Jak przyjmować ostropest: przed czy po posiłku? Czy bezpieczne jest stosowanie go na czczo?

ostropest przed czy po posiłku fot. Adobe Stock, Maryna Osadcha
Ostropest przed czy po posiłku: tabletki z ostropestu najbezpieczniej jest przyjmować w czasie posiłku lub wkrótce po jego zakończeniu. Najlepiej popić je wodą. Napar z ostropestu można pić do posiłku lub do 30 minut po jego zakończeniu. Niektóre osoby mogą przyjmować ostropest na czczo, jednak nie dla każdego takie stosowanie jest najlepszym wyjściem.
Ewa Cwil / 23.08.2023 05:43
ostropest przed czy po posiłku fot. Adobe Stock, Maryna Osadcha

Wiele osób zastanawia się, czy ostropest przyjmować przed, czy po posiłku. Okazuje się, że może to mieć znaczenie w pewnych przypadkach. Preparaty z ostropestu plamistego są uznawane za bezpieczne – nawet dawka 1500 mg nie wywołuje objawów zatrucia, choć u niektórych może wywołać reakcję alergiczną. Sprawdź, jak przyjmować ostropest.

Spis treści:

  1. Kiedy najlepiej zażywać ostropest: przed czy po jedzeniu?
  2. Jak najlepiej zażywać ostropest?

Kiedy najlepiej zażywać ostropest: przed czy po jedzeniu?

Ostropest (Silybum marianum) przyjmowany przed jedzeniem, zwłaszcza na czczo na minimum 15 minut przed posiłkiem, zaczyna szybciej działać, jednak nie każdy powinien tak go stosować. Zwłaszcza przy problemach z wątrobą lub nadreaktywności układu pokarmowego znacznie bezpieczniej jest przyjmować ostropest po posiłku, aby proces wchłaniania się substancji aktywnych z ostropestu przebiegał wolniej.

Pora dnia przyjmowania ostropestu nie ma większego znaczenia – ostropest można przyjmować rano lub późnym wieczorem albo w dawce podzielonej – rano i wieczorem.

Czy ostropest można przyjmować na czczo?

Tak, ostropest można przyjmować na czczo, choć wtedy jego działanie jest szybsze, gwałtowniejsze, co nie w każdym przypadku jest wskazane i może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Ostropest na czczo czy po posiłku?

fot. Ostropest na czczo czy po posiłku?/ Adobe Stock, gballgiggs

Jak najlepiej zażywać ostropest?

Za bezpieczne dla zdrowia uważa się przyjmowanie ostropestu w dziennej dawce do 420 mg przez maksimum 41 miesięcy. Inne źródła podają, że bezpieczne jest stosowanie dziennej dawki nawet 12-15 g suszu z ostropestu dziennie, a wyciągu z tej rośliny – 200-400 mg dziennie.

Ostropest mielony zwykle przyjmuje się w ilości łyżeczki dziennie. Z kolei ekstrakt z ostropestu w postaci tabletek (sylimaryna) przyjmuje się w dawce 1/2-3 tabletki dziennie, zgodnie z zaleceniem lekarza. Więcej na ten temat w materiale: Jak zażywać ostropest?

Przy stosowaniu świeżych liści, suszu z ostropestu lub jego ziaren, najlepiej korzystać z jak najświeższych produktów, gdyż dość szybko tracą one swoje właściwości. Leki i suplementy z wyciągiem z ostropestu dłużej zachowują właściwości i zapewniają pożądane działanie substancji w nich zawartych nawet po przechowywaniu przez pewien czas.

Uwaga! Ostropestu nie powinny stosować osoby z alergią na rośliny astrowate, kobiety z chorobami hormonozależnymi (np. endometriozą, rakiem sutka, macicy czy jajnika) oraz ludzie przyjmujący niektóre leki. Dzieci, kobiety w ciąży i karmiące powinny stosować ostropest wyłącznie pod opieką lekarza i za jego zgodą.
Źródło: www.drugs.com

Czytaj także:
Właściwości ostropestu to nie tylko ochrona wątroby
Zastosuj olej z ostropestu na włosy i paznokcie
Jak zregenerować wątrobę domowymi sposobami?

Redakcja poleca

REKLAMA