Migrena - co to jest?
Migrena (z łac. hemicrania) jest chorobą neurologiczną, która przeważnie dotyka osób w wieku 20-50 lat, choć cierpią na nią również dzieci i dorastająca młodzież. Istotą choroby są powtarzające się, co jakiś czas silne bóle głowy, najczęściej lokalizujące się po jednej stronie głowy. Towarzyszyć im mogą również inne objawy, tj. wymioty, nudności czy nadwrażliwość na światło i dźwięki.
Mimo, że jak dotąd nie znamy skutecznego lekarstwa na migrenę, to wiedza na temat czynników, które ją wywołują, może być bardzo pomocna w opanowaniu jej ataków.
Ataki migreny może wywoływać wiele czynników. Do najbardziej powszechnych z nich należą: okres dojrzewania i menopauzy, miesiączka, przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, leczenie hormonami żeńskimi, stres, zmiany pogody oraz ciśnienia atmosferycznego, zbyt długi oraz zbyt krótki sen, a także zmęczenie.
Zobacz także: Czym się różni napięciowy ból głowy od migreny?
Wpływ diety na migrenę
Ogromny udział w wyzwalaniu napadów ma jednak również nasza dieta, a w szczególności niektóre produkty żywnościowe i dodatki do żywności oraz sposób odżywiania się. Czynnikiem wywołującym napady migreny bardzo często jest opuszczanie posiłków bądź dłuższe pozostawanie na czczo, co prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi i w efekcie do ataku migreny. Za wywoływanie ataków migreny odpowiedzialne są również niektóre rodzaje żywności. Dotyczy to w szczególności :
• napojów zawierających kofeinę tj. kawa czy herbata
• czekolady w każdej postaci
• owoców cytrusowych i owoców suszonych
• napojów zawierających alkohol
• produktów nabiałowych zawierających kultury bakteryjne tj. jogurt czy maślanka
• serów żółtych i pleśniowych
• orzeszków ziemnych oraz nasion (słonecznika, dyni)
• fasoli i niektórych warzyw (m.in. cebuli i pomidorów)
• przetworzonych i wędzonych mięs i ryb
• oraz drożdży.
Wymienione produkty żywnościowe są źródłem substancji o działaniu migrogennym (wywołującym migrenę), jednak nie oznacza to, że u każdej osoby cierpiącej na migrenę, ataki będą wywoływać wszystkie wymienione wyżej produkty.
Zobacz także: Jak ograniczyć częstość napadów migreny?
Dosyć często zdarza się również, że ataki migreny wyzwalają zawarte w żywności dodatki tj. aspartam, czyli słodzik dodawany m.in. do gum do żucia i niskokalorycznych napoi bezalkoholowych, oraz glutaminian sodu, który znajduje się m.in. w żywności paczkowanej, sproszkowanych i konserwowanych zupach, kostkach bulionu oraz mrożonych zestawach obiadowych. U części osób ataki migreny mogą wywoływać również produkty zawierające barwniki dodawane do żywności, np. do cukierków, ketchupu, majonezu czy sosów sałatkowych, jednak zdarza się to dosyć rzadko.
Atakom migreny może również sprzyjać niedobór magnezu w diecie. W pierwiastek ten bogate są m.in. orzechy, ryby, fasolę nerkową, soczewicę, groch łuskany, otręby i ciemnozielone warzywa, szpinak oraz kapusta włoska.
Dieta, a w szczególności niektóre rodzaje żywności i zawarte w niej składniki mają, więc bardzo silny związek z wyzwalaniem ataków migreny. Umiejętne uniknie produktów, które u danej osoby wyzwalają ataki migreny może w znacznym stopniu zapobiegać ich występowaniu i tym samym znacznie polepszyć jakość życia osób, które cierpią na tą chorobę.