Większość dekoracji stołu na Komunię Świętą można wykonać samodzielnie i niewielkim kosztem - wystarczy odrobina fantazji i kreatywności. Nie musisz wynajmować sali w restauracji, aby przygotować wspaniałe przyjęcie dla twojego dziecka. Odświętny klimat możesz stworzyć również w domu.
Inspiracje przedstawione w naszej galerii tak naprawdę pasują na wiele różnych okazji - sprawdzą się też na chrzcinach, uroczystym obiedzie z okazji rocznicy ślubu, a nawet na przyjęciu weselnym.
O czym warto pamiętać przy dekoracji komunijnego stołu?
Bez wątpienia stół, zaraz obok wyszukanego menu komunijnego, odgrywa najważniejszą rolę w dekoracji przyjęcia. To jemu powinnaś poświęcić najwięcej uwagi.
Kolor przewodni
Od tego powinnaś zacząć dekorację stołu na komunię - to bardzo ułatwia zadanie. Najczęściej wybieranym kolorem jest biel i pastele - róż, fiolet albo błękit. Ale najnowsze trendy mówią, aby korzystać z naturalnych barw ziemi - ciemnej zieleni, brązów i beżów.
Kolory możesz ze sobą łączyć, ale nie powinnaś wykorzystywać więcej niż 3 odcieni - wprowadzi to zupełnie niepotrzebny bałagan. Do wybranych barw dodaj nieco połysku w postaci złotych sztućców albo srebrnych świeczników.
Obrus i serwetki
Jeśli masz stół drewniany, nie nakrywaj go w całości obrusem - drewniany blat uszlachetni nawet najprostszą zastawę. Połóż przez środek bieżnik, najlepiej ze szlachetnej, naturalnej tkaniny - doskonale sprawdzi się len lub muślin.
Jeśli chcesz zakryć blat stołu zadbaj, aby obrus idealnie zakrywał całą jego powierzchnię delikatnie zwisając po bokach.
Nie korzystaj z papierowych serwetek, one dobrze sprawdzają się na grillu, a nie na eleganckim przyjęciu. Niech będą bawełniane albo lniane. Możesz dodatkowo udekorować je obrączkami lub wstążkami.
Kwiaty
Na komunijnym stole powinny znaleźć się świeże kwiaty. W maju i czerwcu znajdziesz już na targach niemal wszystkie gatunki. Doskonale sprawdzają się margarytki, róże, fuksje i piwonie.
Zastawa stołowa
Powinna być świąteczna. Jeśli nie masz takiej w swoich zasobach, bądź kreatywna - dodaj wyjątkowe ozdoby. W cenie są wszelkie skrawki materiałów, tasiemki, drobne gałązki kwiatów i ziół. Stwórz z nich kompozycję, która doda charakteru nawet najprostszym talerzom.
Świeczniki
Dodają wyjątkowego klimatu i sprawiają, że stół staje się bardziej wytworny. Możesz wykorzystać świeczniki, które znajdziesz w popularnych sklepach z wystrojem wnętrz albo stworzyć je sama - weź zwykłą szklankę, nasyp do niej kamyczków albo ziarenek kawy i włóż tealight. Całość obwiąż z zewnętrz wstążką. Gotowe!
Zobacz więcej na temat Komunii:
5 pomysłów na prezent komunijny do 300 zł!
Jak rozsądnie wybrać prezent komunijny?
Kolor lub motyw przewodni
Od tego zacznij przygotowania komunijnego stołu. Świetnie sprawdzi się uniwersalna biel, błękit, róż i brązy. Możesz też łączyć ze sobą kolory np. lniany beżowy obrus z niebieską zastawą. Ważne, by wszystko tworzyło spójną całość - nie twórz kompozycji z więcej niż 3 kolorów, bo uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego.
Świeczki i świeczniki
Świeczniki dodadzą wyjątkowego klimatu, nawet jeśli przyjęcie odbywa się w ciągu dnia. Wybierz kilka rodzajów świeczników - metaliczne, przeźroczyste, ażurowe. Taki misz-masz sprawi, że całość będzie wyglądać stylowo.
Ozdoby samodzielnie wykonane
Nawet, jeśli wiesz, że nie możesz pochwalić się artystycznym zacięciem, istnieją proste patenty, z którymi sobie poradzisz. Mnóstwo inspiracji znajdziesz na Pintereście - wystarczą skrawki materiału, kawałki starego papieru, wstążki, nitki czy resztki koronki. Ułóż z nich kompozycje na talerzach i dodaj świeże gałązki np. rozmarynu lub mięty.
Oryginalne sztućce
W takie sztućce warto zainwestować, bo przydadzą się nie tylko do wystroju komunijnego stołu. Kupisz je w popularnych sklepach z aranżacją wnętrz za 200-300 złotych. Wystarczy biały obrus, kilka zielonych elementów, klasyczne szkło i gotowe.
Komunia to nie jest przyjęcie dorosłych
I o tym należy pamiętać. Oczywiście, większość zaproszonych gości to osoby dorosłe, ale nie należy zapominać, że spotkaliście się tylko przez tego 9-latka. Ozdabianie całego stołu w dziecięce aranżacje to nie najlepszy pomysł, ale wyznaczenie kąciku, w którym pojawi się jego ulubiony motyw? To strzał w 10.
Dekoracja krzeseł
Przygotowując komunię w domu, musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Oczywiście, możesz wypożyczyć meble, ale możesz je również atrakcyjnie ozdobić. Wystarczy kupić kilka kolorowych tasiemek w kolorach przewodnich przyjęcia i zawiesić je o oparcie krzesła. Taki trik odwróci uwagę od wszelkich niedociągnięć.
Drobne dekoracje
To w drobnych dekoracjach tkwi siła! Wystarczy biały obrus, świąteczna zastawa i twoja kreatywność. Wytnij z ładnego, postarzanego papieru bileciki z imieniem i nazwiskiem gości, obok połóż serwetkę (najlepiej z materiału, nie papierową) przewiązaną tasiemką i drobny kwiatek. Efekt murowany!
Len i drewno
Jeśli masz w domu drewniany stół jesteś uratowana! Wystarczy, że nakryjesz go długim, lnianym bieżnikiem, dodasz kompozycję ze świeżych kwiatów i lniane serwetki - będzie prosto, klasycznie i elegancko.
Orygnalna zastawa
Jeśli masz w domu zastawę, którą wyjmujesz tylko na specjalne okazje, komunia święta jest dobrym do tego powodem. Im ciekawsza, tym mniej dodatków potrzebuje. Na zdjęciu błękitno-zielone ceramiczne talerze zostały połączone z prostym szkłem i lnianymi serwetkami. Uzupełnieniem jest zielona gałązka, zdobiąca każde nakrycie.
Świeże kwiaty
Na komunijnym stole powinny znaleźć się świeże kwiaty. To sezon, w którym na kwiatowych giełdach znajdziesz już większość gatunków. Dobrze komponują się pastelowe róże, goździki, frezje i margarytki.
Słodki kącik na komunię
Jeśli masz w domu czy mieszkaniu wystarczająco dużo miejsca, warto zorganizować tak zwany słodki kącik. Powinny znaleźć się na nim wszystkie desery i słodycze (poza tortem komunijnym), które pojawią się na przyjęciu. Ta bardzo niezobowiązująca forma podania słodkości - zachęca do nieskrępowanego degustowania przysmaków.
Lampiony jako dekoracja
Dekorację stołu warto urozmaicić lampionami - doskonale wyglądają szczególnie na plenerowych przyjęciach.