Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży

ciąża, kobieta w ciaży
Anoreksja zaczyna przybierać nowe, formy. Jedną z nich jest pregoreksja, czyli forma zaburzeń odżywiania występująca u kobiet w ciąży.
/ 26.01.2009 10:18
ciąża, kobieta w ciaży
W dzisiejszych czasach problem anoreksji dotyczy już nie tylko zakompleksionych nastolatek, ale również dojrzałych kobiet, a także przyszłych mam. A przecież sposób odżywiania kobiety przed ciążą oraz w trakcie jej trwania ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie dziecka.

Ciężarne w mediach

Pierwsze przypadki pregoreksji zaobserwowano w stolicy kultu piękna i szczupłości – w USA (kraju, który jednocześnie ma największy odsetek otyłych). Obecnie jednak lekarze i psycholodzy również z innych krajów (Anglia, Nowa Zelandia) donoszą o przypadkach zachorowań. Delikatne szacunki brytyjskich lekarzy mówią, że jedna na dwadzieścia kobiet ciężarnych boryka się z zaburzeniami odchudzania. Jak widać hollywoodzki baby boom ma również swoje złe strony. Macierzyństwo jest trendy tylko pod warunkiem, że mama jest piękna i szczupła. Kreowany przez współczesne media wizerunek ciężarnych gwiazd z lekko zaokrąglonymi brzuszkami, tworzy obraz tego, że kobieta powinna dążyć do tego, by mieć nienaganną figurę również w trakcie ciąży. W związku z tym wiele kobiet poddaje się temu trendowi i zamiast dbać o to, by ich dieta była zdrowa i bogata w potrzebne rozwijającemu się w ich brzuchu dziecku składniki, liczą kalorie i ćwiczą na siłowni usiłując spalić każdą niepotrzebną kalorię. A to może okazać się bardzo niebezpieczne dla dziecka!

Objawy pregoreksji

Pregoreksja objawia się identycznie jak anoreksja: przyszłe mamy zaczynają kontrolować swoją wagę, głodzą się, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające oraz nadmiernie uprawiają sport. Problem pregoreksji dotyka najczęściej kobiet mających wcześniejsze problemy z odżywianiem, byłe anorektyczki i bulimiczki, u których choroba bardzo często powraca podczas przybierania na wadze w czasie ciąży.

Skutki pregoreksji

Odchudzanie w ciąży może doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu. Najczęstsze przypadki to niska waga urodzeniową, wcześniactwo, większe ryzyko poronienia. W późniejszym wieku może się to skończyć chorobami serca, depresją i problemami z koncentracją i uczeniem się. Anoreksja podczas ciąży o również zagrożenie dla przyszłych nawyków żywieniowych dziecka. Wysuwa się teorie, że prawdziwą przyczyną choroby jest podświadoma niechęć do posiadania dziecka, agresja kierowana bowiem ku własnemu ciału, dotyka również dziecko, często ze skutkiem śmiertelnym.

Ile przytyć w ciąży

Ciąża to nie czas na głodzenie się. Wręcz przeciwnie. Żywność musi dostarczać przyszłej mamie i dziecku wszystkich elementów odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Planując ciążę kobieta, by nie wpędzić siebie i dziecka w anemię powinna zwiększyć spożycie żelaza o 50 procent niż wcześniej. W czasie ciąży należy dbać o dietę, ale ma być ona przede wszystkim zdrowa, a nie niskokaloryczna. W pierwszym trymestrze ciąży przyszła mama powinna przybrać na wadze ok. 2 kg. Jeśli jednak męczą ją wymioty, może stracić nawet kilka kilo. Bardzo szczupłe kobiety powinny przytyć trochę więcej. W drugim i trzecim trymestrze przyrost wagi powinien wynosić po 6-7 kg. W sumie daje to ok. 12-13 kg. Oczywiście każda kobieta może przybierać na wadze w swoim tempie.

To ile kobieta powinna przytyć w ciąży zależy od BMI (tj. indeksu masy ciała) przed ciążą. Ilość kilogramów można obliczyć na podstawie wzoru: BMI = waga ciała sprzed ciąży w kg / (wzrost w m)2

Na przykład BMI pani ważącej 55 kg i mierzącej 170 cm wynosi: 55 : (1,7)2, czyli: 55 : 3,4 = 16,2.

Redakcja poleca

REKLAMA