Zioła na zdrowie
Zioła są bogatym źródłem witamin, które wzmacnia nasz organizm i chroni przed wieloma dolegliwościami. Zawierają również inne wartościowe składniki, takie jak: sole mineralne, kwas foliowy czy flawonoidy – naturalne antyoksydanty, które zapewniają nam ochronę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.
Drogocenne rośliny mają też pozytywny wpływ na trawienie, regulują cały proces i redukują występowanie przykrych dolegliwości, takich jak wzdęcia.
Takim działaniem wyróżnia się m.in.: rozmaryn, oregano i bazylia, które dodatkowo pobudzają wydzielanie soków trawiennych.
Recepta na szczupłą sylwetkę
Zioła są także znane z właściwości redukujących stres, który jest jak wiadomo częstą przyczyną problemów z nadwagą.
„Co więcej, dzięki zawartości olejków eterycznych, pełnią one też bardzo ważną funkcję regulującą pracę układu pokarmowego, działają rozkurczowo, i pomagają przy niestrawności” – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrów Naturhouse. – „Mięta, bazylia, natka, majeranek czy koperek wzbogacą smak i zapach potraw, a dodatkowo wpłyną korzystanie na nasz metabolizm”.
Zobacz też: Zioła i przyprawy dla zdrowia
Kuchnia w ziołach
Kolorowo i ze smakiem – tak powinna wyglądać nasza dieta. Potrawy wzbogacone przyprawami z pewnością urozmaicą codzienne menu.
- Oregano doskonale sprawdza się jako dodatek do potraw włoskich, sałatek, zup czy duszonego mięsa,
- bazylia idealnie komponuje się np. z pomidorem i mozzarellą,
- tymianek jest znakomitą przyprawą do dań mięsnych: pasztetów, wędlin, dziczyzny, drobiu i ryb, a także do sosów i zup,
- majeranek wzbogaca potrawy takie jak żurek, pieczone mięsa czy zupa grochowa,
- melisa korzystnie wpływa na układ nerwowy: napar na jej bazie zalecany jest na dolegliwości związane z migrenami, bezsennością oraz nerwicą.
Zioła są wartościowym dodatkiem do potraw, nie tylko w kwestii smaku, ale również zdrowego odżywiania. Ich walory z pewnością pomogą nam urozmaicić smaczne i niskokaloryczne posiłki.
Źródło: materiały prasowe/JM
Zobacz też: Jak stosować zioła w kuchni?