Ciało i dusza w saunie

Kąpiel w saunie była sposobem oczyszczania ciała i duszy, okazją do medytacji i wyciszenia. Od zawsze ceniono jej właściwości lecznicze. Dziś nadal bywa sposobem na życie, stając się nawet jego filozofią. Choć sauna pozostała miejscem relaksu, hartowania organizmu i pielęgnacji ciała, to z czasem uległa przeobrażeniom.
/ 20.11.2009 09:25
Kąpiel w saunie była sposobem oczyszczania ciała i duszy, okazją do medytacji i wyciszenia. Od zawsze ceniono jej właściwości lecznicze. Dziś nadal bywa sposobem na życie, stając się nawet jego filozofią. Choć sauna pozostała miejscem relaksu, hartowania organizmu i pielęgnacji ciała, to z czasem uległa przeobrażeniom.

Wierzymy jednak, że duch sauny, mimo zmieniającego ją czasu, pozostaje tu ciągle obecny. Nie pozwalając też ulecieć magii wplątanej w jej starą tradycję.

Lokalizacyjne dylematy
Na etapie projektu domu najlepiej uwzględnić miejsce na: kabinę sauny, natrysk oraz pokój wypoczynkowy. Doskonałym rozwiązaniem będzie też taka organizacja przestrzeni, by tuż po kąpieli możliwe było wyjście na świeże powietrze np. na taras lub balkon. W już urządzonym domu, na saunę najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie. Można ją zainstalować także na poddaszu, dla prawdziwego fachowca skosy dachowe nie będą przeszkodą. – Jeśli nie mamy oddzielnego pomieszczenia na saunę, możemy umieścić ją w łazience, np. zastępując wannę kabiną prysznicową, a obok wstawiając niewielką saunę – radzi Konrad Koper, przedstawiciel firmy Koperfam. – Na rynku dostępne są też nowoczesne zestawy sauna+natrysk. To korzystne rozwiązanie dla posiadaczy niezbyt dużych łazienek w blokowych mieszkaniach.

Ciało i dusza w saunie


Aby sprostać oczekiwaniom klientów, efektywnie wykorzystać przestrzeń, a także pokonać jej ograniczenia, producenci oferują kabiny o najróżniejszych kształtach, ze ściętymi narożnikami, okrągłe, o podstawie trójkąta, lub według całkowicie indywidualnych projektów. Dostępne są sauny prefabrykowane, z gotowych do zmontowania elementów, jednak w przypadku licznych załamań ścian czy sufitu, konieczna jest budowa sauny na miejscu. Niezależnie od rodzaju sauny, ważne są jakość materiałów i doświadczenie firmy. Niezwykle pomocna jest rozmowa ze specjalistą, który doradzi jaki model wybrać, a w razie specjalnych potrzeb zaproponuje odpowiednie rozwiązania.

Dyskusja o wymiarach
Sauna powinna mieć wymiary, które umożliwią zażywanie kąpieli w pozycji leżącej, ponieważ wtedy nagrzewanie ciała przebiega równomiernie. Jednak w niewielkich pomieszczeniach (już od ok. 5-6 m2) instalowane są małe sauny – 160x120 lub 160x160 cm – do kąpieli w pozycji siedzącej. Przeciętne wymiary domowej sauny wynoszą 200x160 lub 200x200 cm, co pozwala na jednoczesny pobyt w niej trzech osób. Kabina powinna mieć wysokość co najmniej 200 cm.

Ciało i dusza w saunie

Zmysłowe przyjemności
Niepowtarzalna atmosfera w saunie to w dużej mierze zasługa światła – jego natężenie nie powinno być zbyt mocne. Gra świateł w saunie możliwa jest dzięki zastosowaniu oryginalnych rozwiązań, np. listwy oświetleniowe umieszczane za oparciami i ławkami, specjalne abażury rozpraszające światło, umieszczanie oświetlenia w suficie tak, by światło wydostawało się przez przerwy między panelami czy też projektory, które poprzez końcówki światłowodów, zamocowanych w suficie lub ścianach, wywołują niesamowite efekty świetlne. Ciekawy efekt wizualny i chromoterapeutyczną moc daje także zastosowanie kolorowego oświetlenia.
Odprężające działanie kąpieli wzmacniają doznania słuchowe. Muzyka relaksacyjna płynąć może jedynie ze specjalnie przystosowanych do warunków sauny głośników, odpornych na wysoką temperaturę i wilgoć. By pobudzić wszystkie zmysły trzeba jeszcze w pełni delektować się wonią otaczającego nas drewna. Wtórować temu mogą nowoczesne, automatyczne rozpylacze esencji zapachowych, wdmuchujące do kabiny zapachy według wcześniej ustawionego programu.

Ciało i dusza w saunie

10 przykazań saunowego savoir-vivre
  1. Pośpiech jest zakazany. Na przyjemność kąpieli i pełny relaks należy przeznaczyć co najmniej godzinę.
  2. Przed wejściem do sauny zdejmujemy ubranie, zegarek, biżuterię i myjemy się pod prysznicem.
  3. Podczas kąpieli zawsze leżymy lub siedzimy na ręczniku. 
  4. Jedzenie, picie i głośne rozmowy nie są stosowne. W saunie przebywamy tak długo, jak sprawia to nam przyjemność.
  5. Kąpiel powinna składać się z kilku sesji, pierwsza - kilka minut, pozostałe nie dłużej niż kwadrans.
  6. Jeśli powietrze jest zbyt suche, polewamy kamienie wodą, uprzedzając o tym współtowarzyszy. Kropla olejku eterycznego dodana do wody sprawi, że kabina wypełni się wilgotną, pachnącą parą.
  7. Po wyjściu z sauny schładzamy ciało pod prysznicem, zaczynając od stóp. Czynności te powtarzamy kilka razy, a pobyt w saunie kończymy długim, chłodnym prysznicem.
  8. Na koniec wskazany jest kilkuminutowy relaks, najlepiej w pozycji leżącej i uzupełnienie płynów. 
  9. Saunę należy zawsze pozostawiać w czystości. Wystarczy lekko przetrzeć ławki i podłogę.
  10. Raz na jakiś czas trzeba dokładnie posprzątać saunę. Tę czynność ułatwia sama konstrukcja sauny. Ławki są tak skonstruowane, by umożliwić ich łatwe usunięcie lub podniesienie, kiedy chcemy umyć np. całą podłogę.
Ciało i dusza w saunie
Konstrukcja doskonała

Ściany zewnętrzne – drewno, płyta pilśniowa, płyta gipsowa lub glazura, szkło – drzwi, przeszklenia w różnych kształtach i rozmiarach.

Warstwa izolacyjna – wełna szklana o grubości 45-100 mm; zapewnia mniejsze zużycie energii i szybsze nagrzewanie sauny.

Podłoga – materiały odporne na wysoką temperaturę i wodę, np. terakota lub wykładzina ze sztucznego tworzywa; zaleca się zaplanowanie odpływu wody, co ułatwi utrzymanie kabiny w czystości.

Drzwi – otwierane na zewnątrz poprzez lekkie pchnięcie, nigdy nie są w pełni szczelne; drewno lub szkło hartowane.

Wentylacja – wylot powietrza z sauny powinien znajdować się jak najdalej od wlotu.

Ściany wewnętrzne – panele drewniane (świerk skandynawski, osika, cedr i jodła kanadyjska) o grubości min. 12 mm; drewno powinno mieć jak najmniej sęków i żywicy.

Ławki – drewno, które nie ulega zbytniemu nagrzewaniu, np. osika lub egzotyczne abachi; wymiary dostosowane do gabarytów sauny, rozmieszczone na jednym lub kilku poziomach, w odstępach 40 cm od siebie i podłogi.

Osłony między ławkami, oparcia, podgłówki i podnóżki – zapewniają dodatkowy komfort kąpieli.

Piec – serce sauny i źródło ciepła; obecnie stosuje się piece elektryczne, ważne są: krótki czas nagrzewania, niskie zużycie energii, wysoka jakość materiałów, odpowiednia wielkość i konstrukcja pojemnika na kamienie, bezpieczna obudowa pieca oraz zabezpieczenia odłączające zasilanie w momencie przegrzania.

Ciekawostką są piece kombi z wbudowanymi generatorami pary i pojemnikami na zioła, które dają możliwość korzystania z 3 rodzajów kąpieli: sauny suchej, mokrej i parowej.

Luksusowe kabiny saunowe mogą być wyposażone nawet w barek. Model „Tylö Vital Vision” posiada także panel LCD, lodówkę oraz odtwarzacz CD/DVD i głośniki. Wyokrąglone ściany frontowe z przeszkleniami umożliwiają kontakt z otoczeniem. Wysunięty sufit z oświetleniem dodaje przytulności i ciepła pomieszczeniu, w którym stoi sauna.

Ciało i dusza w saunie
fot. Koperfam

Pokrycie zewnętrze ekskluzywnej sauny „Charizma” ze zintegrowanym regałem wykonano z forniru wiśniowego. Obok wykreowany został elegancki obszar prysznica. Razem tworzą harmonijną, doskonale wpisującą się w otoczenie kompozycję.

Ciało i dusza w saunie
fot. Klafs

Wygląd wnętrza sauny jest wypadkową możliwości przestrzennych i wyobraźni właściciela. Do wyboru jest przeróżny układ ławek. Mogą być ustawione na przykład w kształcie liter „L” lub „U”,
albo... całkiem niestandardowo i fantazyjnie.
Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl

Redakcja poleca

REKLAMA