Sposoby na stare plamy

Stare plamy fot. Adobe Stock
Do dyspozycji masz odplamiacze precyzyjne, szare mydło i produkty z kuchennej szafki.
Barbara Lasota / 25.03.2018 03:41
Stare plamy fot. Adobe Stock

Nie jest prawdą, że istnieją niezawodne sposoby na usunięcie każdej starej plamy. Czasami, niestety, trzeba się poddać, bo tkaniny nie da się już uratować. Zwłaszcza w przypadku tych starych plam, które znajdują się na tkaninach upranych przed odplamianiem. Pranie działa  na plamy, jak swego rodzaju utrwalacz. Dlatego, jeśli coś się zaplami, trzeba to zabrudzenie jak najszybciej usunąć i to koniecznie przed praniem. Większe prawdopodobieństwo sukcesu w przypadku wywabiania starych plam istnieje, gdy odzież nie była po zaplamieniu prana.

Odplamiacze precyzyjne

Te preparaty mają taki skład chemiczny, aby działały tylko na jeden rodzaj plamy. Np. na tłuszcz i sosy (które na ogół też są tłuste) albo na soki i owoce (czyli na zawarte w nich barwniki roślinne), albo na plamy z krwi czy jaj (jest w nich białko, więc powstają plamy białkowe) lub na długopis i tusz. Trzeba te preparaty stosować ściśle wg instrukcji na opakowaniu. Nie wolno pozostawiać na tkaninie dłużej, ponieważ mogą spowodować wybielenie kolorowej tkaniny lub tak osłabić włókna, że zrobi się dziura. W sklepach pytaj po prostu o odplamiacz precyzyjny na plamy białkowe, barwniki lub tłuste.

Szare mydło lub mydełko odplamiające

Zwilż tkaninę i porządnie natrzyj szarym mydłem. To stosunkowo bezpieczny odplamiacz. Pozostaw na 20 minut. Potem upierz tkaninę. W przypadku starych plam z mleka, jajek, tłuszczu na ogół pomaga. Ze starymi zabrudzeniami z owoców i soków może sobie nie poradzić, ale staną się mniej widoczne. Tzw. mydełko odplamiające stosuj ostrożnie, ponieważ jest dość silną chemią. Natrzyj nim wilgotną tkaninę i pozostaw tylko krótko na tkaninie (najwyżej kwadrans), potem dokładnie spłucz.

Sok z cytryny lub woda utleniona

Jak wiadomo, sok z cytryny ma właściwości wybielające. Woda utleniona działa podobnie. Tak więc można obficie skropić stare plamy z soków lub owoców sokiem z cytryny lub wodą utlenioną i zostawić na 15 – 20 minut. Potem uprać.

Spirytus salicylowy

Jest rozpuszczalnikiem dla długopisu, tuszu itp. Pod starą plamę tego typu podłóż gruby tampon waty i polej zabrudzenie spirytusem. Po 20 minutach upierz.

Vanish

Producent chwali się, że ten preparat usuwa plamy nawet po 7 dniach. Działa na zasadzie silnego wybielacza, ale nie zawiera chloru, wiec mniej niszczy włókna tkanin. Jest mocniejszą wersją wody utlenionej. Niestety, nawet tak silny odplamiacz nie usunie wszystkich plam z ubrań wcześniej upranych.

Redakcja poleca

REKLAMA