Czemu starsi potrzebują więcej wody?
Mechanizm zwiększonego zapotrzebowania na wodę jest konsolidacją dwóch zjawisk – zmniejszonej podaży (zmniejszonego pragnienia) i zwiększonego popytu (zwiększonego zapotrzebowania na skutek utraty wody).
Przede wszystkim dlatego, że o niej zapominają. W ciągu dnia, w trakcie codziennych czynności ciężko pamiętać jest o tym, żeby wypijać dziennie co najmniej dwa litry wody. Organizm starszej osoby traci także więcej wody na skutek procesów będących skutkiem zużycia pewnych mechanizmów. Ciało zaczyna mieć ograniczoną zdolność do wyłapania wody ze źródeł, z których korzystało wcześniej i dlatego musi być ta woda dostarczona z zewnątrz. Poza tym woda pochodzi także z pożywienia – często ludzie starsi nie mają apetytu i nie przyjmują już tak wiele pokarmów jak wcześniej i stąd właśnie biorą się braki. Także niektóre leki przyjmowane przez osoby starsze (szczególnie te na choroby serca i naczyń) powodują szybszą utratę wody.
Z upływem lat tracimy coraz więcej wody. Między innymi zanikają włókna kolagenowe, czyli takie cząsteczki, które można porównać do cienkich nici – zbudowane między innymi z wody. Skóra człowieka pozbawiona tych nici traci swoją sprężystość. Opisane zjawisko to główny mechanizm powstawania zmarszczek.
Nadmierne magazynowanie
W wieku podeszłym organizm zaczyna działać na trochę innych zasadach. Wie, że już nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością czynności i zaczyna się nieświadomie dla nas oszczędzać. Stara się zgromadzić w sobie tyle substancji „na potem”, ile może. Więcej magazynuje niż wykorzystuje. Dlatego też trzeba więcej mu dostarczać, wody przede wszystkim. Magazynowanie innych substancji odżywczych nie jest tak korzystne jak magazynowanie wody (np. tłuszcz też jest „magazynowany” w formie nadwyżki widocznej na brzuchu lub na biodrach). Między innymi przez to dzienne zapotrzebowanie na wodę jest znacznie większe u osoby starszej niż u osoby młodej prowadzącej normalny tryb życia (nie trenującej).
Czytaj też: Jak nie przytyć po menopauzie?
Czy można się przewodnić?
Teoretycznie tak. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Jeśli jednak nerki pracują prawidłowo, nadmierną ilość wody bardzo szybko można wydalić z moczem. Woda „ucieka” także z naszego organizmu poprzez parowanie albo pocenie się, zatem jeśli jest gorąco lub uprawiamy dużo sportu, woda także szybciej „ulatnia się”.
Pamiętaj! Jeśli zauważysz dziwne zgrubienia wokół kostek lub twarzy (obrzęki) może to świadczyć o nieprawidłowej czynności nerek. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza!