Wśród mebli kuchennych dominują tradycyjne szafki z półkami. Często się sprawdzają, ale nie zawsze. Bywa, że dużo wygodniejsze są szuflady. Łatwiej do nich zapakować produkty i akcesoria i wyjąć z nich zawartość. Można cały ciąg dolnych szafek szafek kuchennych zamienić na głębokie szuflady. W meblach kuchennych BRW (Black Red White) stosuje się takie rozwiązanie. Wnętrze mebli kuchennych wyposaża się także w inne udogodnienia zwiększające ich funkcjonalność. Warto je poznać i zdecydować o wyposażeniu szafek przed ich zakupem.
Aby takie rozwiązanie się sprawdziło i miejsce w szufladzie zostało wykorzystane do ostatniego centymetra, najlepiej zamówić kosze razem z meblami. Wtedy całość jest dopasowana wymiarami. Dobrze, jeśli obok pojemników na odpady jest też miejsce na środki czystości.
Nie tylko uławiają szybkie znalezienie potrzebnego kuchennego gadżetu, ale również utrzymanie porządku w szufladzie. Przy ich zakupie warto zwracać uwagę czy plastik, z którego zostały wykonane jest trwały.
W sklepach firmowych i salonach mebli kuchennych można dobrać uchwyty (stojaki) dopasowane wielkością do średnicy talerzy. Chronią one porcelanę przed rozbiciem i ułatwiają wyjmowanie.
Nawet jeśli używasz krajalnicy codziennie, to możesz ją uruchamiać w wysuniętej szufladzie, w której jest możliwe również zamontowanie gniazdka elektrycznego. czyszczenie szuflady z okruszków nie jest żadnym problemem, jeśli zostanie wyścielana plastikową podkładką.
Takie szuflady są ukryte za jednymi drzwiczkami. Po ich otwarciu wysuwamy tylko tę szufladę, która jest aktualnie potrzebna. To nieco inne rozwiązanie niż tzw. cargo, gdy razem z drzwiczkami wyjeżdża całe wnętrze szafki i inne niż klasyczne szuflady, gdzie każda ma swój własny front.
Kosze na śmieci w szufladzie pod zlewozmywakiem ułatwiają segregację odpadów
Wkłady do szuflad
Uchwyty zabezpieczające zastawę
Szuflada z miejscem na krajalnicę
szafki z szufladami wewnętrznymi
Dopasuj meble kuchenne do potrzeb
Oszacuj ile średnio przechowujesz produktów spożywczych, napojów, ile masz garnków, zastawy, drobnych akcesoriów. Oceń, czy gotujesz często i skomplikowane potrawy, wymagające wyjęcia z szafek wielu naczyń i “pomocników” czy raczej rzadko przygotowujesz posiłki. Dzięki temu łatwiej zdecydujesz, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania i jakie szafki kuchenne (jak wyposażone) umieścić jak najbliżej tego miejsca w kuchni, gdzie przygotowujesz posiłki.
Pomocne wkłady i organizery
Porządek w szafkach wcale nie tak łatwo utrzymać. Ale pomagają w tym wkłady i organizery. Pozwalają podzielić wnętrza szuflad i posegregować różne gadżety. Przydatne są także uchwyty zapobiegające rozbiciu talerzy czy kubków.
Szuflady inne niż standardowe
Te standardowe są na ogół płytkie i montowane w wąskich szafkach: szerokości 30 cm, 40 cm, 50 cm i najwyżej 60 cm. Ale np. w meblach kuchennych BRW (Black Red White) producent oferuje również głębokie szuflady, w tym także w szafkach szerokich. Takie szuflady pozwalają lepiej spożytkować miejsce w szafkach. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są szuflady z tzw. pełnym wysuwem. Mamy pełny dostęp do produktów, znajdujących się w każdym zakamarku.
Nie zapomnij o śmieciach
Zazwyczaj montowany jest kosz na odpady w szafce zlewozmywakowej. Ale, odkąd segregacja śmieci jest obowiązkowa, jeden kosz nie wystarcza. Dlatego, w meblach kuchennych BRW możliwe jest wyposażenie jednej głębokiej szuflady w nowoczesny system segregacji śmieci, czyli tzw. sortowniki. Dzięki temu pojemniki na odpady nie szpecą kuchni.
Przeczytaj także:
Inspirujące pomysły na tanie meble kuchenne
To powinnaś wiedzieć na temat blatów kuchennych, zanim kupisz