Odpowiednie żywienie naszych dzieci to podstawa ich zdrowia nie tylko teraz, ale też w przyszłości. Warto pamiętać, że niezbędnym elementem codziennego menu naszych pociech jest pięć porcji naturalnych witamin każdego dnia, które można dostarczyć poprzez podawanie warzyw, owoców i soków. Organizm, który otrzymuje właściwą ilość witamin i składników odżywczych, staje się silniejszy i bardziej odporny na infekcje, dzięki czemu nasze dziecko będzie zdrowsze i uśmiechnięte.
Wielu z nas zapomina o podaniu dziecku naturalnych witamin w ciągu dnia, a przecież wystarczy tak niewiele, by nasza pociecha przekonała się do zdrowych przekąsek na drugie śniadanie czy podwieczorek. Jest wiele sposobów na to, by przemycić w posiłku warzywa i owoce lub sprawić, by dziecko samo po nie sięgnęło. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, bo – jak wykazują badania przeprowadzone dla kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”– aż 32% dzieci spożywa owoce jedynie raz dziennie lub rzadziej, a 19% dzieci rzadziej niż raz dziennie je warzywa. Zdecydowana większość naszych pociech zjada około dwóch porcji każdego dnia, co oznacza, że w posiłkach dzieci brakuje witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Tymczasem, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, każdy człowiek powinien jeść pięć porcji witamin w ciągu dnia, ponieważ prawidłowa dieta wspomaga dobry stan zdrowia teraz i w przyszłości. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku dzieci. Jak przekonać malucha do zdrowych przekąsek i sprawić, by sam chętnie po nie sięgał?
2 porcje witamin w szkole
Jak zachęcić dziecko do jadania warzyw i owoców? Może w tym pomóc współpraca z rodzicami innych dzieci w przedszkolu czy w szkole. Bal przebierańców lub przyjęcie u jednego z kolegów z klasy to coś, na co nasze dziecko czeka z niecierpliwością przez kilka tygodni. Warto skorzystać z tak doskonałej możliwości i przy okazji zabawy przemycić odrobinę wiedzy i praktyki w zakresie włączenia do diety pięciu porcji warzyw, owoców lub soku.
Łatwym rozwiązaniem, które pozwoli nam zadbać o spożywanie przez nasze dzieci 5 zdrowych porcji dziennie, jest także zapakowanie pociechom do tornistra pożywnego drugiego śniadania, np. w postaci kanapki, do której można dodać owoc i sok, będący bogatym źródłem przeciwutleniaczy: beta-karotenu, witaminy C czy flawonoidów, a także składników mineralnych. Dziecko podczas przerw między lekcjami zje jabłko czy banana i wypije sok, a my będziemy wiedzieli, że zapewniliśmy mu w tym czasie 2 porcje witamin.
Lekcja zdrowia
Dobrym pomysłem jest również zaangażowanie nauczyciela do przeprowadzenia lekcji z zakresu zdrowego odżywania. W trakcie zajęć dzieci mogłyby na rysunkach przedstawić swoje ulubione dania i smaki. To może być świetna okazja, by przekonać się, co nasze dziecko lubi najbardziej i jak przygotować jego wymarzone śniadanie czy kolację, aby na pewno je zjadło. Pamiętajmy, że urozmaicona dieta z wysokim spożyciem owoców, warzyw i soków sprzyja zachowaniu zdrowia.
Wspólne gotowanie to dobre działanie
Dobrym rozwiązaniem jest także wspólna nauka gotowania. Niech twoje dziecko zaprosi do domu swoich przyjaciół; wspólnie przyrządzicie zdrowe, pyszne przekąski. Praca przy domowych wypiekach to naprawdę wielka frajda dla dzieci. Mali kucharze dużo chętniej jedzą te posiłki, w których przygotowaniu uczestniczyli. Z pomocą któregoś z rodziców dzieci mogą przygotować sałatkę owocową, miksy sokowe czy ciekawe kanapki, które dostarczą im wielu potrzebnych składników pokarmowych, m.in. witamin (w większości nie są one wytwarzane w organizmie i muszą być dostarczone z zewnątrz, z pożywieniem). Warto podawać dzieciom także ich ulubione soki owocowo-warzywne. Na rynku jest duży wybór tego typu produktów. Jeśli dziecko nie lubi określonych smaków, możesz mieszać różne soki. Dzięki temu twoja pociecha otrzyma wiele wymaganych witamin w przyjaznej postaci. Soki są też doskonałą formą przyzwyczajania dziecka do określonego smaku. Jeśli maluch nie lubi marchewki, podawaj mu sok marchwiowo-owocowy – to z pewnością przekona go do jej smaku.
To od Twojej wyobraźni zależy więc, jaką metodę wybierzesz. Pamiętaj, że zgoda na to, by dziecko jadło „cokolwiek”, nie jest dobrym rozwiązaniem. Każdy posiłek powinien być smaczny, ale także zdrowy.
źródło: Materiały prasowe