Zdrowe śniadanie - 3 najlepsze zestawy

Kawa i w drogę? Wykluczone! Bez porządnego śniadania nie wychodź z domu. Pamiętaj by było dobrze skomponowane. Dobrze, czyli jak?
/ 04.04.2013 09:00

Dlaczego śniadanie jest takie ważne?

Poranne ssanie w żołądku to nie jedyny powód, by udać się do kuchni. Organizm w nocy czerpie energię z zapasów, wstajemy więc ospali i działamy na zwolnionych obrotach. Potrzebujemy paliwa, które będzie dla nas zastrzykiem energii. Jeśli organizm go nie dostanie, trudniej będzie się nam skoncentrować i logicznie myśleć. Gorzej też będziemy sobie radzili ze stresem. Kobieta, która wykonuje pracę siedzącą, potrzebuje 1800-2000 kcal dziennie. Śniadanie powinno nam dostarczyć ok. 500-600 kcal.

Do czego może doprowadzić niejedzenie śniadań?

Warto wiedzieć, że pusty brzuch to pole do popisu dla soków trawiennych. Rano produkujemy ich więcej, a gdy nie mają co trawić, zaczynają podrażniać żołądek. A więc niejedzenie śniadania może prowadzić do uszkodzenia śluzówki (nadżerki), a nawet do wrzodów żołądka. Osłabiony organizm (taki jest, gdy nie jemy śniadania) jest też mniej odporny na chłód, dlatego szybciej łapiemy infekcje. I ostatni argument? Bez śniadania mamy rano niższy poziom glukozy we krwi, a to może być przyczyną zawrotów głowy, a nawet zasłabnięć.

Co wybierać na śniadanie?

Białka: ser, jajka, mleko, masło, jogurt, chuda wędlina

Są bardzo sycące i na dłużej zaspokajają głód. Mleko i jego przetwory dostarczają nam wapnia, niezbędnego dla dobrej kondycji kości i zębów. Jeśli produkty mleczne mają co najmniej 2% tłuszczu, pozwalają nam przyswajać witaminy A, E, D i K. Gdy jogurt wzbogacony jest żywymi kulturami bakterii, lepiej pracują jelita, co zapobiega zaparciom i biegunkom.

Węglowodany złożone: ciemne pieczywo, muesli, płatki śniadaniowe

Powoli zamieniają się w cukier (glukozę) i dostarczają energii na długo. Produkty pełnoziarniste są ponadto źródłem błonnika oczyszczającego jelita oraz witamin z grupy B i magnezu (korzystnie wpływają na mięśnie i pracę systemu nerwowego).

Węglowodany proste: dżem, konfitury, miód

Błyskawicznie dostarczają cukru i szybko stawiają na nogi. Są jednak wysokokaloryczne, więc w ich jedzeniu trzeba zachować umiar.

Tłuszcze: masło, miękka margaryna, oliwa

Ułatwiają przemiany energetyczne w organizmie i dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3. Potrzebujemy ich jednak w niewielkich ilościach (np. cienko posmarowana kanapka, pieczywo umaczane w oliwie czy surówka skropiona oliwą).

Witaminy i sole mineralne: warzywa, owoce, soki

Witaminy i mikroelementy w nich zawarte walczą ze szkodliwymi wolnymi rodnikami tlenowymi. Soki pozwalają szybciej wypłukać uboczne produkty przemiany materii, zgromadzone w organizmie w ciągu nocy oraz pobudzają krążenie krwi i limfy

Oto nasze propozycje najzdrowszych, śniadaniowych zestawów!

Redakcja poleca

REKLAMA