Szparagi - 6 rzeczy, które warto wiedzieć

szparagi fot. Fotolia
Trwa akurat krótki (bo tylko 8–10 tygodniowy) sezon na szparagi. Zobacz, dlaczego warto je jeść właśnie teraz!
Agata Bernaciak / 03.06.2013 15:41
szparagi fot. Fotolia

1. Szparagi - mają niewiele kalorii

Poza tym, że są dietetyczne, są też źródłem cennych witamin, głównie kwasu foliowego oraz witaminy C, E, beta-karotenu, i minerałów, m.in. magnezu, fosforu, potasu, wapnia.

2. Szparagi - rożnorodność rodzajów

W Polsce najpopularniejsze są dwa rodzaje szparagów. Białe (wycinane, nim przebiją się nad ziemię) oraz zielone (rosną nad ziemią, stąd ich kolor), które są bardziej pikantne niż białe. Są jeszcze szparagi fioletowe, które upodobali sobie Francuzi. Zbiera się je, gdy ich główki przebiją się nad powierzchnię ziemi, a słońce zabarwi je na fioletowo.

3. Szparagi - odpowiednie porcjowanie

Szparagi w pęczku powinny być mniej więcej jednakowej grubości. Wtedy równomiernie się ugotują. Muszą być świeże, niezwiędnięte. Warto kupować polskie szparagi – im krótsza droga do sklepu, tym lepiej.

4. Szparagi - łatwe w przyrządzeniu

Szparagów nie trzeba obierać bardzo cienko. Białe i fioletowe obiera się prawie na całej długości, zaczynając 2 cm poniżej główki. Zielone – tylko na 1/3 długości od dołu. Zdrewniałe końce trzeba odłamać lub odkroić.

5. Szparagi - tajemnice gotowania

Gotuj je w wąskim, wysokim garnku na stojąco, w pęczku, z główkami nad wodą. Można też w płaskim i szerokim – na leżąco. Białe i fioletowe gotują się 15–25 minut, zielone – 8–10 minut.

6. Szparagi - sposób przechowywania

Szparagi przechowuje się w lodówce owinięte wilgotną ściereczką. Pamiętaj, że trzeba je wykorzystać w ciągu 2–3 dni od zakupu! W przeciwnym razie nie będą radować podniebienia...

Redakcja poleca

REKLAMA