Dobieramy matę do łazienki

Wybierając dodatki na podłogę w łazience musimy pamiętać, że będą one spełniać kilka ważnych funkcji. Oprócz upiększającego designu chronią podłogę przed wilgocią, ogrzewają ją i zabezpieczają nas przed poślizgnięciem. Doradzamy jak wybrać kolor i wzór maty do łazienki.
/ 07.06.2013 07:47

Wybierając dodatki na podłogę w łazience musimy pamiętać, że będą one spełniać kilka ważnych funkcji. Oprócz upiększającego designu chronią podłogę przed wilgocią, ogrzewają ją i zabezpieczają nas przed poślizgnięciem. Doradzamy jak wybrać kolor i wzór maty do łazienki.

Dobieramy matę do łazienki

Piękno i użyteczność
Łazienka stanowi najbardziej osobistą przestrzeń w naszym domu. Ważne więc, aby jej wystrój był dokładnie przemyślany do ostatniego szczegółu. Przy aranżacji nie możemy jednak zapominać o funkcjonalności wybranych dodatków. Właśnie z tego powodu coraz częściej zamiast dywaników łazienkowych decydujemy się na maty podłogowe, które oprócz spełniania funkcji ocieplania podłogi charakteryzuje wysoka odporność na wilgoć, czyszczenie i suszenie. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów maty podłogowe oprócz swej użyteczności coraz częściej pozwalają na wyjątkową aranżację podłogi w łazience. Przykładem takiego rozwiązania łączącego obie te cechy są maty podłogowe Wash&Dry, które łatwo możemy wyczyścić w zwykłej pralce i szybko wysuszyć. Oprócz czyszczenia musimy pamiętać o kilku innych ważnych cechach funkcjonalnej maty. Największym zagrożeniem dla takiej ozdoby w łazience jest przede wszystkim wilgoć, dlatego tak ważne jest, aby wybierać produkty z naturalnych materiałów, które łatwo wysuszyć, są antypoślizgowe i antyalergiczne. Najlepiej wybrać te wykonane z naturalnego włókna z podłożem z gumy nitrylowej, która w przeciwieństwie do tańszych materiałów jak np. PCV nie wykazuje cech szkodliwych dla zdrowia.

Dobieramy matę do łazienki

Dobieramy kolor mat
Dobierając kolor maty do podłogi w łazience możemy wybrać jedną z trzech metod doradzanych przez architektów wnętrz. Pierwsza z nich polega na wyborze wzoru prezentującego podobną gamę barw jak ta dominująca w naszej łazience. Jeżeli wybierzemy tę metodę, należy poszukać wzoru o podobnym odcieniu co kafelki w pomieszczeniu. Druga metoda opiera się na doborze wspólnej tonacji kolorystycznej. Przykładowo dla ciepłej łazienki w kolorze żółtym czy ciemnoróżowym najlepsza będzie mata w odcieniach pomarańczy i czerwieni. Alternatywną metodą wystroju podłogi w łazience jest dobór koloru maty kontrastujący z barwami wykończenia łazienki. Do niebieskiego wnętrza ciekawym wyborem będzie żółta mata, natomiast w łazience wykończonej w bieli można położyć czarną matę z czerwonymi elementami.

Dobieramy matę do łazienki

Wybieramy wzór
Drugim ważnym elementem decydującym o wystroju naszego salonu kąpielowego jest wzór maty. Ten wybierać należy w zależności od stylu w jakim urządzone jest pomieszczenie. Łazienka wykończona w stylu ekologicznym lub rustykalnym z drewnianą podłogą i naturalnymi materiałami wykończenia najlepiej skomponuje się z matą o wzorach kwiatowych lub zwierzęcych. Dla minimalistycznej lub eklektycznej łazienki najlepsze będą maty o abstrakcyjnych deseniach odpowiednio dobrane do koloru płytek wyłożonych w tym pomieszczeniu. Miłośnikom naturalnych prowansalskich lub bogato zdobionych łazienek glamour do gustu przypadną maty z romantycznymi wzorami w czerni, czerwieni i bieli. Szeroki wybór deseni mat Wash&Dry pozwala na wybór odpowiedniego wzoru dla każdego rodzaju podłogi, niezależnie od tego czy jest ona wykonana z ceramiki, drewna, korka czy kamienia naturalnego.

Dzięki przemyślanej aranżacji mata w łazience pozwoli nie tylko na doskonałe uzupełnienie wystroju wnętrza, ale ociepli podłogę i ochroni ją przed wilgocią dając bezpieczeństwo i komfort naszemu salonowi kąpielowemu.

Źródło: materiały prasowe

Fot. Wash&Dry

Redakcja poleca

REKLAMA