Bartosz Blum: Akwarium słonowodne zamieszkują bardzo delikatne organizmy morskie, które przez wiele lat ewolucji nie doświadczały zmian parametrów fizykochemicznych wody. Woda w naszym zbiorniku musi być więc jak najbardziej zbliżona do tej w oceanie. Sami, bez profesjonalnej wiedzy i wsparcia mocno rozwiniętej techniki nie jesteśmy w stanie odtworzyć i utrzymać pięknego zbiornika z rafą koralową.
Ile kosztuje takie akwarium?
B.B.: Przy średniej wielkości akwarium o pojemności około 700 litrów musimy się liczyć z kosztem od 20 do 35 tys. zł – w zależności od jakości użytego osprzętu (zbiornika, filtrów, oświetlenia i komputera sterującego) i ilości zwierząt: ryb morskich, koralowców i bezkręgowców. A te również nie należą do najtańszych. Pochodzą z naturalnych odłowów z raf koralowych z Indonezji, Hawajów i Filipin i muszą być transportowane w ściśle określonych warunkach.
Jak wygląda ich codzienna pielęgnacja?
B.B.: Większość zbiorników morskich jest w pełni zautomatyzowana – komputery sterują codziennymi zadaniami, takimi jak dolewanie wody, karmienie zwierząt, włączanie światła, grzanie, chłodzenie, suplementacja niezbędnych pierwiastków do wody. Użytkownikom pozostaje czyszczenie szyb (ok. 10 minut raz na 2-3 dni), kubka odpieniacza białek (raz na tydzień lub dwa) i raz w miesiącu wymiana wkładów filtracyjnych. Wszystkie prace serwisowe można zlecić firmie świadczącej takie usługi. Ich cena może wahać się od stu do kilkuset złotych miesięcznie.
Czy akwarium morskie można zainstalować w domu w każdej chwili, czy trzeba o tym myśleć już na etapie projektu?
B.B.: Uwzględnienie zbiornika na etapie projektowania wnętrza pozwala wkomponować go w ścianę, stworzyć żywy obraz lub przedzielić w oryginalny sposób dwa pomieszczenia. W przypadku wielkich akwariów, które z osprzętem, wyposażeniem i wodą ważą nawet 8 ton, potrzebne jest wzmocnienie stropów, więc najlepiej uwzględniać to przed budową domu. Poza samym zbiornikiem wiele przestrzeni zajmują filtry i specjalistyczne oświetlenie. Przyjmujemy, że cała przestrzeń szafki pod akwarium będzie zajęta przez filtr, a lampa powinna być zawieszona około 20 cm nad lustrem wody. W akwarium słodkowodnym filtr zajmie połowę szafki, a oświetlenie powinno się zmieścić na wysokości niespełna 15 cm. Przy dużych akwariach są niekiedy nawet oddzielne pomieszczenia (np. na poziomie niżej), w których trzyma się osprzęt.
Z Bartoszem Blumem, specjalistą z firmy Aqua Medic Poland rozmawiała Michalina Kaczmarkiewicz