POLECAMY

Mrówki na działce są szkodnikami i irytują, więc trzeba je zwalczyć. Ale uwaga! Nie zawsze, bo czasem są też pożyteczne

Mrówki na działce – chyba każdy miał ten problem i to nie raz. Na szczęście można sobie z nimi poradzić.
/ 6 miesięcy temu
Mrówki na działce są szkodnikami i irytują, więc trzeba je zwalczyć. Ale uwaga! Nie zawsze, bo czasem są też pożyteczne fot. Adobe Stock

Mrówkom wystarczy odrobina ziemi lub kawałek spróchniałego drewna, by uznały to miejsce za dobre dla siebie. Bywają więc utrapieniem ogrodników i właścicieli działek. Budując gniazda, często podkopują podjazdy, niszczą ścieżki ogrodowe, tarasy, przeszkadzają, gdy chcemy odpocząć w altance. Przesuszają też glebę. Ale uczciwie trzeba przyznać, że mrówki bywają także pożyteczne. Dlatego czasem pytanie, co na mrówki na działce, nie ma sensu. Małe stadko dobrze jest polubić.

Na początek – kilka zalet mrówek

Tworząc korytarze i komory gniazd, mrówki użyźniają glebę, polepszają jej strukturę, wzbogacają ją i korzystnie zmieniają jej skład chemiczny. Gleba w pobliżu mrowisk ma zwiększoną zawartość węgla, azotu i fosforu. Łupem mrówek często padają szkodniki naszych roślin, czyli to drobne bezkręgowce żyjące w glebie, na powierzchni gruntu i roślinach.

Największa wada mrówek

Mrówki wiążą się (zawiązują swego rodzaju "porozumienie") z mszycami, które są utrapieniem ogrodników, szkodnikiem wielu roślin ozdobnych i warzyw. Wręcz można powiedzieć, że mrówki w ogrodzie hodują mszyce, bo zapewniają im ochronę przed biedronkami i innymi ich pasożytami, a często także przed deszczem i wiatrem. Dlaczego to robią? Oczywiście nie bezinteresownie. Mrówki traktują mszyce trochę jak dojne krowy, żywiąc się wytwarzaną przez nie spadzią. Dlatego, jeśli uznasz, że korzyści z mrówek przewyższają starty i jest ich za dużo, trzeba je zwalczać.

Wykorzystaj niemiłe dla mrówek zapachy

Sposobów na mrówki na działce jest wiele. Bywają łagodne, bywają radykalne.
Mrówki nie znoszą zapachu wydzielanego przez:

  • wrotycz
  • piołun
  • ziela pomidorów
  • siekaną pietruszkę
  • zmielony pieprz ziołowy
  • gnojówkę z pokrzyw

Można wyłożyć któreś z wymienionych ziół na ich ścieżkach. Odstraszają one też mrówki w domu. Pomaga również skrapianie ścieżek mrówek gnojówką z pokrzyw. Robi się ją, zalewając 1 kg liści i łodyg pokrzyw 10 litrami wody, w naczyniu kamionkowym, plastikowym, byle nie metalowym. Fermentującą gnojówkę należy co dzień przemieszać. Nieprzyjemny zapach, wydzielający się z naczynia można osłabić dodatkiem mączki bazaltowej lub dolomitowej. Ta tlenowa fermentacja powinna trwać około 2-4 tygodni, w zależności od temperatury, w jakiej zachodzi. Gnojówka będzie gotowa do użycia w momencie, gdy stanie się klarowna i przestanie się pienić. To dobry pomysł na mrówki na działce i praktycznie nic nie kosztuje.

Posadź nielubiane przez mrówki zioła

Niektórzy ogrodnicy twierdzą, ze mrówki omijają rabaty z lawendą, majerankiem, tymiankiem czy miętę polną. Z tymianku i majeranku można także przygotować wyciąg. 1 kilogram świeżych, kwitnących roślin zalej 10 litrami wody, po 24 godzinach wyciąg nadaje się do użycia. Zastosuj go podobnie jak gnojówkę z pokrzyw na ścieżki mrówek i ich gniazda.

Inne sposoby babć

Na mrówki na działce można też wypróbować sprawdzone rady babć:

  • wylej wokół gniazda mrówek w ogrodzie fusy z kawy
  • posypmy gniazdo cynamonem albo proszkiem do pieczenia.
  • Zalej gniazda wrzątkiem.

W ostateczności chemia

Gniazdo potraktować możesz insektycydem w postaci trutki pokarmowej. Są także pułapki. Oferują je sklepy ogrodnicze, a produkują je firmy: Bros, Zielony Dom czy Bayer. Insektycydy mogą jednak zaszkodzić także innym owadom, w tym pożytecznym. Dlatego zalecamy ostrożność.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)