Produkty pełnoziarniste można bez przeszkód łączyć z innymi. Moda na niełączenie węglowodanów z tłuszczami jest wszechobecna, ale raczej powinniśmy się zdać na to, czego potrzebuje nasz organizm. Dieta musi być, oczywiście, prawidłowo zbilansowana pod kątem różnych substancji odżywczych, ale przede wszystkim tego, co lubimy jeść i co nam smakuje. Z dietetycznego punktu widzenia – w każdym posiłku powinny znajdować się węglowodany, pełnoziarniste białko, tłuszcze roślinne oraz zwierzęce – w przewadze tych pierwszych.
Sposób odżywiania jest ważny dla człowieka przez całe jego życie. Wywiera wpływ na wiele czynników zdrowotnych, decydując o ich wzajemnych interakcjach. Wybory żywieniowe, jakich dokonują konsumenci, uzależnione są od wielu czynników m.in. preferencji, wiedzy o produktach, poziomu wykształcenia, cen żywności, czy chociażby tradycji kulinarnych.
Co to jest porcja produktu pełnoziarnistego i ile w ciągu dnia powinniśmy ich spożywać?
Dobrze zbilansowana dieta polega na łączeniu różnych składników pochodzących z 5 podstawowych grup produktów. Dlatego też ważne jest stosowanie się do zaleceń żywieniowców, którzy wyraźnie określają ilości porcji produktów, jakie konsumenci powinni spożywać w ciągu dnia. W przypadku warzyw i owoców jest to 5 porcji w ciągu dnia, przy czym porcję stanowi np. średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Natomiast w przypadku produktów pełnoziarnistych są to trzy porcje. Za porcję produktu pełnoziarnistego możemy przyjąć np. 100 g makaronu czy też trzy kromki pieczywa.
Produkty z pełnego ziarna powinny pokrywać większość naszego zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia, czyli około 40-50% ogółu energii. Oznacza to, że do każdego głównego posiłku powinniśmy dodawać produkty pełnoziarniste. Ważnym jest, że zalecana dzienna porcja spożycia tych produktów jest inna dla każdego konsumenta. Wynika to choćby z tego, że każdy człowiek ma odmienną przemianę materii, a co za tym idzie inne zapotrzebowanie na energię. Dorosła osoba o wadze 60-70kg i niewielkiej aktywności fizycznej, ale o dobrej przemianie energii, ma zapotrzebowanie na poziomie 1900-2000 kcal i dlatego właśnie powinna ona zjeść ok. 1100-1200 kcal pochodzących z produktów pełnoziarnistych.
W ciągu każdego dnia powinniśmy zjeść 3 porcje produktów z pełnego ziarna.
Wówczas nasza dieta będzie najbardziej zbilansowana. Pełnoziarniste produkty możemy włączyć zarówno do śniadania, obiadu, jak i kolacji.
Czy spożycie błonnika można przedawkować?
Przedawkowanie błonnika, którego najlepszym źródłem są pełnoziarniste produkty jest niezwykle trudne. Jeśli składnik ten dostarczany tylko i wyłącznie wraz z przyjmowanymi pokarmami, jest to właściwie niemożliwe. Istnieje jednak ryzyko przedawkowania, jeśli nasza dieta, sama w sobie bogata w błonnik, wspierana jest błonnikiem w tabletkach.
Z reguły objawami przedawkowania są niestrawności i biegunki. Istotne jest także to, że dostarczanie organizmowi błonnika w nadmiarze niekorzystnie wpływa na wchłanianie takich pierwiastków jak wapń, żelazo i cynk.
Czy wszystkie osoby mogą spożywać produkty pełnoziarniste?
Ze względu na fakt, że otrzymywane są one z mąki powstałej ze zmielenia całych ziaren wraz z ich zewnętrzną okrywą i zawierają węglowodany, białko, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B oraz cenne minerały, specjaliści zalecają spożywanie co najmniej 3 porcji tych produktów w ciągu dnia. Diety bogate w produkty pełnoziarniste sprzyjają zdrowiu serca, a także są zalecane osobom dbającym o sylwetkę oraz aktywnie uprawiającym sport. Osoby spożywające większe ilości produktów pełnoziarnistych, jako element diety niskotłuszczowej i zdrowego stylu życia, mają zazwyczaj właściwą masę ciała i wykazują mniejszy jej przyrost w miarę upływu czasu.
Jednakże spożywanie ich powinny konsultować z lekarzem osoby, które cierpią np. na zespół jelita nadwrażliwego, czy też diabetyków.