Siemię lniane – niedoceniany produkt spożywczy

Siemię lniane, albo inaczej – nasiona lnu zwyczajnego to zdecydowanie niedoceniany przez polskich konsumentów produkt spożywczy. Dodawany do potraw, spożywany w postaci naparów czy stosowany zewnętrznie wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, chorób skórnych czy układu krążenia. Jak wygląda i jakie jeszcze właściwości posiada siemię lniane?
/ 04.03.2013 10:12

Siemię lniane

Skład nasion i ich wygląd

Nasiona mają brązowoszary kolor i płaski kształt. Tym, co dodaje tym drobnym ziarenkom niezwykłości, jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, których ilość porównywalna jest z zawartością tych kwasów w rybach. Nie można też nie wspomnieć o cynku, witaminie B1, B6, kwasie foliowym, żelazie i magnezie.  Na szczególną uwagę zasługuje też ilość witaminy E, czyli naturalnego przeciwutleniacza, który usuwa z naszego organizmu wolne rodniki biorące udział w przebiegu procesów zapalnych,  także przy cukrzycy. Ważnym składnikiem siemienia lnianego jest też błonnik pokarmowy pod postacią obu swoich frakcji – rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Dlaczego nie należy o nim zapominać? Ponieważ bierze on udział w obniżaniu stężenia cholesterolu we krwi. I na deser, jeszcze jedna grupa bardzo cennych składników:  fitoskładniki a głównie: fitosteryny, flawonoidy i fitoestrogeny. Siemię lniane jest jednym z najlepszych źródeł ligandów, które mają niebagatelne znaczenie w prewencji cukrzycy typu 2.

Pozytywny wpływ siemienia lnianego na organizm człowieka

Lista pozytywnych efektów jakie składniki nasion lnu wywołują w organizmie jest dość długa,  między innymi:

  • obniżają wysokie ciśnienie krwi,
  • przeciwdziałają niektórym niekorzystnym skutkom menopauzy,
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na zaćmę, miażdżycę,udary mózgu,
  • obniżają podatność na nowotwory: prostaty, macicy, piersi.

Okładami z siemienia można leczyć trudno gojące się rany, jaki i oparzenia, odleżyny, odmrożenia. Siemię lniane wypijane w postaci wywaru zalecane jest przy: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądka, dwunastnicy, jelit, także przy biegunkach i nadkwasocie. Lniane okłady stosuje się w przypadkach łuszczącej się skóry, pękającego naskórka, wysypek alergicznych, trądziku młodzieńczego, suchej i podrażnionej skóry. Można tez stosować go jako okłady zmiękczające twardy naskórek, odżywkę do włosów oraz przy zaparciach. I co jeszcze ważne siemię lniane zaleca się do stosowania przez osoby, które pragną stracić trochę masy ciała albo też utrzymać ten efekt, który już udało im się osiągnąć. Związane to jest z tym, że siemię jest bogatym źródłem pożytecznego tłuszczu ( kwasy tłuszczowe omega-3) i błonnika, za to zawiera nie za dużą ilość węglowodanów. A jaka przy tym wysoka wartość odżywcza tego skromnego z wyglądu produktu!

Zobacz także: Błonnik pokarmowy - gdzie się znajduje i jak działa?

Wady

  • zawiera sporo kalorii – jednak łyżeczka (9g) zawiera 46 kcal
  • ma dość krótki okres spożycia – wpływa na to wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które szybko jełczeją, dlatego najlepiej nasiona lnu przechowywać w postaci niezmielonej
  • wysoka zawartość błonnika – nie jest może to bardzo dużą wadą, ale budzi konsekwencje gdyż spożycie od razu siemienia lnianego w dużej ilości może prowadzić do przeczyszczenia organizmu, dlatego tez wprowadzenie siemienia do diety należy rozpocząć do małych porcji i stopniowo zwiększać mając cały czas na uwadze reakcję organizmu
  • niewielkie ilości związków cyjanowych, które w zbyt dużej ilości wywołają niekorzystne objawy w organizmie - 3 łyżki dziennie mielonego lnu są zarówno korzystne dla zdrowia jak i całkowicie bezpieczne.

Jaka postać lnu jest najlepiej przyswajalna dla organizmu?

Najlepszy dla organizmu są nasiona lnu pod postacią zmieloną, ponieważ składniki w nim zawarte są wtedy najlepiej dostępne dla ustroju.

Gdzie można kupić nasiona lnu zwyczajnego?

W aptece, sklepie spożywczym, sklepie ze zdrową żywnością.

Zobacz także: Diety w chorobach układu pokarmowego - vademecum

Redakcja poleca

REKLAMA