fot. Fotolia
Pomidor w zupie zdrowszy niż na kanapce?
Nie ma zdrowej kuchni bez udziału pomidorów. Mimo że najsmaczniejsze są te prosto z krzaka, to najzdrowsze okazują się być… te przerobione.
Pomidor to jedno z nielicznych z warzyw, któremu obróbka termiczna pomaga, a nie szkodzi. Większość roślin, poddawana gotowaniu, duszeniu czy smażeniu, traci w wysokiej temperaturze witaminy czy siłę działania prozdrowotnych związków. W przypadku pomidora jest na odwrót – wytwarza się w nim więcej istotnego dla naszego zdrowia składnika – likopenu.
Substancja ta to czerwony barwnik pomidora, który w organizmie zajmuje się „wyłapywaniem” wolnych rodników odpowiadających za procesy starzenia, a także wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.
Zatem lepiej jest zjeść zupę pomidorową zrobioną z duszonych pomidorów lub pulpy pomidorowej niż plasterki pomidora na kanapce!
Pomidor jest również ważnym źródłem błonnika – zaleca się więc jego spożycie w trakcie diet odchudzających (pomidor ma też niewiele kalorii – ok. 23 kcal w 100 g). Pomidory i przetwory z nich to doskonałe źródło potasu, który obniża ciśnienie, wpływa na prawidłową pracę mięśni oraz funkcjonowanie mózgu.
Jak produkowane są konserwy z pomidorami?
Pomidory są zbierane w fazie ich największej dojrzałości i przetwarzane natychmiast po zebraniu (np. większość małych włoskich zakładów znajduje się w pobliżu gospodarstw uprawiających pomidory).
W pierwszym etapie produkcji skórkę usuwa się na parze lub w gorącej kąpieli. Następnie pomidory wraz z solą i wypełniaczem (sokiem pomidorowym lub puree) umieszcza się w puszcze pokrytej tworzywem sztucznym albo gotuje dalej, aby uzyskać koncentrat. Wreszcie puszki zamyka się szczelnie, ogrzewa i sterylizuje. Proces sterylizacji nie tylko gotuje pomidory w puszce, ale i zwiększa ilość likopenu.
Otwarte i niewykorzystane puszki z przetworzonymi pomidorami rdzewieją w lodówce albo „zasilają” pomidory w bisfenol, więc zawartość otwartej puszki należy przełożyć do szczelnego plastikowego pojemnika, wstawić do lodówki i zużyć zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle w ciągu 24-48h). Warto pomidory trzymać w lodówce w zalewie, aby pozostały aromatyczne. Nie wolno ich zamrażać.
Czy należy bać się bisfenolu i unikać konserw powlekanych tym zmiękczaczem?
Bisfenol A został odkryty w 1891 roku. W skrócie jego nazwa to BPA. Używa się go do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów, polieterów oraz żywic epoksydowych. Bisfenol A wykorzystuje się w produkcji niektórych przezroczystych wysokojakościowych plastików (np. butelek do karmienia niemowląt). Jest on również składnikiem żywic wyścielających większość metalowych puszek do przechowywania żywności, z których niestety migruje do produktu.
Badania naukowe dowiodły, iż efektem działania bisfenolu A jest otyłość i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Aby uchronić się przed szkodliwym wpływem tej substancji na nasze zdrowie, najłatwiej jest ograniczyć ilość zjadanych produktów z puszki, ryb, warzyw, soków, napojów czy wreszcie pomidorów, a wybierać te w butelkach szklanych.
Zobacz też: Dlaczego warto jeść brokuły?
Pomidorowe zdrowie w puszkach, słoikach i butelkach – mini przewodnik
- Pomidory całe, obrane ze skóry – są zazwyczaj sprzedawane w puszkach, zanurzone w soku albo przecierze. Zazwyczaj jest to najwyższa jakość konserwy, która w produkcji zachowuje smak i aromat świeżego produktu. Jeśli przepis na dane danie wymaga pulpy pomidorowej, wystarczy pomidory rozgnieść widelcem i dodać razem z sokiem lub przecierem do potrawy.
- Pomidory krojone w kostkę, obrane ze skóry – to kawałki pomidorów o różnej wielkości zalane sokiem pomidorowym. Oszczędzają czas spędzany w kuchni.
- Pulpa pomidorowa – rozgniecione pomidory, które są mieszaniną pokrojonych pomidorów i przecieru pomidorowego.
- Pomidory San Marzano – to odmiana z Neapolu (Włochy). Takie pomidory mają charakterystyczny podłużny kształt i głęboką czerwoną barwę. Owoce zawierają dużą ilość suchej masy. Produkuje się z niej aromatyczne i gęste przeciery oraz sosy.
- Pomidory pieczone nad ogniem – dodają aromatu dymu do potraw. Trudno je kupić w Polsce, ale można przywieść je z Włoch.
- Suszone pomidory – sprzedawane w torebkach lub pakowane z dodatkiem oleju. Suche moczymy w gorącej wodzie, a te, które są pakowane w oleju, są gotowe do użycia. Oba rodzaje dodają daniu bardzo mocnego smaku pomidorów.
- Koncentrat pomidorowy – wykonany z długo gotowanych pomidorów. Należy stosować go rozważnie w odpowiednich ilościach, ponieważ koncentrat pomidorowy może wzbogacić i pogłębić danie, ale może go też przytłoczyć kwasowością.
Zobacz też: Zdaniem dietetyka: Czy warto jeść grzyby?