Ortoreksja - obsesja zdrowego odżywiania

jedzenie lodów fot. Panthermedia
Każdy wie, że warto zdrowo się odżywiać. Ale kiedy staje się to obsesją, wpadamy w pułapkę choroby nazywanej ortoreksją.
/ 04.05.2012 13:57
jedzenie lodów fot. Panthermedia

Czym jest ortoreksja?

Ortoreksja to obsesyjny pociąg do zdrowego odżywiania. Zachowania osób chorych na pierwszy rzut oka nie wywołują niepokoju. Dlaczego? Bo skrupulatne wybieranie w sklepie produktów, szczegółowe czytanie etykiet na opakowaniach czy opracowywanie dokładnego menu na najbliższe dni wydaje się nie być niczym złym. Jednak osoby chore przekraczają granicę zdrowego rozsądku.

Zaburzenie to zostało opisane dopiero w 1997 roku przez lekarza Stevena Bratmana, który sam przyznał się, że miewa tego typu problemy. Według niego, podłożem ortoreksji była alergia pokarmowa, na którą chorował w dzieciństwie. Eliminował wówczas z diety produkty mleczne oraz pszenne, spożywał mało urozmaicone posiłki. Z czasem – jak sam zauważył – podporządkował zdrowemu odżywianiu całe swoje życie.

Objawy ortoreksji

U osób chorych pojawia się ogromny strach przed zjedzeniem czegokolwiek, co odbiega od sztywnych, założonych wcześniej ram „zdrowotności i naturalności” produktów. Jakość potraw staje się dla nich się ważniejsza od przyjemności jedzenia. Osoba z tego typu zaburzeniem, posiłki spożywa zazwyczaj w samotności i poddaje je skrupulatnej analizie pod kątem przydatności zdrowotnej. Jeżeli okazuje się, że złamała zasady zdrowego odżywiania, pojawia się poczucie winy, obawa przed zachwianiem równowagi zdrowotnej organizmu, a czasem i paniczny lęk przed przytyciem.

Styl życia ortorektyka

Ortorektycy nie jadają na mieście z dwóch powodów: po pierwsze nie są w stanie kontrolować dokładnie z jakich produktów składa się posiłek, a po drugie są przekonani o szkodliwości zdrowotnej produktów wykorzystywanych w ulicznych barach i restauracjach. Szerokim łukiem omijają miejsca z żywnością typu fast food, za to chętnie odwiedzają sklepy ze zdrową i ekologiczną żywnością. Zdarza się, że sami – niezależnie od tego, ile czasu im to zajmie, pieką chleb, hodują na parapecie zioła w doniczce, uprawiają przydomowy ogródek.

Problemy ortorektyków

Na skutek zawężania listy spożywanych posiłków i napojów codzienny jadłospis staje się bardzo ubogi co prowadzi do drastycznego spadku masy ciała, któremu zaczyna brakować witamin i mikroelementów. Osoby chore miewają także często problemy w kontaktach towarzyskich i rodzinnych, ponieważ ich codzienne zajęcia, zainteresowania czy zawodowa praca są podporządkowywane jedzeniu. Dodatkowo mogą one przejawiać tendencję do traktowania innych, odżywiających się „inaczej, czyli niezdrowo”, w gorszy sposób.

Sprawdź, czy ortoreksja może dotyczyć również ciebie >>>


Czy to już ortoreksja?

Chcesz dowiedzieć się czy twoje podejście do odżywiania staje się obsesją? Udziel na poniższe pytania odpowiedzi: "Tak" lub "Nie". Następnie policz, ile jest ich pozytywnych, a ile negatywnych. Dowiesz się w ten sposób czy twoja dokładność w kwestii doboru produktów i diety powinna cię zaniepokoić.

1. Czy jakość tego, co spożywasz ma dla ciebie większe znaczenie niż kwestie związane z przyjemnością płynącą z jedzenia?
2. Czy ograniczasz kontakty towarzyskie, bo wiesz, że wiążą się np. z wyjściem na wspólny posiłek, a ty jesteś wierny swoim zasadom żywieniowym i nie chcesz z nich rezygnować?
3. Czy koncentrujesz swoją uwagę na jedzeniu więcej niż trzy godziny dziennie (lista zakupów, skrupulatne menu na cały dzień, wybór odpowiednich produktów itp.)?
4. Czy należysz do osób typu "perfekcjonista"?
5. Czy dostrzegasz, że twoje podejście do kwestii odżywiania bezpośrednio wpłynęło na satysfakcję, jaką odczuwasz z życia, na twoje zadowolenie i szczęście?
6. Czy czytasz wiele książek o odżywianiu i analizujesz często tabele kaloryczne oraz odżywcze produktów?
7. Czy odczuwasz zdenerwowanie lub czy masz poczucie winy, gdy zjesz coś – w twoim odczuciu – niezdrowego?
8. Czy jesteś stałym klientem sklepów ze zdrową żywnością?
9. Czy zdarza ci się myśleć niezbyt dobrze o ludziach (lub jest Ci ich żal), którzy jedzą niezdrowo?
10. Czy zdarza Ci się często myśleć z dużym wyprzedzeniem o tym, co będziesz jeść w następne dni, rozważać, czy będzie to zdrowe, i ekologiczne?

Wyniki testu

Jeżeli udzieliłeś/udzieliłaś pozytywnej odpowiedzi ("Tak") na więcej niż połowę pytań, zastanów się nad swoim stosunkiem do jedzenia, zrewiduj zasady i jeżeli to będzie konieczne - rozważ podjęcie terapii. W celu rozwiązania problemu najlepiej udać się do specjalisty – zajęcia prowadzone pod okiem psychologa spowodują, że możliwe będzie całkowite zapanowanie nad chorobą. Pamiętaj - jak w każdej dziedzinie życia, tak i w podejściu do zdrowego odżywiania należy zachować zdrowy rozsądek.

Redakcja poleca

REKLAMA