dziecko, dom, alergia, alergik

Dom przyjazny alergikowi

Dowiedz się, jak urządzić mieszkanie, aby objawy uczulenia były mniej dokuczliwe.
/ 18.04.2011 14:43
dziecko, dom, alergia, alergik

Zacznij od przemeblowania domu. Usuwaj te sprzęty i drobiazgi, które łatwo stają się siedliskiem kurzu. Zastępuj je przyjaznymi dla alergika.

Zadbaj o dobrą wilgotność. Optymalna powinna wahać się w granicach 50 proc. Wiosną i latem, gdy pogoda jest zmienna, łatwo o zawilgocenie mieszkania. To sprzyja rozmnażaniu roztoczy i rozwojowi pleśni. Wietrz dom regularnie, sprawdzaj, czy wentylacja grawitacyjna (zwłaszcza w łazience i kuchni) działa bez zarzutu. Ocenę poziomu wilgotności ułatwi higrometr (od 27 zł).

Wietrz o właściwej porze dnia. To z kolei ważne przy słonecznej pogodzie, bo ułatwia ona wędrówkę pyłkom roślinnym. Najwięcej ich wpada przez okna rano, między godz. 5 a 8, oraz po południu, między 17 a 19. Lepiej nie otwieraj wtedy okien.

Regularnie zwalczaj kurz. Kup odkurzacz z flitrem HEPA, który zatrzymuje ponad 90 proc. zanieczyszczeń (od 290 zł). Przydać się też może oczyszczacz powietrza usuwający cząsteczki kurzu i neutralizujący zapachy, także dym tytoniowy (od 215 zł).

Urządź dom tak, aby walka z alergią była łatwiejsza:
Ściany.
Pomaluj je farbą przeznaczoną dla alergików (na opakowaniu szukaj znaku E lub rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego). Unikaj tapet i boazerii, bo przyciągają kurz.

Podłogi. Zrezygnuj z dywanów i wykładzin. Lepszy jest parkiet lub terakota, bo łatwo je umyć.

Okna. Zawieś w nich lekkie zasłony, które można często prać.

Meble tapicerowane. Pozbądź się tych sprzed wielu lat, bo są wylęgarnią roztoczy. Ciężkie narzuty zamień na łatwe do prania bawełniane pokrowce.

Drobiazgi dekoracyjne. Książki trzymaj w zamykanej biblioteczce. Ogranicz liczbę bibelotów, wyrzuć suszone bukiety.

Rośliny doniczkowe.
Wskazane są tylko te, którym można myć liście.

Łóżko. Kup materac antyalergiczny oraz pościel, którą można prać w pralce w temp. min. 60 st. C.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)