazgi, a nawet ukryje sprytnie telewizor.
Fot. minimalisti.com(2)
Ściany możemy ozdobić urokliwym obrazem lub fotografią. Mimo, kilku różnych elementów ten salon tworzy ładne, harmonijne wnętrze.
Fot. interiorholic.com
Jeśli wolimy nadać pomieszczeniu odrobiny radości, ale nie chcemy na "stale" zmieniać jego charakteru, zainwestujmy w barwne dodatki. Mimo bieli, różowe lub fioletowe pojemniczki czy dodatki aranżacyjne doskonale rozświetlą nam np. kuchnię.
Fot. minimalisti.com
Jeśli chcemy zamaskować szafę, możemy optycznie "scalić" je ze ścianą. Brak jej wyraźnego odznaczenia sprawi, że pomieszczenie będzie większe i bardziej poukładane.
Fot. interiorholic.com(2)
Jeśli chcemy również zastosować ten styl w łazience, jest to jak najbardziej wskazane, a do tego daje czysty i spójny efekt.
Przeczytaj również: Nowoczesny minimalizm - szkło i stal w łazience
Fot. interiorholic.com)