Spożycie produktów pełnoziarnistych w Polsce i na świecie

Spożycie produktów pełnoziarnistych, zarówno w Polsce, jak i innych wysoko rozwiniętych krajach jest dość niskie. Także spożywanie rekomendowanych przez specjalistów trzech porcji produktów pełnoziarnistych w ciągu dnia pozostawia wiele do życzenia.
/ 20.06.2008 21:48
Spożycie produktów pełnoziarnistych, zarówno w Polsce, jak i innych wysoko rozwiniętych krajach jest dość niskie. Także spożywanie rekomendowanych przez specjalistów trzech porcji produktów pełnoziarnistych w ciągu dnia pozostawia wiele do życzenia.

Spożycie pełnoziarnistych produktów w Polsce*

Teoretycznie, aż 43% badanych konsumentów w Polsce deklaruje spożywanie produktów pełnoziarnistych, przy czym znaczną większość stanowią kobiety i osoby z wykształceniem wyższym, czyli grupy ludności, które bardziej dbają o swój sposób odżywiania.
Jednak na pytanie „Jak często jada Pan (-i) produkty pełnoziarniste”, tylko 16% respondentów odpowiedziało, że spożywa je kilka razy dziennie, natomiast co czwarty konsument - raz dziennie. Z danych tych wynika, że Polacy nie mają świadomości spożywania co najmniej 3 porcji produktów pełnoziarnistych w ciągu dnia.
Spożycie produktów pełnoziarnistych w Polsce i na świecie
Jeśli chodzi o kupowanie produktów pełnoziarnistych, 42% badanych stwierdziło, iż nabywa tego typu produkty do swoich gospodarstw domowych. W badaniach wyraźnie widać, że konsumenci, którzy mają świadomość korzyści zdrowotnych ze spożycia produktów pełnoziarnistych, nabywają je dużo częściej, niż pozostali. W grupie osób kupujących te produkty częściej są kobiety oraz osoby z wyższym wykształceniem, mające wysoki poziom wiedzy ogólnej.

W Polsce przeciętna dieta jest zbyt uboga w błonnik, ponieważ zawiera dużo produktów mięsnych i żywności wysokoprzetworzonej. W związku z tym spożycie błonnika przez przeciętnego Polaka wynosi około 15 g w ciągu dnia. Tymczasem zgodnie z zaleceniami WHO, zapewnienie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego wymaga dostarczenia organizmowi w ciągu dnia od 27 do 40 g tego składnika. Zatem jego ilość w diecie Polaków powinna być co najmniej dwukrotnie większa. W krajach nieuprzemysłowionych, np. wielu afrykańskich, gdzie podstawą diety są produkty roślinne, spożycie błonnika wynosi około 60 g na dobę. Efektem tego jest bardzo niska w tym rejonie zachorowalność na choroby dietozależne, w tym nowotwory jelita grubego i odbytnicy.

Spożycie produktów pełnoziarnistych w Wielkiej Brytanii i USA
Badania przeprowadzone zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA pokazują, że konsumpcja produktów pełnoziarnistych wyraźnie wzrosła w ciągu ostatnich lat.
Przeciętnie wyższe niż w Polsce dochody mieszkańców tych krajów, jak i intensywność edukacji żywieniowej konsumentów odnośnie produktów pełnoziarnistych, korzystnie wpływają na zwiększenie spożywania tych produktów.

Wśród konsumentów produktów pełnoziarnistych w Wielkiej Brytanii oraz w USA więcej jest zwolenników zdrowego trybu życia, regularnie uprawiających sport, przywiązujących wagę do zdrowego odżywiania się i spożywających więcej warzyw i owoców w porównaniu z innymi. Wyniki te wskazują na wyraźne łączenie spożycia produktów pełnoziarnistych z innymi pozytywnymi cechami stylu życia.

Spożywanie produktów pełnoziarnistych w Wielkiej Brytanii:
  • Osoby powyżej 65 roku życia przeciętnie spożywają tygodniowo mniej niż pięć porcji produktów pełnoziarnistych.
  • Dorośli, pomiędzy 24 a 64 rokiem życia, przeciętnie tygodniowo spożywają tylko 2,5 porcji.
  • Dorośli, pomiędzy 16 a 24 rokiem życia, spożywają tylko jedną porcję w ciągu tygodnia.
*Na podstawie badań SMG/KRC przeprowadzonych na zlecenie Lubelli
Niepokojące jest, że około 1/3 dorosłych Brytyjczyków i 27% dzieci zaniedbuje spożywanie jakichkolwiek rodzajów pełnoziarnistych produktów, a aż 95% dorosłych Brytyjczyków i 94% dzieci nie spożywa rekomendowanych trzech porcji produktów pełnoziarnistych w ciągu dnia.

Spożywanie produktów pełnoziarnistych w USA:
  • Amerykanie jedzą niewystarczająco dużo pełnoziarnistych produktów.
  • 35% Amerykanów deklaruje spożywanie zalecanych przez specjalistów 3 porcji produktów pełnoziarnistych w ciągu dnia.
  • Mężczyźni spożywają więcej produktów pełnoziarnistych (prawie 35%) niż kobiety (33,5%).
  • Dla Amerykanów śniadanie jest doskonałym źródłem produktów pełnoziarnistych. Posiłek ten stanowi 40% całego dziennego spożycia produktów pełnoziarnistych, lunch – 23%, obiad – 17%, natomiast reszta pochodzi ze snack foods.
  • Amerykanie spożywają przeciętnie zaledwie 14 do 15 gram błonnika w ciągu dnia.
Spożycie błonnika w Europie szacuje się na około 18 - 20 g na dobę. Najwyższe spożycie występuje w krajach afrykańskich, natomiast jedno z najniższych w Stanach Zjednoczonych (ok. 14 gram w ciągu dnia). Ta obserwacja wyraźnie pokazuje zależność spożycia błonnika od stopnia rozwoju gospodarczego krajów i zamożności społeczeństwa. Badania naukowe dowodzą, że skład i struktura przeciętnej diety oraz występowanie chorób dietozależnych (w tym układu krążenia i raka) skorelowane są z wysokością PKB na jednego mieszkańca w różnych krajach świata. W przeciętnej dziennej diecie wegetarian zawartość błonnika wynosi 60 g. Normy żywienia na błonnik nie są precyzyjnie określone, biorąc jednak pod uwagę jego duże znaczenie w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia człowieka, zaleca się spożywanie znacznych ilości tego składnika.

WHO zaleca spożycie błonnika pokarmowego/włókna pokarmowego (Dietary fibre, non-starch polysaccharides) w ilości 16-24 g/dziennie, co w przeliczeniu na błonnik całkowity (po prostu błonnik) wynosi 27-40 g.

Konsultacja: dr Krystyna Rejman, Zakład Wyżywienia Ludności, SGGW

Redakcja poleca

REKLAMA