kobieta na łóżku fot. Panthermedia

Nie dopuść do efektu jojo

Zyskałaś wreszcie upragnioną sylwetkę. Boisz się powrotu zbędnych kilogramów? Zastosuj się do tych rad, a nadwaga na pewno nie wróci.
/ 10.04.2012 15:44
kobieta na łóżku fot. Panthermedia
Jeżeli będąc na diecie, odliczasz dni do jej zakończenia, szansa na utrzymanie dobrej sylwetki na dłużej jest niewielka. Tylko zmiana stylu życia i sposobu odżywiania pozwoli ci uniknąć nieustającej walki z powracającą nadwagą.

Jedz produkty z różnych grup żywności

W codziennym jadłospisie uwzględnij: produkty zbożowe (podstawowe źródło energii w diecie), warzywa i owoce (witaminy), mleko oraz jego przetwory (wapń) oraz artykuły dostarczające pełnowartościowego białka (rośliny strączkowe, mięso). Dotyczy to wszystkich posiłków.

Kontroluj masę ciała

Waż się co kilka dni rano (o tej samej porze) na tej samej wadze. Tylko wtedy będziesz mogła porównywać miedzy sobą wyniki.

Pij mleko i jedz produkty mleczne

Są nie tylko głównym źródłem wapnia w diecie, ale dostarczają również białka o wysokiej wartości biologicznej oraz witamin z grupy B, a także A i D. Produkty te są również źródłem składników mineralnych takich jak magnez, potas i cynk. Wybieraj artykuły o obniżonej zawartości tłuszczu (ale nie zupełnie beztłuszczowych, bo witaminy A i D tylko w jego towarzystwie są przyswajane przez nasz organizm!).

Mięso spożywaj z umiarem

Zastępuj je rybami (najlepiej morskimi) oraz roślinami strączkowymi. Jeżeli chcesz wprowadzić mięso do jadłospisu, wybieraj chude gatunki (najlepiej indyka lub polędwicę wołową). Koniecznie zrezygnuj ze spożywania podrobów.

Spożywaj codziennie warzywa i owoce

Są źródłem cennych witamin (C oraz karotenu). Dostarczają też kwasu foliowego i znacznej ilości składników mineralnych takich jak wapń, potas, magnez, sód. Większość warzyw i owoców ma niską wartość kaloryczną (80-90% ich masy to woda) zatem możesz zajadać się nimi do woli.

Ograniczaj spożycie tłuszczów

Jedz mało zarówno tłuszczów widocznych (masło, olej itp.), jak i niewidocznych (w ciastach, batonach, tłustych gatunkach mięs) Zrezygnuj z dań typu fast food i słodyczy oraz słodkich napojów. Wystrzegaj się potraw smażonych.

Unikaj cukru i słodyczy

Cukier nie dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Jest źródłem „pustych” kalorii, które są absolutnie zbędne.

Ograniczaj spożycie soli

Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 - 6g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Niestety Polacy nadużywają jej, przez co multum osób (nawet przed trzydziestką!) ma problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi.

Bądź aktywna ruchowo

Koniecznie znajdź codziennie 20–30 minut na ćwiczenia modelujące sylwetkę. No i zamiast korzystać z ruchomych schodów, wybierz te tradycyjne.