Czarna tapeta „Svat Blad” z kolekcji „Attityd” szwedzkiej firmy Tapetterminalen. Półzmywalna, odporna na światło. Drukowana na ekologicznym papierze naturalnymi farbami.
Cena: 63 zł/rolka, www.tapetterminalen.pl
Tapety angielskiej firmy Harlequin z kolekcji „Indulgence”. Papierowe, odporne na wodę i światło.
Cena: 206 zł/rolka, Impresje, 1., 2., 3., 4., www.impresje.pl
Tapety o kwiatowych wzorach z najnowszej kolekcji „Taraz“ angielskiej firmy Designers Guild. Kolekcja składa się z tapet i tkanin o tych samych wzorach i kolorach.
Cena: 269 zł/rolka, Decodore, www.decodore.pl
Geometryczne wzory w bardzo modnym stylu vintage. Tapeta „Rapture” z kolekcji „Indulgence” angielskiej firmy Harlequin.
Cena: 206 zł/rolka, Impresje, www.imprejse.pl
Tekst i opracowanie Ewa Solarz
Tapeta z kolekcji „Fioton” duńskiej firmy Fiona. Drukowana na surowym papierze farbami akwarelowymi. Nie blaknie, ma zmywalną powierzchnię. Uwaga! Producent podaje informacje o kolorach farb do wykończenia stolarki, co pozwala idealnie dopasować barwy.
Cena: 60 zł/rolka, Flugger, www.flugger.pl
Jak dobrze dobrać tapetę?
Radzi Ewa Solarz redaktor i stylistka magazynu „Dom & Wnętrze“
Tapetę można położyć w każdym wnętrzu. Do wyboru mamy nieograniczoną ilość wzorów i kolorów. Ważne, by jak najlepiej dopasować ją do wnętrza. Jak to zrobić? Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Zasada 1.
Kolory intensywne i ciepłe dodają wnętrzu przytulności, ale powodują też, że pomieszczenie robi wrażenie mniejszego. Barwy jasne o chłodnych odcieniach dadzą wrażenie przestrzeni. Sprawią, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze i większe niż w rzeczywistości.
Zasada 2.
W bardzo wysokim wnętrzu warto górną krawędź tapety przykleić ok. 20 cm poniżej sufitu – to wizualnie skróci ściany.
Zasada 3.
Tapeta o intensywnej barwie w pionowe paski optycznie podwyższy wnętrze. Poziome paski dekorowaną płaszczyznę optycznie wydłużą.
Zasada 4.
W jasnych i przestronnych wnętrzach dobrze wyglądają duże wzory o zdecydowanych kolorach. Z kolei drobne wzory są odpowiednie dla pokoi małych i ciasnych.
Zasada 5.
Rolki mogą różnić się odcieniem albo głębokością faktury. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie zwrócić uwagę na numer seryjny tapety. Identyczny numer serii zapewnia idealną zgodność.
Zasada 6.
W jednym pomieszczeniu można łączyć różne wzory tapet. Można też wytapetować jedynie część ściany. Takie rozwiązanie wymaga umiejętnego zestawienia wzorów i barw, wówczas dobrze jest skorzystać z gotowych propozycji proponowanych przez firmy i sklepy.
Zasada 7.
Dobrą tapetę znajdziesz również w Internecie. Oto sprawdzone przez redakcję magazynu „Dom i Wnętrze“ strony producentów: www.fiona-walldesign.com albo www.tapetterminalen.pl. Są tam programy symulujące tapetowanie różnych wnętrz. Naprawdę bardzo pomocne!
Zasada 8.
Tapety powinno się zmieniać co 3–4 lata. Dla jednych to zaleta (nie zdążą się znudzić), dla innych wada: nie są wieczne.